• Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?

#1 Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?


przez bpjl 3 marca 2020, 21:55
Witajcie,

Sprawa jak w temacie - chciałbym obliczyć sprawność zasilacza, takiego zwykłego 12V/100mA. Wiem że jest to stosunek mocy wejściowej do mocy wyjściowej. Wiem też że po stronie pierwotnej należy wziąć pod uwagę moc czynną.

Tyle wiem.

Sprawność muszę obliczyć dla 25%, 50%, 75% i 100% mocy zasilacza.

Czy ktoś mógłby opisać jak się za to zabrać?

Re: Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?


przez Google Adsense [BOT] 3 marca 2020, 21:55

#2 Re: Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?


przez Vogelek23 4 marca 2020, 01:31
Na jakim poziomie "szkolnym" masz dokonać tych obliczeń? Czy wyniki mają uwzględniać cosinus kąta przesunięcia prądu względem napięcia, tzw. cosφ, potrzebny do obliczenia mocy czynnej? Jakiego rodzaju jest napięcie wyjściowe (zmienne, stałe)?

#3 Re: Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?


przez bpjl 4 marca 2020, 06:03
Napięcie wyjściowe jest stałe. Zgodnie z rozporządzeniem które wejdzie w życie za niedługi czas wyniki tych obliczeń muszą zostać dołączone do specyfikacji paru produktów u mnie w robocie. Ciężko określić czy muszą być bardzo dokładne czy to sztuka dla sztuki.

Może wystarczy tak?
η=Pwy/Pwe*100%

gdzie:
Pwy = Uwy*Iwy (mierzone i liczone dla 25, 50, 75 i 100% nominalnego obciążenia)
Pwe - mierzyć watomierzem (który musiał bym skądś załatwić) dla tych poszczególnych obciążeń.

Zwykłe multimetry mam pod ręką więc jeśli obliczenia Pwe nie są jakoś kosmicznie skomplikowane można by pokusić się o ich rozwiązanie.

P=UIcosϕ [W] - nie wygląda jakoś przerażająco na pierwszy rzut oka jednak nie wiem skąd wziąć wartość cosϕ i podejrzewam ze w tym jest pies pogrzebany.

#4 Re: Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 4 marca 2020, 17:21
bpjl napisał(a):Napięcie wyjściowe jest stałe. Zgodnie z rozporządzeniem które wejdzie w życie za niedługi czas wyniki tych obliczeń muszą zostać dołączone do specyfikacji paru produktów u mnie w robocie. Ciężko określić czy muszą być bardzo dokładne czy to sztuka dla sztuki.
Najprościej to chyba będzie tak:
- mierzysz napięcie wejściowe (wartość skuteczna, bo taką zmierzy multimetr) i mnożysz wynik przez √2 - otrzymasz wartość maksymalną (szczytową),
- wykonujesz 4 pomiary prądu wejściowego (amperomierz AC na przewodzie fazowym): przy obciążeniu zasilacza rezystorem 480Ω (prąd 25mA - 25%), 240Ω (prąd 50mA - 50%), 160Ω (prąd 75mA - 75%) oraz 120Ω (100mA = 100%),
- mnożysz napięcie i prąd dla każdego stopnia obciążenia (25%, 50%, 75% i 100%) - otrzymasz cztery wyniki poboru mocy z sieci energetycznej. Możesz mnożyć zarówno napięcie skuteczne - wtedy wynikiem jest moc czynna (średnia), pobierana ze źródła - jak i napięcie szczytowe - wtedy wynikiem jest moc maksymalna (szczytowa), pobierana ze źródła.

Mając wyniki mocy, pobieranej ze źródła, obliczasz moc, dostarczaną do obciążenia. I tak:
- dla 25% obciążenia moc wyjściowa wynosi 0.3W,
- dla 50% obciążenia moc wyjściowa wynosi 0.6W,
- dla 75% obciążenia moc wyjściowa wynosi 0.9W,
- dla 100% obciążenia moc wyjściowa wynosi 1.2W.

Stosunek mocy wyjściowej do wejściowej stanowić będzie szukaną sprawność, wyrażoną ułamkiem (który można od razu skonwertować do wartości procentowej). I tak dla przypadku 1, jeśli moc wejściowa wynosi 0.45W to dzielimy: 0.3/0.45 = 0.66 = 66%. Dla przypadku 3 mamy np. moc pobieraną 1.1W, czyli: 0.9/1.1 = 0.82 = 82%. Dla przypadku 4 mamy moc wejściową 2.2W, czyli: 1.2/2.2 = 0.55 = 55%. Czy o to Ci chodzi?

#5 Re: Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?


przez bpjl 11 marca 2020, 08:22
Vogelek23 napisał(a):Czy o to Ci chodzi?

Przekazałem te informacje dalej i temat ucichł. Chyba im to pomogło. Dziękuję bardzo za pomoc.

Re: Jak zmierzyć/obliczyć sprawność zasilacza?


przez Google Adsense [BOT] 11 marca 2020, 08:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron