• Programator biosu ch341a - programowanie, podpowiedzi i problemy.

#1 Programator biosu ch341a - programowanie, podpowiedzi i problemy.


przez marcin79 4 marca 2019, 15:11
Witam. Jako że naprawa płyty głównej "zmusiła" mnie do zakupu urządzenia oraz nauki programowania biosu, wybrałem najtańszy i dostępny programator który obsługuje interesujące mnie kości bios. Szukałem na forum ale tylko 3 tematy związane z tym programatorem czyli CH341a.
Chciałbym w tutaj uzyskać podpowiedzi podczas programowania i wyjdzie jakiś prosty poradnik dla "zielonych" użytkowników.
Programator nabyłem taki:

Obrazek

Dokupiłem do niego podstawkę SOIC8 200mil aby nie bawić się w lutowanie układów.
Programator obsługuje kości serii 24 i 25 pełnej specyfikacji chyba nie trzeba tutaj podawać.
Teraz problemy:
1 Jednym z nich może być problem z wykrywaniem urządzenia w win10 - znalazłem informację że przyczyną jest czasami wlutowany zły kwarc ma być 12MHz. Zakupiłem nowy zanim dotarł programator na szczęście okazało się że kwarc w urządzeniu jest prawidłowy.
2 Następny problem to sposób montażu kości w programatorze. Na płytce programatora jest narysowane jak należy włożyć kości biosu do podstawki i tym się sugerujemy a nie tym co wyświetli nam się w samym programie obsługującym. Przy wersji 1.17 jest to zgodne ale 1.29 niestety w programie układ jest źle narysowany, nie wiem jak z innymi wersjami.
3 Teraz ostatni problem który mnie najbardziej dotyczy a mianowicie programatorem nie można programować kości winbond serii 25 które kończą się na literkę Q, lub pewnie też innych w których mamy włączony bit QE. Znalazłem informację jak zmodyfikować programator aby usunąć tę niedogodność. Należy tak jak na poniższym schemacie odłączyć zasilanie od nóżek 3 i 7 gniazda programowania układu 25xxx i podłączyć je przez rezystory 4,7kom. Następnie zasilanie nóżki nr 8 odłączyć od nogi nr 7 i podać bezpośrednio na nią napięcie 3,3V.

Obrazek

Programy jakie używam to ProgramatorCH341 oraz AsProgramer.
Samo programowanie wydaje się bardzo proste:
1 Wybrać odpowiednią kość która chcemy programować lub odczytać automatycznie.
2 Odczytać zawartość kości bios.
3 Zapisać kopie na dysk.
4 Skasować bios z kości którą chcemy zaprogramować.
5 Otworzyć plik z nowym wsadem bios.
6 Zapisać bios na kości
7 Zweryfikować czy wszystko się zapisało.

Obrazek

Jak dobrze zrozumiałem to mamy jeszcze ikonę z kłódką dzięki której możemy zabezpieczyć i usunąć zabezpieczenie z naszej kości - nie do końca to rozumiem więc może ktoś doświadczony wytłumaczy. Po rozwinięciu tej ikony mamy taki obrazek, jak również co kryje się pod "Edit SREG":

Obrazek

Chciałbym to poniżej kiedyż wywalić do innego postu aby zostawić w pierwszym tylko powiedzmy ważne informacje. Na chwilę obecną muszę edytować.

Teraz pytanie, mam do zaprogramowania dwie kości:
Winbond 25Q32 FVSIQ
Winbond 25Q16 DVSIQ
Czy najpierw odczytać to czy kość jest zabezpieczona, edytować SREG usuwając wszystkie zaznaczenia, zapisać i odczytać wsad bios? Czy od razu odczytać zawartość biosu i przejść etapy jak podałem wyżej przy programowaniu biosu?

Edit

Zrobiłem kopię zapasową z kości 25q16DVSIQ dwoma programami obie po weryfikacji są takie same więc myślę że wszystko się dobrze zgrało. Po odczytaniu SREG mam zaznaczony cały SREG3 oraz nr 9 w SREG2. w Ramach nauczenia się czegoś nowego, zaprogramowałem kość 25Q16DVSIG programowanie poszło bez problemów weryfikacja także się powiodła. Przed programowaniem sprawdziłem nową kość ona również ma cały SREG3 zaznaczony, brak zaznaczenia w SREG2.
Teraz dwa pytania :
1 Czy w zaprogramowanej kości zaznaczyć również i zapisać ten kwadrat nr 9 w SREG2 ?
2 Czy wgranie biosu z kości z końcówką oznaczenia Q do kości G może spowodować uszkodzenie jakichś elementów czy po prostu płyta nie ruszy? -test w ramach pobawię się i sprawdzę bo obie kości 16 i 32 z końcówką Q już zamówione więc będą programowane takie jak były na płycie tyle że za miesiąc będą dostarczone.

Re: Programator biosu ch341a - programowanie, podpowiedzi i problemy.


przez Google Adsense [BOT] 4 marca 2019, 15:11

#2 Re: Programator biosu ch341a - programowanie, podpowiedzi i problemy.  [ROZWIĄZANY]


przez marcin79 14 maja 2019, 12:44
Mogę już potwierdzić że przelutowanie połączeń jak na schemacie wyżej się sprawdziło, po zaprogramowaniu pamięci bios FVSIQ oraz DVSIQ laptop wystartował.

Re: Programator biosu ch341a - programowanie, podpowiedzi i problemy.  [ROZWIĄZANY]


przez Google Adsense [BOT] 14 maja 2019, 12:44

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.