• MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

#1 MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от janoszw 11 Сентябрь 2019, 14:16
Witam,
Płyta: M1007506-015
Mam 2 Surface z takim samym objawem.
Po włączeniu pokazuje się na 2 sekundy białe logo Windows po czym ekran gaśnie.
Wygląda jakby tablet dalej działał gdyż po chwili można na podpiętej klawiaturze wciskać caps-lock i dioda zapala się.
Nie da się wejść do biosu kombinacją vol-up i power ani zbootować z recovery pendrive.
Wgrywałem 2 różne biosy i zmieniło się tylko to, że logo windows wyświetlane jest kilka razy dłużej a potem tak samo ekran gaśnie.
Proszę o sugestie co dalej.

Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от Google Adsense [BOT] 11 Сентябрь 2019, 14:16

#2 Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от gradek83 2 Октябрь 2019, 00:50
W jakich okolicznościach doszło do tej usterki np podczas aktualizacji systemu a może po wprowadzeniu zmian w ustawieniach interfejsu UEFI?

Czy zgodnie z tą procedurą próbujesz wejść do ustawień oprogramowania układowego UEFI?

Aby załadować menu ustawień oprogramowania układowego UEFI:

1) Zamknij urządzenie Surface i zaczekaj około 10 sekund, aby upewnić się, że jest wyłączone.
2) Naciśnij i przytrzymaj przycisk zwiększania głośności na urządzeniu Surface i jednocześnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.
3) Na ekranie pojawi się logo Microsoft lub Surface. Nadal trzymaj wciśnięty przycisk zwiększania głośności. Zwolnij przycisk, gdy zostanie wyświetlony ekran z interfejsem UEFI.


ŹRÓDŁO


Wspomniane biosy wgrywałeś w jaki sposób programatorem?
Kopię oryginalnego wsadu zachowałeś ?
Pamiętasz jaką kompilację systemu operacyjnego miałeś zainstalowaną ?
"Recovery Pendrive" a dokładniej USB recovery drive tworzyłeś zgodnie z zalecaną procedurą ?
INFO

Jeśli dysk odzyskiwania USB nie działa na urządzeniu Surface:
Jeśli nie możesz uruchomić systemu z dysku odzyskiwania USB lub nie widzisz opcji Odzyskaj z dysku, być może trzeba upewnić się, że rozruch z USB jest włączony lub skonfigurować kolejność rozruchu, aby napęd USB był pierwszą opcją. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Boot Surface z urządzenia USB.


#3 Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от janoszw 2 Октябрь 2019, 09:37
gradek83 писал(а):W jakich okolicznościach doszło do tej usterki np podczas aktualizacji systemu a może po wprowadzeniu zmian w ustawieniach interfejsu UEFI?

Oba Surface trafiły do mnie już w takim stanie. Ponoć stało się to nagle samo. Podejrzewam Windows update, ale nie wykluczam, że ktoś coś pozmieniał w uefi.
gradek83 писал(а):Czy zgodnie z tą procedurą próbujesz wejść do ustawień oprogramowania układowego UEFI?

Tak, próbowałem wszystkiego ale nie da się wejść do biosu.

gradek83 писал(а):Wspomniane biosy wgrywałeś w jaki sposób programatorem?
Kopię oryginalnego wsadu zachowałeś ?
Pamiętasz jaką kompilację systemu operacyjnego miałeś zainstalowaną ?
"Recovery Pendrive" a dokładniej USB recovery drive tworzyłeś zgodnie z zalecaną procedurą ?
INFO

Biosy wgrywałem po wylutowaniu kości, programatorem EZP2010. Oczywiście mam oryginalny wsad.
Nie wiem jaka kompilacja Win10 jest zainstalowana.
Recovery pendrive mam stworzony już kiedyś i uratowałem nim już kilka surface'ów. Problemem tutaj jest to, że nie da się zbootować z zewnętrznego urządzenia bo jest pewnie włączony Safe Boot w biosie i kolejność pewnie domyślnie ustawiona na Windows Boot Manager jako pierwszy. No, a nie mogę zmienić ustawień bo nie da się wejść do biosa.

#4 Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от gradek83 2 Октябрь 2019, 15:42
janoszw писал(а):Oczywiście mam oryginalny wsad.

Na tym oryginale wszystko rób nie wiem jak w przypadku tego konkretnego tabletu ale sporo informacji kluczowych jest zapisanych w tej pamięci między innymi klucz produktu microsoft.
janoszw писал(а):Recovery pendrive mam stworzony już kiedyś i uratowałem nim już kilka surface'ów.

