• Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile


przez Trante011 3 sierpnia 2021, 20:32
Dysk działał poprawnie, za ktorymś razem po podłączeniu słyszalny był odgłos zwarcia oraz woń z okolicy wtyku MOLEX. Przyczyną mógł być wtyk molex w zasilaczu który czasem przerywał.

Na wtyku MOLEX dysku było zwarcie pomiędzy 5V a masą oraz parzył układ:

Obrazek

Odpiąłem wszystkie tasiemki od elektroniki, zwarcie na molex zniknęło. Podpinałem kolejno za każdym razem sprawdzając czy zwarcie wróci , jednak nie wróciło a wyżej wymieniony układ przestał się mocno nagrzewać. Lekko cieplejszy od pozostałych jest układ:

Obrazek

Sprawdzałem napięcia w okolicy MOLEX przed i po zwarciu - nie zmieniły się. W punktach pomiarowych jest obecne 5V i 12V., 3,3V. Wyrywkowo sprawdzałem czy dochodzą napięcia do innych układów - zazwyczaj były obecne.

Objaw od początku jest taki sam. Przez moment kręci silnikiem od talerzy i wyłącza się. Nie jest wykrywany w BIOS.

Obrazek

Re: Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile


przez Google Adsense [BOT] 3 sierpnia 2021, 20:32

#2 Re: Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile


przez Kaleron 4 sierpnia 2021, 09:50
Czy słyszysz tylko talerze, czy też silnik krokowy, bo z tego, co pamiętam, w tym modelu pozycjonowanie głowic odbywało się jeszcze z wykorzystaniem silnika krokowego?
Zwróć uwagę na diody i opisz, czy i jak mrugają. Spróbuj sprawdzić, czy podczas uruchomienia tego dysku będziesz miał jakąś reakcję rejestru stanu i rejestru błędów - możesz te rejestry obserwować np. w MHDD.

#3 Re: Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile


przez baner81 4 września 2021, 11:13
Z tego co widać na pierwszym zdjęciu to układ ma wypalona dziurę na literce "e" w napisie "apaptec". Sprawdź czy to nie jakiś nalot, ale skoro się grzał i ma dziurę to układ do wymiany.

#4 Re: Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile


przez Trante011 13 września 2021, 19:15
Z tego co widać na pierwszym zdjęciu to układ ma wypalona dziurę na literce "e" w napisie "apaptec". Sprawdź czy to nie jakiś nalot, ale skoro się grzał i ma dziurę to układ do wymiany.


Był to paproch który zszedł pod paznokciem. Po rozeznaniu w cenach tego układu uznałem naprawę za nieopołacalną.

Re: Seagate ST-157A (retro) kreci silnikiem talerzy przez chwile


przez Google Adsense [BOT] 13 września 2021, 19:15

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.