• VPN na TrueNAS - łączę się ale nie mam dostępu do sieci

#1 VPN na TrueNAS - łączę się ale nie mam dostępu do sieci


von bpjl 12 April 2021, 21:23
Cześć,

Jakiś czas temu "postawiłem" w domowym biurze znajomego serwer plików oparty na TrueNAS . Do tej pory wszystko działa bez zarzutu, ale teraz kolega pomyślał, że chciałby mieć dostęp do plików także spoza biura.

Wiedziałem, że można uruchomić usługę serwera OpenVPN zawartą w TrueNAS więc postanowiłem sprawdzić tę możliwość w domu tymczasowo przekształcając drugi komputer w serwer TrueNAS.

Niestety mam problem z połączeniem. Używając telefonu jako klienta testowego, mogę połączyć się z uruchomionym serwerem VPN, ale publiczny adres IP telefonu pozostaje niezmieniony. Wygląda na to, że połączył się z usługą VPN, ale nie utworzono żadnego tunelu czy jak to się nazywa. W takiej sytuacji nie mam dostępu do żadnych danych.

Publiczny adres IP mojego domowego routera to 89.68.55.69. Połączenie z OpenVPN z TrueNAS wygląda następująco:

Bild Bild Bild

A oto adres IP NAS i konfiguracja serwera:

Bild Bild

Mój domowy router raczej jest poprawnie skonfigurowany, ponieważ używam również prywatnej sieci VPN działającej na Win10 i nie ma z tym problemu. Przy każdym połączeniu publiczny adres IP klienta zmienia się na adres IP routera domowego i mam łatwy dostęp do udostępnionych danych.

Bild Bild Bild

Może ktoś tutaj orientuje się w temacie i był by w stanie pomóc w znalezieniu błędu w konfiguracji i jego rozwiązania?

-----------------------=================== DLA POTOMNYCH =================== -----------------------

Po przejrzeniu "milionów" tutoriali na temat FreeNAS i TrueNAS postanowiłem spróbować czegoś innego. Wybór padł na Amahi. Po 3h próby skonfigurowania tam czegokolwiek już wiedziałem że to był zły wybór :frustry:

No więc kolejny kandydat - Openmediavault.

Chwila czytania wnioski, wyciągnięte z wali z poprzednimi "tworami", że konfiguracja z GUI jest gó*** warta w przypadku serwerów VPN spowodowały że wszedłem w ten tutorial:



Po chwili konfiguracji wszystkiego co było potrzebne do przeprowadzenia całego procesu z filmu nadszedł moment próby. I oto efekt:

Bild Bild Bild

Jak widać po połączeniu się z uruchomionym VPN'em publiczny IP klienta zmienił się na ten na którym jest VPN. Tu już wiedziałem że jest dobrze :D
Dla pewności udostępniłem w Openmediavault przstrzeń dyskową, z poziomu windowsa wrzuciłem tam byle jakie dane na próbę i sprawdziłem czy mogę tam wejść i odczytać te pliki z klienta spoza sieci domowej - czyli ten mój telefon:

Bild

Radość i niedowierzanie :D TO ŻYJE :mrgreen:

Re: VPN na TrueNAS - łączę się ale nie mam dostępu do sieci


von Google Adsense [BOT] 12 April 2021, 21:23

Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 0 Gäste

_______________________________
Alle Rechte vorbehalten. Das unerlaubte Kopieren des Inhalts dieser Website oder eines Teils davon ist strengstens untersagt.
Alle auf dieser Website veröffentlichten Marken, Markennamen, Produkte oder Dienstleistungen gehören ihren gesetzlichen Eigentümern, sind urheberrechtlich geschützt und werden nur zu Informationszwecken verwendet.