English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano
  • Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez drakom 12 października 2021, 21:53
Witam.

Jak w temacie sprawa dotyczy dysku SSD - jednego dnia działał, kolejnego już go komputer nie widział. Próba podłączenie go przez przejściówkę usb - brak widoczności przez komputer - ale słychać że zostało rozpoznane usb ale nie potrafi zainstalować sterownika.
Rozłożyłem obudowę by dostać się do płytki. Pod mikroskopem brak widocznych uszkodzeń. Po podłączeniu przez przejściówkę usb do komputera po jednej stronie zapalają się dwie czerwone diody. Na złączu zasilania na pinach 7,8,9 jest 5V. Pomierzenie elementów nie wykazało raczej żeby coś było zwarte. W ruch poszła termowizja i efekt jak na zdjęciu - nie ma w tym miejscu ani po jednej ani po drugiej stronie żadnych elementów - czyżby zwarcie ścieżek w laminacie? Temperatura doszła nawet do 50 stopni. Co dalej?
Obrazek

Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez Google Adsense [BOT] 12 października 2021, 21:53

#2 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez ctro 12 października 2021, 22:16
Ten dysk jest na słynnym już (negatywnie słynnym) Phison S11.
Kontroler dysku się blokuje i w zasadzie po dysku. Jest plaga tanich uszkodzonych dysków z tym kontrolerem.

Pozdrawiam

#3 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez drakom 13 października 2021, 06:23
A czy wymiana na taki sam kontroler z innego dysku coś pomoże?

#4 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez ctro 13 października 2021, 07:06
Teoretycznie jest szansa na przeprogramowanie go i powinien działać. Czasami taki dysk podziała 5 miesięcy, czasem rok.. a czasami nic nie będziesz w stanie z nim zrobić.
W internecie jest sporo programów i porad jak to zrobić, jednak ja nigdy tego nie robiłem. Roboczo godziny czyszczenia dysku i instalacji systemu z ryzykiem kolejnego wysypania się dysku nie są warte ceny innego dysku, na lepszym kontrolerze (i kościach pamięci też).

#5 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez drakom 13 października 2021, 09:40
Potrzebowałbym go bardziej reanimować na potrzeby odzyskania danych. Czy mógłbyś podesłać jakiegoś linka do takich programów.

#6 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez ctro 13 października 2021, 11:41
Jedyne, co znam skutecznego do odzyskania danych to PC 3000 SSD Phison utility.
Do programu potrzebny jest adapter SATA / IDE.

Być może jest coś mniej skomplikowanego, ale na pewno nie możesz wgrywać nowego firmware, bo wtedy wyczyści kości pamięci (a takie głupie porady są w internecie).

#7 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez Kaleron 13 października 2021, 11:58
Wymiana kontrolera nie pomoże, a łatwo może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych. Od strony elektronicznej kontroler najprawdopodobniej jest sprawny - na to wskazuje przeprowadzona przez Ciebie diagnostyka. Sprawdź, jak ten dysk jest widziany przez MHDD lub Wiktorię. Jeśli zostanie rozpoznany jako SATAFIRM S11, będziemy mieli pewność, że problem dotyczy oprogramowania układowego. Przeprogramowanie będzie się wiązało ze zniszczeniem zawartości. W przypadku nośników danych jedynie część oprogramowania układowego jest przechowywana w ROMie, druga część jest przechowywana na nośniku, w przypadku SSD w układach NAND. I to właśnie ta część jest najbardziej podatna na awarie. Niestety nie możesz jej po prostu przeprogramować, bo w ten sposób zniszczysz unikatowe dla danego nośnika i stanu zawartości tablice niezbędne do poprawnego adresowania danych. Ponieważ w tym dysku zastosowano dynamiczną randomizację danych, jedynym wyjściem jest odbudowa translatora odpowiedzialnego za tłumaczenie adresów LBA na adresację fizyczną.

#8 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez ctro 13 października 2021, 12:36
Takie odbudowanie tablicy zrobi np. w tym PC 3000 - chyba, że znasz jakiś prostszy sposób?

#9 Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez Kaleron 13 października 2021, 16:28
Odbudowa w PC-3000 jest najprostszym sposobem.

Re: Dysk SSD Patriot Burst 480GB - nie działa


przez Google Adsense [BOT] 13 października 2021, 16:28

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.