• GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez PiotrekEs 20 września 2019, 22:32
Panowie pomocy… wieczorem komputer działa w pełni, zero problemów. Na drugi dzień po wyświetleniu logo Asus jest czarny ekran. Wygląda jakby system się ładował, dysk pracuje jednak nie słychać np dźwięku ładowania Windows 7. Gdy przełączam TV np między HDMI to wybierając HDMI podpięte pod PC, TV pokazuje rozdzielczość ustawioną w PC i odświeżanie 60hz więc tak jakby wszystko było ok.

Bios jestem w stanie włączyć ale po sekundzie się zawiesza. Zegar stoi w miejscu i nie mogę nic zrobić. Mam starą HD7770 i komputer startuje na niej normalnie, jest obraz…

Kartę kupiłem używaną i przez dwa tygodnie nie było absolutnie żadnych problemów. Temperatury w stresie były ok max 48-50°C, zero artefaktów, zero błędów, najnowsze sterowniki hulały, zagrałem na niej parę razy i naprawdę nie była jakoś katowana.

Łudzę się, że to zasilacz bo mam nieciekawy Modecom feel II 500 Wat. Nie wiem czy to istotne, ale pamiętam, że na GTXsie wiatrak w zasilaczu latał na około 2700 obrotów.

Bios resetowałem, odłączyłem dyski zamieniałem kości RAM wszystko na nic. Ale skoro na innej grafice PC startuje to wina albo karty albo zasilacza, w zasadzie to tak czy siak jestem w plecy :evil: :frusty:

Dokładna specyfikacja:

Płyta główna - asus 960gc-gs fx
Procesor - Phenom II 955 BE
RAM - Goodram 2x 4GB DDR2
Zasilacz - Modecom Feel II 500W
Dysk - Seagate 250gb, Samsung 150gb, WD 200gb

Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Google Adsense [BOT] 20 września 2019, 22:32

#2 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Vogelek23 20 września 2019, 22:47
Odłącz dyski i inne niepotrzebne do startu peryferia, wyciągnij z płyty jeden moduł pamięci RAM i sprawdź ponownie, czy komputer w BIOSie nadal będzie się zawieszał. Jeśli tak, to najprawdopodobniej uszkodzona jest karta grafiki. Jeśli komputer nie będzie się zawieszał, możliwe, że zasilacz "nie wyrabia" na tego GTX-a.

#3 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez PiotrekEs 20 września 2019, 22:49
Vogelek23 napisał(a):Odłącz dyski i inne niepotrzebne do startu peryferia, wyciągnij z płyty jeden moduł pamięci RAM i sprawdź ponownie, czy komputer w BIOSie nadal będzie się zawieszał. Jeśli tak, to najprawdopodobniej uszkodzona jest karta grafiki. Jeśli komputer nie będzie się zawieszał, możliwe, że zasilacz "nie wyrabia" na tego GTX-a.


Wszystko to co proponujesz już robiłem i efekt ten sam niestety. Jeśli grafika to co mogło w niej nawalić ?

#4 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Vogelek23 20 września 2019, 23:20
PiotrekEs napisał(a):Jeśli grafika to co mogło w niej nawalić ?
Teoretycznie wszystko - od zasilania po pamięć VRAM oraz sam chipset. Jeśli kartę zakupiłeś używaną, zdejmij chłodzenie i obejrzyj całą płytkę karty pod kątem śladów lutowania - wtedy zorientujesz się, czy ktoś przypadkiem nie sprzedał Ci "kukułczego jaja" (czyli karty z wadą fabryczną, przygotowaną tak aby podziałała kilka tygodni u kupującego). Ślady lutowania mogą wskazywać także potencjalną usterkę w obrębie lutowanego elementu (np. został przegrzany lub często się psuje w tej serii kart). Najlepiej, gdybyś zamieścił zdjęcia płytki karty po zdjęciu chłodzenia (i po wyczyszczeniu rdzenia GPU z pasty termoprzewodzącej).

#5 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez PiotrekEs 21 września 2019, 17:16
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

#6 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Vogelek23 21 września 2019, 20:12
Przede wszystkim, wymyj dokładnie całą płytkę izopropanolem, najlepiej używając miękkiej szczoteczki do zębów - a zwłaszcza miejsca, zaznaczone czerwonym kolorem. Ponadto, kondensator zaznaczony żółtą strzałką wygląda na skorodowany, podobnie jak złącze PCI-e na drugiej fotografii.

Obrazek

Obrazek

#7 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez PiotrekEs 21 września 2019, 20:55
Fakt, płytka mocno zabrudzona. Czy mogę przemyć kontaktem ??? Niestety nie mam izopropanolu jedynie benzynę ekstrakcyjną.

#8 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Vogelek23 21 września 2019, 21:09
PiotrekEs napisał(a):Czy mogę przemyć kontaktem ??? Niestety nie mam izopropanolu jedynie benzynę ekstrakcyjną.
Jeśli jest to Kontakt PCC, to możesz użyć - kontakt do potencjometrów nie będzie się nadawał. Benzyna ekstrakcyjna jest OK ale w niewielkiej ilości (tyle tylko, żeby wyczyścić brud i korozję), ponieważ potrafi rozmiękczyć niektóre tworzywa sztuczne.

#9 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez PiotrekEs 22 września 2019, 12:07
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamieszczam zdjęcia wyczyszczonej karty, efektów brak dalej niestety. Co jeszcze mogę zrobić ?

#10 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Vogelek23 22 września 2019, 13:59
Nie wszystko wyczyściłeś - zobacz zdjęcie poniżej i korozję między pinami złącza PCI-e.

Obrazek

#11 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez PiotrekEs 22 września 2019, 15:31
Obrazek

Czy teraz będzie ok ? Bardziej nie jestem w stanie już doczyscić, odbarwienia które być może nadal widać już pozostaną. Śniedź/korozja usunięta do zera.


Obrazek

Zauważyłem nieciekawe luty gniazda HDMI. Może to być powód ?

#12 Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Vogelek23 22 września 2019, 20:32
Ja tego typu "odbarwienia" usuwam skalpelem, delikatnie zeskrobując utlenioną warstewkę miedzi oraz tlenki spomiędzy pinów. W kwestii gniazda HDMI, lutowanie masy raczej nie jest powodem zawieszania się karty. Skąd w ogóle wzięła się ta korozja? Kartę kupiłeś stosunkowo niedawno (pisałeś coś o 2 tygodniach), więc generalnie to powinien za to odpowiadać sprzedający.

Re: GTX 760 Gigabyte OC rev2 - czarny ekran


przez Google Adsense [BOT] 22 września 2019, 20:32
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.