Nie wiem czy to ma znaczenie ale podczas tworzenia takiego nośnika przy wyborze produktu " Surface PRO - 1796" Wymagane jest podanie numeru seryjnego co może ale nie musi być kluczowe w tym przypadku.
Изображение
Изображение
Po wpisaniu S/N pobieramy spakowany plik w tym przypadku np: SurfacePro5_BMR_152_9.19.0.0.zip i dalej postępujemy zgodnie z tą instrukcją.


Z tego co piszą jeśli w konfiguracji rozruchu usunie się "Windows Boot Manager" Menedżer rozruchu systemu Windows to:

Jeśli Menedżer rozruchu systemu Windows został przypadkowo usunięty z głównego rekordu rozruchowego, po prostu ponownie uruchom urządzenie Surface, a Menedżer rozruchu systemu Windows zostanie automatycznie ponownie zainstalowany. Jeśli usuniesz Menedżera rozruchu systemu Windows, a urządzenie Surface należy do przedsiębiorstwa, skontaktuj się z administratorem IT, aby uzyskać pomoc.


Tak więc jeśli nawet przyjmiemy że ktoś usunął Menedżer rozruchu systemu Windows a on się po zrestartowaniu ponownie zainstalował to nie można wykluczyć że w sekcji "Zaawansowane zabezpieczenia urządzenia"
Wybranie opcji Po stronie USB wyłącza opcję rozruchu z urządzenia USB. Port USB port pozostanie włączony w systemie Windows.
Czyli boot nie ruszy.
ИзображениеИзображение

Dodatkowo z tego co czytam:
Obecne i przyszłe generacje urządzeń Surface, w tym Surface Pro 4, Surface Book i Surface Studio, używają unikalnego oprogramowania układowego UEFI opracowanego przez Microsoft specjalnie dla tych urządzeń. To oprogramowanie umożliwia znacznie lepszą kontrolę działania urządzenia nad wersjami oprogramowania we wcześniejszych urządzeniach Surface, w tym obsługę dotyku, myszy i klawiatury. Korzystając z ustawień UEFI urządzenia Surface, możesz łatwo włączyć lub wyłączyć wewnętrzne urządzenia lub komponenty, skonfigurować zabezpieczenia w celu ochrony ustawień UEFI przed zmianą oraz dostosować ustawienia uruchamiania urządzenia Surface.

Czyli w niektórych przypadkach sterowniki np do panelu dotykowego mogą być powiązane z UEFI przez co po aktualizacji systemu może być problem gdzie np konieczna jest aktualizacja oprogramowania układowego UEFI.

Tak czy inaczej tą kwestię można pominąć i skupić się na dojściu do tego aby jednak odpalić boot. Skoro zablokowany jest USB można połączyć się za pomocą opcji Sieć PXE.
Nigdy tak się nie bawiłem dla tego to kolega musiał by to sam ogarnąć i sprawdzić czy się uda.
INFO

Z informacji z jakimi spotykałem się w sieci i jakie udało mi się po części zweryfikować są opcje typu zwieranie pinów pamięci SPI podczas uruchamiania i możliwość wejścia do ustawień UEFI/BIOS. W kilku przypadkach powiem że ta opcja faktycznie pomogła lecz nie we wszystkich przypadkach się sprawdzała. Pamiętam że w jednym z modeli innej marki ale na intelu ta opcja nie dawała żadnego skutku. Pomogła fizyczna ingerencja a mianowicie odcięcie na krótki czas przy starcie zasilania do pamięci NAND gdzie o ile się nie mylę przechowywana była informacja czy tam ustawienia CMOS. Nie będę opisywał jak to robiłem bo i raczej w twoim przypadku to zbyt ryzykowne zwłaszcza że sprzęt tani nie jest.

#5 Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от janoszw 2 Октябрь 2019, 16:18
Dzięki kolego za dobre chęci ale nic nowego się niestety nie dowiedziałem.
Wszystkich "oczywistych" rozwiązań już próbowałem.
Przydała by się pomoc kogoś kto miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać.

#6 Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от gradek83 2 Октябрь 2019, 18:14
janoszw писал(а):Dzięki kolego za dobre chęci ale nic nowego się niestety nie dowiedziałem.

Nie ma sprawy a tak z ciekawości czytam że w starszych modelach była bateria od CMOS a ponoć w tych nowszych za podtrzymanie odpowiada jeden z kondensatorów oczywiście uprzednio odpinając główną baterię.
Tej informacji jednak nie jestem wstanie zweryfikować.
INFO Ale obstawiam że to też przerabiałeś. Tak czy inaczej jeśli ktoś już miał i rozwiązał tego typu problem to w swoim czasie coś konkretnego przedstawi o ile w między czasie właściciel nie rozmyśli się i nie odda sprzętu do odpowiedniego serwisu.

Re: MS Surface 5 Pro 1796 - nie bootuje, nie wchodzi do biosu.


от Google Adsense [BOT] 2 Октябрь 2019, 18:14
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 9

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.