• Acer ES1-732 MB: la-d641p

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Acer ES1-732 MB: la-d641p


przez scarman20 14 sierpnia 2019, 21:02
Witam. Posiadam laptopa jak w tytule.
Płyta: LA-D641P
KBC: ENE KB9022Q
CPU/PCH: SR2Z7

Posiadał on wersję BIOS 1.19. Zrobiłem downgrade do wersji 1.12 w celu odblokowania funkcji UEFI/LEGACY aby zainstalować Windows 7. Po tej operacji na laptopie obraz pojawiał się dopiero po kilkunastu sekundach od włączenia. Podejrzewam że chodzi o obszar ME REGION? Dodatkowo nie było już możliwości wgrania jakiejkolwiek wersji BIOS przez system Windows z powodu błędu: "invalid firmware image". Postanowiłem więc wgrać programatorem BIOS z tego wątku:

https://www.elvikom.pl/acer-es1-533-c242-la-d641p-t52282.html

Podczas wgrywania za każdym razem dostawałem błąd weryfikacji. Zarówno podczas wgrywania kopii zapasowej zczytanego wcześniej pliku, jak i tego z linku powyżej. Podejrzewam że uszkodzona jest kość BIOSu. Wyjąłem więc kość z jakiejś płyty od Lenovo, przy czym fabryczny BIOS ma symbol W25Q64FWS1Q, natomiast podmieniłem go na W25Q64FVS1Q, udało się go zaprogramować ale po włączeniu komputera brak obrazu oraz wentylator chodzi na pełnych obrotach.

Pytanie: Czy możliwa jest wymiana układu z W25Q64FWS1Q na W25Q64FVS1Q? Jeśli tak to co mogło się stać? Poleciał wsad z KBC czy mogłem uwalić PCH?

Re: Acer ES1-732 MB: la-d641p


przez Google Adsense [BOT] 14 sierpnia 2019, 21:02

#2 Re: Acer ES1-732 MB: la-d641p


przez sebastiank 14 sierpnia 2019, 21:10
W25Q64FW - to kość niskonapięciowa (1,8V) - być może z tego powodu były problemy z programowaniem - potrzebny programator obsługujący kości niskonapięciowe lub adapter.
W25Q64FV - to kość zasilana 3,3V - nie jest zamienna z W25Q64FW - sąd może być czarny ekran.

#3 Re: Acer ES1-732 MB: la-d641p


przez scarman20 14 sierpnia 2019, 21:26
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zamówiłem już odpowiedni adapter do programatora. Mam nadzieję że nic nie popsułem do tej pory ;) A o co może chodzić z tym pojawianiem się obrazu po minucie? Czy jeśli chodzi o obszar ME REGION to po wgraniu wsadu z linku który podałem (o ile będzie pasował) problem pozostanie i będzie trzeba wyczyścić ME REGION?

#4 Re: Acer ES1-732 MB: la-d641p


przez sebastiank 14 sierpnia 2019, 21:29
Wsad z linku prawdopodobnie będzie wymagał wyczyszczenia lub przeniesienia z oryginału MERegionu - brak informacji o czystym ME w opisie, jedynie że zgrany z działającego laptopa - czyli ME do wyczyszczenia.

Re: Acer ES1-732 MB: la-d641p


przez Google Adsense [BOT] 14 sierpnia 2019, 21:29
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.