• Stacja lutownicza BGA

#1 Stacja lutownicza BGA


przez Sn4Q 2 października 2018, 19:51
Witam, zaczynam naukę lutowania układów BGA oraz innych elementów płyty głównej. W związku z tym czy moglibyście polecić mi jakąś stację lutowniczą na początek? Budżet ok 800zl. Ps. W jakich temperaturach działać na BGA? Obecnie mam kolbę hot air ale idzie średnio. Pozdrawiam.

Re: Stacja lutownicza BGA


przez Google Adsense [BOT] 2 października 2018, 19:51

#2 Re: Stacja lutownicza BGA  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 2 października 2018, 19:55
Sn4Q napisał(a):zaczynam naukę lutowania układów BGA (...) Budżet ok 800zl
Za 800zł to kupisz może komplet dysz do stacji BGA (i to niespecjalnie markowej stacji). Do układów BGA potrzebujesz maszyny za jakieś 8-10x tyle.

#3 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Sn4Q 2 października 2018, 20:57
Naprawdę nic na początek w tej cenie nie dostanę? Chyba pozostaje mi zabawa kolba. Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?

#4 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Lesio23 4 października 2018, 10:53
Naprawdę nic na początek w tej cenie nie dostanę?

Nie.
Na forum od czasu do czasu ktoś sprzedaje stacje BGA, ale to minimum 1500 zł wzwyż.
Chyba pozostaje mi zabawa kolba.

Masz stacje hot-air czy samą lutownicę kolbowa?

Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?

Sprecyzuj pytanie, chodzi Ci o lutowanie kondensatorów, mosfetów, KBC ?

#5 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Vogelek23 4 października 2018, 16:50
Sn4Q napisał(a):Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?
Od 180 do 260°C - tyle mogę odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Temperatura (oraz czas, który jest też bardzo istotny) zależy od rodzaju spoiwa lutowniczego, od grubości laminatu, od wytrzymałości termicznej lutowanego komponentu (pośrednio związanej z rodzajem obudowy i materiałem, użytym do jej produkcji) i wielu innych czynników (nawet temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, w którym lutujesz, ma znaczący wpływ na użytą temperaturę lutowania). Sugerowałbym najpierw doedukować się, zrozumieć, na czym polega lutowanie i dopiero brać się za praktykę. A już kompletnym nieporozumieniem jest próba lutowania współczesnych układów BGA (a zwłaszcza hybrydowych CPU) bez zaznajomienia się z teorią lutowania tego typu układów.

#6 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Sn4Q 4 października 2018, 17:03
Mam hot air. W płytach głównych, które mam do testów wymieniłem już układy i na razie działa ;)

#7 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Vogelek23 4 października 2018, 19:11
Sn4Q napisał(a):W płytach głównych, które mam do testów wymieniłem już układy i na razie działa
Poproszę w takim razie o wideo z wymiany hot-airem (bez podgrzewacza?) układu BGA (CPU, GPU, PCH, NB lub SB).

#8 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Lesio23 4 października 2018, 20:42
W płytach głównych, które mam do testów wymieniłem już układy i na razie działa ;)

Możesz podpowiedzieć w jakich temperaturach działać?

Pytasz o temperatury, a tu hot airem wymieniasz układy BGA ? :D Coś mi się tu nie zgadza.

#9 Re: Stacja lutownicza BGA


przez dominik555 5 października 2018, 08:56
Konstruując Homemade BGA Rework Station można się zmieścić przy odrobinie fantazji w 1000zł.

#10 Re: Stacja lutownicza BGA


przez Sn4Q 5 października 2018, 09:25
Pytam o temperatury bo może z doświadczenia coś podpowiecie. Wymieniłem hot airem 2 karty graficzne i działa. Skoro nie ma szans na nic tym budżecie to temat można zamknąć.

Re: Stacja lutownicza BGA


przez Google Adsense [BOT] 5 października 2018, 09:25

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.