• Lutowanie

#1 Lutowanie


da witcher 11 agosto 2020, 06:18
Witam
Ostatnio próbuje ćwiczyć lutowanie. Dodam, że nie mam żadnego doświadczenia. Przy użyciu hot air wylutowałem bios chip z płyty głównej lapka. Czy muszę użyć fluxa lub plecionki, kiedy wylutowuję i wlutowuję chip?. Czy są jakieś szybkie sprawdzone produkty przez was produkty i metody pracy.?

Re: Lutowanie


da Google Adsense [BOT] 11 agosto 2020, 06:18

#2 Re: Lutowanie


da xamledyD 11 agosto 2020, 11:16
Witam.
Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, to zacznij od ćwiczenia na złomowych płytach elektronicznych.
Napisz, jakiej używasz lutownicy, a będzie można podpowiedzieć coś więcej odnośnie temperatury lutowania w zależności od użytej metody (lutowanie grotem, gorącym powietrzem itp.). Stacja stacji nierówna, jedna przy 380°C i średnim nadmuchu nie będzie w stanie upłynnić spoiwa lutowniczego, a inna przy tych samych parametrach zdmuchnie nam drobnicę z płyty.
witcher ha scritto: Czy muszę użyć fluxa lub plecionki, kiedy wylutowuję i wlutowuję chip?.

Dobry topnik jest bardzo pomocny przy lutowaniu i warto go używać. W przypadku układu pamięci flash BIOS (zakładam, że jest to taki układ jak np. w HP Probook 650 G1) można przed wylutowaniem nanieść odrobinę topnika na wyprowadzenia układu, po czym grzejąc lutownicą na gorące powietrze odpowiednio ustawioną pod względem temperatury, siły nadmuchu oraz założonej dyszy czekamy aż cyna "rozpłynie się" pozwalając nam na zdjęcie układu przy użyciu pęsety lub chwytaka podciśnieniowego. Wówczas na wszystkie pola lutownicze nanosimy świeże spoiwo, po czym "ściągamy" je z użyciem plecionki.
Tyle teoria, a praktykę i doświadczenie musisz sam sobie wypracować. Możesz wspomóc się poradnikami na YT - jest tego mnóstwo.
Pozdrawiam

#3 Re: Lutowanie


da witcher 11 agosto 2020, 19:01
Dzięki za porady. Chce do tego użyć hot air i mam pytanie odnośnie techniki. Czy mogę wylutować chipa i wlutować go bez użycia dodatkowej cyny lub topnika oraz czyszczenia starego spoiwa? Po prostu przyłożyć go na stare spoiwo i użyć nadmuchu powietrza.

#4 Re: Lutowanie  [RISOLTO]


da Vogelek23 12 agosto 2020, 00:16
Bez topnika - bardzo nie polecam z uwagi na "przepalanie się" spoiwa, które traci swoje właściwości termomechaniczne. Z topnikiem jak najbardziej możesz tak lutować, pod warunkiem, że to nie jest układ BGA, lub płyta nie uległa korozji. W przypadku płyt z korozją (nawet w najmniejszym stopniu) należy ściągnąć układ z płyty, usunąć wszelkie pozostałości korozji i nalotu na padach (skalpelem lub papierem ściernym o gradacji > 1000), przelutować pady świeżym spoiwem z dodatkiem dużej ilości topnika (najlepiej grotem mini-fala, aby cynę nanieść równomiernie na pady, żeby nie było tak, że jeden pad ma cyny na milimetr, a drugi jest ledwie nią pokryty), wyczyścić używając IPA, nanieść niewielką ilość topnika na wyczyszczone pady i wlutować nowy układ.

Generalnie zalecam czystość lutowania - niejednokrotnie spędziłem godzinę czy dwie na czyszczeniu płyty, która była cała "zarzygana" przepalonym, aktywowanym topnikiem przez poprzednie "serwisy". Dlatego zawsze czyszczę płytę z topnika - zarówno przed, w trakcie jak i po lutowaniu.

#5 Re: Lutowanie


da witcher 12 agosto 2020, 06:25
Spróbuję z topnikiem. Nałoże go przed wylutowaniem i przed wlutowaniem i wyczyszcze pady po wlutowaniu z resztek topnika, używając IPA. Wczoraj szef kupił Hot air firmy Quick 861dw z tego, co zapamiętałem, więc może będzie łatwiej. Biorę dzisiaj parę płytek do nauki w domu i będę ćwiczyć. Chodzi mi tylko o prace na bios chip w modelach Hp, aktualnie mamy ich około 60 sztuk do zrobienia. Patrze z perspektywy czasu, jaki poświecę na całą procedurę. Jaki polecacie topnik dostępny w UK w dozowniku lub z pędzelkiem i jakiej firmy?.

#6 Re: Lutowanie


da adikomp 12 agosto 2020, 10:10
Witaj,
Osobiście polecam topniki Amtech 559, tylko oryginał nie chiński lub z tańszych Kingbo .
Jeśli przegrzejesz topnik i zgęstnieje to proponuje wyczyścić miejsce lutowania zanim ostygnie , wtedy dużo łatwiej się czyści.

#7 Re: Lutowanie


da witcher 12 agosto 2020, 18:02
Dzisiaj doszła stacja Quick 861de, więc próbowałem się nią pobawić. Na razie bez topnika, bo czekam na dostawe. Ustawiłem stację na temperaturę 350 stopni i nadmuch na 155 przy końcówce NK 2064 - 6.4mm. Chip po około 6 sekundach po obie strony ładnie się wylutował i wlutował. Wgrałem system operacyjny i uaktualniłem biosa, więc chyba jest laptop sprawny. Czy ktoś może doradzić optymalne ustawienia i czas grzania oraz jak sprawdzacie lapka po wymianie bios chipa?

#8 Re: Lutowanie


da Vogelek23 12 agosto 2020, 20:32
witcher ha scritto:Czy ktoś może doradzić optymalne ustawienia i czas grzania oraz jak sprawdzacie lapka po wymianie bios chipa?
To nie są pytania na PIASKOWNICĘ - proszę utworzyć nowe wątki w dziale NAPRAWA WARSZTAT. W dziale PIASKOWNICA zawieramy zagadnienia, dotyczące większej ilości urządzeń lub narzędzi i zadajemy pytania ogólne, z podstaw elektroniki - Ty pytasz o konkretną stację lutowniczą i o testy płyty po naprawie.

Chi c’è in linea

Visitano il forum: Nessuno e 1 ospite

_______________________________
Tutti i diritti riservati. È severamente vietata la copia non autorizzata del contenuto di questo sito Web o di qualsiasi sua parte.
Eventuali marchi, nomi di società, prodotti o servizi pubblicati su questo sito Web appartengono ai legittimi proprietari, sono protetti da copyright e utilizzati solo a scopo informativo.