• Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem

#1 Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 19 stycznia 2019, 11:13
Mam na warsztacie zasilacz jak w tytule. Problem polega na tym, że bez obciążenia zasilacz działa i daje 24V na wyjściu. Po obciążeniu dwoma żarówkami 12V /55W co chwile wyłącza się i włącza. Żarówki zapalają się i gasną. Na przemian zapalają się diody zielona (ok) i czerwona (shutdown). Sprawdziłem wszystkie półprzewodniki i duże rezystory, wymieniłem kondensatory na wyjściu, podmieniłem elementy zaznaczone na żółto z drugiego, takiego samego, zasilacza który udało się naprawić. Nic się nie zmieniło. Proszę o pomoc w naprawie tego zasilacza.
P.S. Wybaczcie ślady topnika. Umyję płytę na koniec naprawy.
Oznaczenie płyty głównej: E107540 F-01
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez Google Adsense [BOT] 19 stycznia 2019, 11:13

#2 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez matic 19 stycznia 2019, 19:25
Hello!

Have you checked both primary filter capacitors (two big electrolytic capacitors)?

#3 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez Vogelek23 19 stycznia 2019, 19:49
Mnie natomiast interesuje ta przeróbka:

Obrazek

Drut łączy się z tym kondensatorem, którego zdaje się jeszcze nie wymieniłeś:

Obrazek

Co to za przeróbka? Twoja robota, czy fabryczny ECN?

#4 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 19 stycznia 2019, 21:46
Dwa kondensatory po stronie pierwotnej wizualnie wyglądają ok. Mierzone multimetrem w układzie również wykazują prawidłową pojemność.
Ta przeróbka wynika z mojego błędu podczas wylutowywania tranzystora, który jest nad tymi dwoma malymi kondensatorami, których faktycznie nie wymienilem. Płyta jest dwustronna i uszkodziłem przelotkę. Od strony komponentów jest tam ścieżka, ale łatwiej mi było odtworzyć ją po drugiej stronie. Zabezpieczyłem drut soldermaską.

#5 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez Vogelek23 19 stycznia 2019, 22:09
A gdzie podziałeś ten radiator???

Obrazek

#6 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 19 stycznia 2019, 22:27
Radiator został zdjęty do wymiany triaka BT139 800E
Obrazek

#7 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez Vogelek23 19 stycznia 2019, 22:47
No ale mam rozumieć, że podczas testów z żarówkami był już zamontowany? Jeśli tak, spróbuj obciążyć zasilacz żarówkami o mniejszej mocy i wybadaj, przy jakim obciążeniu (prądzie wyjściowym) zasilacz zaczyna próbkować.

#8 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez matic 19 stycznia 2019, 23:03
Is it a glue or some kind of liquid?

Obrazek

#9 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 21 stycznia 2019, 18:46
matic this is flux. I m sorry i didnt clean the board for pictures.
Radiator oczywiście zamontowany przed włączeniem zasilacza do sieci. Obciążenie zasilacza żarówkami poniżej 21W włącznie działa. Zasilacz daje stabilne 24,10V. Przy obciążeniu żarówką 24V/30W następuje próbkowanie, chociaż ze znacznie mniejszą częstotliwością. Podczas wyłączania słychać charakterystyczne cyknięcie podobne do dźwięku przekaźnika. Nie potrafię jednak zlokalizować skąd pochodzi. Zauważyłem, że podczas próbkowania bardzo grzeje się rezystor 330 ohm zaznaczony na zdjęciu.
Obrazek

#10 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez Vogelek23 21 stycznia 2019, 20:56
Z czym jest połączony ten rezystor? Wygląda na przegrzany. Czy możesz zrobić dokładniejsze jego zdjęcie (tak, aby było dokładnie widać barwy kodu paskowego)?

#11 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 22 stycznia 2019, 10:53
Ten rezystor połączony jest z pinem 1 i 2 triaka Bt139 800E
Obrazek

#12 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 28 stycznia 2019, 20:59
Udało mi się naprawić ten zasilacz. Idąc tropem przegrzewającego się rezystora posprawdzałem drobnicę która wydała mi się z nim w jakiś sposób połączona. Znalazłem rezystor (żółty prostokąt) który nie trzymał wartości. Zaznaczone na czerwono elementy wymieniłem profilaktycznie. Zasilacz zadziałał i stabilnie pracował kilkanaście minut z obciążeniem 110W. Czy ktoś znalazłby chwilę, żeby wytłumaczyć mi za co odpowiada triak BT139 800E w tym układzie i dlaczego uszkodzenie tego rezystora wywołało takie objawy (próbkowanie zasilacza). Czy moje przemyślenia, że jest to element układu PFC tego zasilacza, są słuszne?
Obrazek

#13 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem  [ROZWIĄZANY]


przez matic 28 stycznia 2019, 23:59
TripleH napisał(a):Czy moje przemyślenia, że jest to element układu PFC tego zasilacza, są słuszne?
No, you don't.
The triac and resistor R13 are main components, which form the "inrush current protection" circuit.
This power supply does not contain the "PFC" circuit.

TripleH napisał(a):Czy ktoś znalazłby chwilę, żeby wytłumaczyć mi za co odpowiada triak BT139 800E w tym układzie i dlaczego uszkodzenie tego rezystora wywołało takie objawy (próbkowanie zasilacza)
I draw the schematic of your "input protection circuit" (at the attachment). That circuit works as follows.
On initial switch on, the inrush current is limited by the start resistor R13. When the primary filter capacitors C2 and C3 are fully charged the converter starts, so the voltage induce in the "TR1" winding of the main switching transformer. These voltage reaches the "gate" pin of triac (through the diode D1 and resistors R1-R6), which bridge over the start resistor R13.

In your case the resistor R1 was burned, so the triac wasn't be activated. Consequently the start resistor R13 was always in function, so that resistor was limited the voltage on primary filter capacitors C2 and C3.
When you load the output of power supply with a grater load the current through the resistor R13 was consequently grater, which means grater voltage drop. The primary controller circuit was detected the under-voltage on primary filter capacitors, so the converter was disabled. In this case, that voltage was reached the critical value, so the converter was started again in the loop.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#14 Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez TripleH 30 stycznia 2019, 15:24
Thank you matic for such an accurate explanation. It is always a great pleasure to learn from you guys.

Re: Zasilacz MURRELEKTRONIK MPS0-230/24 restartuje się pod obciążeniem


przez Google Adsense [BOT] 30 stycznia 2019, 15:24

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.