• Ładowarka do wózka inwalidzkiego Z-TECH BIKE KFT

#1 Ładowarka do wózka inwalidzkiego Z-TECH BIKE KFT


przez TripleH 28 marca 2019, 15:53
Witajcie. Próbuję pomóc Panu na wózku, któremu popsuła się ładowarka. Nie jestem w tym specjalistą, więc proszę Was o pomoc.
Ładowarka Z_TECH BIKE KFT 48V 3A
Oznaczenie płyty SP81Z8.PCB
Ładowarka podłączona do prądu zaświeca zieloną diodę, ale na wyjściu brak napięcia. O dziwo na DC+ i na DC- jest 55V w odniesieniu do masy kondensatora.
Nie wiem, czy dobrze rozumiem działanie tej ładowarki. W linii DC- jest układ na tyrystorze BT151 500r który pod pewnymi warunkami powinien spowodować pojawienie się masy na DC-. Nie mogę jednak zrozumieć zasady działania tego układu.
Na zdjęciu zaznaczam co wymieniłem. Kondensatory, rezystory tht i smd pomierzone.
Pomóżcie zrobić dobry uczynek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Ładowarka do wózka inwalidzkiego Z-TECH BIKE KFT


przez Google Adsense [BOT] 28 marca 2019, 15:53

#2 Re: Ładowarka do wózka inwalidzkiego Z-TECH BIKE KFT  [ROZWIĄZANY]


przez matic 28 marca 2019, 16:26
TripleH napisał(a):W linii DC- jest układ na tyrystorze BT151 500r który pod pewnymi warunkami powinien spowodować pojawienie się masy na DC-. Nie mogę jednak zrozumieć zasady działania tego układu.
Hello!
Yes, that thyristor goes to the conductive state only, when the battery (accumulator) is detected on the output (and the charger is connected to the mains socket of course).
The condition is that, the battery (accumulator) have some voltage. If the battery is completely discharged (close to 0V) the charger will not start charge, because the battery is considered as bad.

Measure the voltage on the battery.

#3 Re: Ładowarka do wózka inwalidzkiego Z-TECH BIKE KFT


przez TripleH 2 kwietnia 2019, 09:09
Dziękuję matic za naprowadzenie na właściwy trop i wyjaśnienie działania tego układu na BT151.
Przyczyną awarii była przegnita kostka w wózku inwalidzkim. W samej ładowarce przebity tranzystor pnp i diak. Po naprawie ładowarki i instalacji wózka wszystko wróciło do normy.
Dziękuję za pomoc. Dobry uczynek spełniony.

Re: Ładowarka do wózka inwalidzkiego Z-TECH BIKE KFT


przez Google Adsense [BOT] 2 kwietnia 2019, 09:09

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.