• [ABANDONED] Sterownik stacji BGA

#1 [ABANDONED] Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 17 lutego 2011, 01:51
Witam

W złączeniu najnowsza wersja firmware oraz program do sterowania z komputera.
Obrazek

W związku ze zgłoszonymi problemami z wgraniem nowego bootloadera, proponuję wykonanie prostego programatora według poniższego schematu:
Obrazek
Obrazek

wersja 2.1.2 najważniejsze zmiany:
Poprawiłem zapis profili do sterownika, przyrost °C/1s należy ustawić na nowo, w poprzednich wersjach był błędnie zapisywany w sterowniku!

wersja 2.1.1 najważniejsze zmiany:
- Poprawiłem problem z kalibracją termopary

wersja 2.1 najważniejsze zmiany:
-Poprawiono edycję profili( działa względnie bezbłędnie)
- Dodałem możliwość aktualizacji firmware sterownika z poziomu programu.
- Dodałem obsługę układów MAX31855K ( ulepszona wersja max6675,stabilniejsze pomiary, lepsza kompensacja zimnego końca)
- Dodałem rysowanie wykresów dla wszystkich termopar, możliwość wyczyszczenia wykresu oraz wiele innych poprawek.

UWAGA
Aby działało wgrywanie firmware z poziomu programu należy wgrać nowy bootloader , konfiguracja fusebitów to: lfuse:0x8f hfuse:0xDC lock:0xEF. Bootloader można też wgrać za pomocą skryptu bootloader.bat, przy założeniu, że na komputerze jest zainstalowany pakiet winavr, progrmator to stk200 pracujący na porcie lpt1.

Aby zastosować nowe układy MAX31855K, należy odłączyć masę układu od minusa termopary oraz wymienić stabilizator 5v na 3.3V



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: [ABANDONED] Sterownik stacji BGA


przez Google Adsense [BOT] 17 lutego 2011, 01:51

#2 Re: Sterownik stacji BGA


przez willyvmm 17 lutego 2011, 18:41
Jak już kolega zaprojektował nowy Hardware, może można by pomyśleć o zmianie procesora na układ z obsługą sprzętową USB ?
Np Atmega32U4 - Niestety wymagało by to nowej płytki i zapewne napisania oprogramowania na PC od nowa i conajmniej modyfikaji oprogramowania kontrolera.

#3 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 17 lutego 2011, 19:07
No faktycznie można by ta zrobić, teraz jednak będę się koncentrował na oprogramowaniu. Zastosowanie takiego procesora nie wiązała by się z dużymi zmianami programu.
Pozdrawiam

#4 Re: Sterownik stacji BGA


przez adam4333 20 lutego 2011, 10:43
witam
w załączniku nigdzie nie widzę firmware sterownika mógł bym prosić o dodanie
pozdrawiam

#5 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 22 lutego 2011, 03:51
Oj przepraszam.
W złączeniu firmware. Plik nie jest skompresowany, wystarczy tylko zmienić rozszerzenie na bin.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#6 Re: Sterownik stacji BGA


przez Vogelek23 23 lutego 2011, 22:07
Bardzo proszę o uwagi i opinie osoby, które zbudowały sterownik z projektu Kolegi kmkm2.

#7 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 23 lutego 2011, 22:29
W Załączeniu trochę poprawiona wersja Hardware. Dodano kondensatory odsprzedające oraz zworkę na linie RST od układu ft232 do resetu procesora. Podczas normalnej pracy zworka musi być włożona tak aby reset procesora podciągać do vcc, choć i bez tego powinno działać. Drugie ustawienie służy do programowania.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#8 Re: Sterownik stacji BGA


przez adam4333 28 lutego 2011, 00:10
Witam czy mam pytanie czy komuś udało sie zaprogramować atmege32 firmware którym podał kolega kmkm2?? mi wywala taki błąd jak na zdjęciu:
Obrazek

#9 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 28 lutego 2011, 00:27
Jakiego kolega programatora używa? Lepiej samemu wydawać komendy bez żadnego gui wtedy wie się co się robi. Spróbuj użyć programu ponyprog lub bascom avr(dostępne demo do pobrania)

-- poniedziałek, 28 lutego 2011, 02:03 --

W załączeniu najnowszy firmware, bootloader, przykładowe profile oraz program do aktualizacji firmware. W załączonym pliku jest:
botloader.hex - należy wgrać na samym początku
firmware.hex - Właściwy firmware
profile.EEP - Profile grzania
Setup.msi - Program do wgrywania firmware przez usb.
stacja bga 3.exe - Program ustawiania profili
Konfiguracja fusebitów:
lfuse:w:0x8F
hfuse:w:0xD4
lock:w:0xCF

Przykład dla avrdude i programatora stk200:
avrdude -p m32 -c stk200 -u -U flash:w:"botloader.hex":i -U lfuse:w:0x8F:m -U hfuse:w:0xD4:m -U lock:w:0xCF



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#10 Re: Sterownik stacji BGA


przez fejo 5 marca 2011, 12:20
Wielkie dzięki za wkład i zaangażowanie w bardzo fajny projekt.
Prosił bym tylko o wytłumaczenie o co chodzi w programie do wgrywania profili a w szczegulności tych zaznaczonych okienek. Nie wiem czemu wyskakuje jakiś błąd w programie ale może jest to spowodowane tym że testuje go na zestawie testowym.

