• Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez sisk1 12 czerwca 2018, 16:12
Witam
Chciałbym zmodernizować zakładowy tablet Dell Latitude XT. Zamiast HDD, który jest bardzo wolny (około 35MB/s), chciałbym wstawić SSD na adapterze. Zakupiłem adapter: mSATA to ce(zif) M819, dysk miałem wolny Intel 80GB 3,3V 1,5A. Całość ładnie mieści się w kieszonce na dysk, dysk jest wykrywany, można usunąć i na nowo utworzyć partycję, ale w czasie kopiowania plików komputer się zawiesza. Dokupiłem drugą przelotkę (też M819), podłożyłem drugi dysk SSD, tym razem 3,3V do 0,8A i jest dokładnie to samo. Chciałem sprawdzić więc adapter. Podłączony do komputera przez adapter USB ->ATA, potem ATA -> zif (z dodatkowym zasilaniem), tu podłączony jest przedmiotowy adapter m819 z dyskiem ssd. Komputer wykrywa dysk, instaluje go w systemie, ale w HD Tune Pro go nie widać, podobnie jak w systemowym "zarządzanie dyskami".

Czy ktoś z kolegów potrafi wskazać mi mój błąd bądź przeszkodę, która uniemożliwia normalne korzystanie z ssd w tym adapterze?
Czy ktoś opracował może metodę podłączenia SSD w Dellu XT?

PS. Wiem o gotowych SSD Kingspec na złączy ZIF, ale są one na tyle drogie, że przy konieczności zakupu bardziej opłaca mi się zakupić della XT3 ze standardowym prockiem i SSD. Tyle że do przewijania schematów palcem przy pracy w zasadzie ten laptop fajnie się sprawdza, tylko strasznie długo uruchamia i wczytuje schematy.

Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez Google Adsense [BOT] 12 czerwca 2018, 16:12

#2 Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez Alex1976 15 czerwca 2018, 16:16
Witam. Sformatuj SSD pod innym komputerem a podczas instalacji nie formatuj ani nie usuwaj utworzonej wcześniej partycji tylko kliknij "Dalej".
Miałem podobny przypadek i mi to pomogło.

#3 Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez sisk1 20 czerwca 2018, 14:36
Pomogło, system Win 7 postawiony, zainstalowane sterowniki, aktualizuje się. Ale wczoraj na koniec dnia zaliczył zawieszenie systemu, dziś rano automatyczne skanowanie dysku, kasował sporo błędów, zobaczymy. Jeszcze nie zamykam tematu, zrobię pomiary prędkości dysku, ale wyraźnie czuć, że komp przyspieszył.

Wnioski:
1. Adapter: mSATA to ce(zif) M819 daje radę, ale partycję trzeba przygotować i sformatować na innym komputerze.
2. Gdzieś czytałem o możliwości instalacji dysków ssd 3,3V do 1A, i to się chyba potwierdza. Intel 80GB 1,5A nie pokazał się na dwóch adapterach, a Samsung 256GB 0,7A na obu jest.
3. Jak wszystko będzie ładnie chodzić, to jest to przyzwoita cenowo alternatywa do dysków magnetycznych. Adapter od 15zł, dysk mSATA (od 80zł), choć na dziś zaskoczyły mnie, o ile droższe są SSD mSATA od SSD 2,5cala. Dysk Kingspec 64GB ATA zif za 500zł.

#4 Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez sisk1 30 czerwca 2018, 13:36
Witam

I nie jest różowo.
System działa, ale regularnie się zawiesza. Chciałbym jeszcze spróbować dysku 3,3V, ale pobierającego do 0,5A. Jeśli ktoś ma do sprzedania taki dysk, pomiędzy 60 a 128GB, poproszę o kontakt na priv.

Wrzucam zrzuty z pomiarów. Dysk jest około 2 x szybszy od zwykłego HDD, uruchamianie systemu, instalacja Photoshopa, to już przebiega w normalnym tempie. Gdyby nie te zwiechy, byłbym zadowolony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy ktoś z kolegów może jeszcze ma inny pomysł poza zmianą dysku, dlaczego komp się zawiesza? Staram się go w tej chwili męczyć, liczę na znalezienie dokładniejszej wskazówki, co go boli, może uda się znaleźć kod błędu, niestety zawieszenie polega na zamrożeniu, nie pokazuje się błękitny ekran.

#5 Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez Alex1976 30 czerwca 2018, 16:37
Trudno powiedzieć o co chodzi. Robiłem w tym modelu to samo tylko ze SSD Adata chyba 0.9A i nic się nie zawieszalo. Może wymień ten adapter.

#6 Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez Vogelek23 30 czerwca 2018, 22:59
Jeśli na zwykłym dysku (oryginalnym) nic się nie zawiesza i komputer działa stabilnie, to masz dwie możliwości - uszkodzony adapter lub dysk. Zaczyna się zwykle od podmiany tańszego podzespołu.

Re: Dell Latitude XT modernizacja HDD do SSD


przez Google Adsense [BOT] 30 czerwca 2018, 22:59
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.