Obrazek

#11 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 5 marca 2011, 17:01
Wgraj załączony plik z profilami. Błąd wyskakuje ponieważ profile nie są prawidłowo zainicjowane w pamięci eeprom. Zostaw w spokoju parametr współczynnik, już jest nie wykorzystywany. tmp_max - temperatura maksymalna osiągana na danym etapie, osiągnięcie tej temperatury powoduje koniec etapu lub zaczyna odliczanie zgodnie z polem czas max tmp. Tryb pracy określenie trybu pracy. Tryb 1 -grzanie tylko dolną grzałką, Tryb 2- Utrzymywanie temperatury dolnej grzłki na ustalonym poziomie oraz grzanie górną grzałką, tryb 3 - włączenie wiatraków do czasu osiągnięcia temperatury określonej w tmp max

#12 Re: Sterownik stacji BGA


przez fejo 5 marca 2011, 18:33
W takim razie po co jest parametr temp max płyty i za co on odpowiada, i co kryje się pod resztą trybów pracy ?? czy jest tam schowany np.bżęczyk bo była by to przydatna funkcja np. robimy profil ściąganie układu pbsn i po skończonym procesie zamiast wiatraka włączamy bżęczyk bo musimy ściągnąć starą cynę z płyty

#13 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 5 marca 2011, 18:54
Brzęczyk na razie działa tylko w sytuacjach alarmowych. Jak chcesz mogę zrobić tryb który włącza brzęczyk. Parametr tmp max płyty określa do jakiej temperatury mają grzać płytę dolne grzałki. W zasadzie to można ukryć ten parametr, żeby był niewidoczny dla użytkownika.

#14 Re: Sterownik stacji BGA


przez fejo 6 marca 2011, 11:01
Fajnie by było jak byś dopisał taki tryb włączający brzęczyk na pare piknięć. W tygodniu postaram się zaadoptować ten sterownik pod moją stację. Obecnie mam tehfx góra a na dół sterownik napisany w baskomie ,i przyznam że to jest złe rozwiązanie bo żeby lutować muszę do stacji podłączyć komputer. Mam jeszcze małą prośbę do kol. kmkm2 o ile to nie problem prosił bym o zmianę w kodzie lcd z 4x16 na 2x16 bo taki mam wstawiony w stację a niechciał bym zmieniać przedniego panela.

#15 Re: Sterownik stacji BGA


przez patol 13 marca 2011, 10:34
Postanowiłem zbudować ten sterownik, lecz wytrawienie płytki w dwustronnej, w dodatku z tak cienkimi ścieżkami, w domowych warunkach, do najprostszych nie należy. Trochę przerobiłem projekt kolegi kmkm2 i wyszła płytka jednostronna (co prawda jest 12 zwór). W załączniku pliki z eagle'a oraz jeden plik pdf. Płytkę sam już wykonałem i efekt jest zadowalający.

Obrazek



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#16 Re: Sterownik stacji BGA


przez Usunięty Użytkownik 402 13 marca 2011, 11:56
Ładna płytka, mam tylko wątpliwości czy nie ma zwarć w kilku miejscach czy powoduje to jakość skanu?

#17 Re: Sterownik stacji BGA


przez patol 13 marca 2011, 12:34
Faktycznie było jedno zwarcie, musiałem lekko zadrapać skalpelem. Podejrzewam, że dałem za duży docisk na żelazku i toner mi się zbytnio rozlał (robione termotransferem). Reszta to tylko odbicia światła.

#18 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 13 marca 2011, 13:31
Jeszcze dziś postaram się umieścić poprawioną wersję firmware( poprawiono dużo błędów) oraz troszkę zmodyfikowany hardware( ft232 zasilany jest bezpośrednio z usb, pozwala to na programowanie bez przekładania zworki oraz zapobiega niespodziewanym resetom). Modyfikacje powinno dać się przeprowadzić skalpelem i kawałkiem drucika.

Pozdrawiam

-- niedziela, 13 marca 2011, 19:10 --

W załączeniu poprawiona wersja Hardware oraz Software. A tak wygląda zmontowany sterownik:
Obrazek Obrazek



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#19 Re: Sterownik stacji BGA


przez dariuszj 8 kwietnia 2011, 23:23
Witam
Czy udało się komuś rozwiązać problem błędnych wskazań temperatury tego sterownika przy współpracy z termoparą OMEGA? U mnie tak jak u niektórych kolegów wystąpił ten problem. Układ MAX6675ISA zakupiony w TME. Termopara to 5TC-TT-K-40-36, reklamowana przez sprzedawcę jako prawidłowo współpracująca z MAX6675. Porównałem z termoparami Czaki i jakąś chińską. Podczas gdy obie wymienione wskazywały temperatury niemal identyczne, odczyt z OMEGI jest zawyżony o ok. 20st. C.

#20 Re: Sterownik stacji BGA


przez kmkm2 8 kwietnia 2011, 23:27
W przyszłym tygodniu postaram się umieścić soft który pozwoli skorygować ręcznie temperaturę:)

Re: Sterownik stacji BGA


przez Google Adsense [BOT] 8 kwietnia 2011, 23:27

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.