• Acer Aspire 5 - jaki dysk kupić?

#1 Acer Aspire 5 - jaki dysk kupić?


da harris1692 21 marzo 2018, 21:29
Witam
Mam mały problem. Otóż nabyłem laptopa Acer Aspire 5 (NX.GP5EP.012) A515-51G-32TV. Laptop ma zainstalowany 1TB (talerze od seagate) i jest możliwość rozbudowania o 2 dysk i tu w grę wchodzi dysk SSD na M.2. Oczywiście M.2 będzie systemowy a będzie jak będę wiedział co kupić.
Właśnie tu zaczynają się schody nigdzie nie potrafię wyszukać jaki dysk kupić. Oficjalne strony Acera, sklepy oferujące laptopa.

1. Jaki rozmiar złącza M.2 posiada płyta główna? (2230, 2242, 2260, 2280 i 22110)
2. Jaki typ klucza posiada złącze M.2 na płycie głównej? (M, B lub B+M)
3. Jaki jest wspierany interfejs? (PCIe lub SATA)
4. Jaką generację i liczbę linii PCIe? (jeżeli wspiera PCIe) (np. PCIe 3.0x4)
5. Jaki wspiera protokół? (AHCI lub NVMe)
Powyższe pytania rozesłałem po największych sklepach które oferują modele Acera i otrzymałem odpowiedzi (choć jeszcze nie od wszystkich zapytanych)
1. Rozmiar to 2280 tu jest zgodność (ustalone choć to sam zmierzę jak otworzę lapka)
2. tu już rozbieżności od B key przez M key do b+M key :frustry: (?)
3. Sata w odpowiedzi zgodna
4. jeżeli sata pomijamy
5. 1 odpowiedział, że nie wspiera NVMe.

Z tego powyższego kupiłbym M.2 Key M 2280 Sata

jednak wyszperałem zdjęcie na którym pojawiają się dosyć znajome znaczki: C5V01 LA - E892P
Taką płytę główną ma ten laptop.


Immagine
Immagine
Immagine
A na tym diagramie w odnośniku page 31 jest zdjęcie dysku SSD na M.2 i podpis PCIE 3.0x4 8GT/s

Albo wszyscy się mylą i ten laptop z taką płytą wspiera nieco szybsze transfery niż interfejs SATA albo ja się myle i rzeczywiście coś mieszam.

I tu pytanie/pytania ktoś jednoznaczne zna odpowiedzi na powyższe 5 pytań??? Może na 3,4,5 bo pierwsze 2 widać na zdjęciach
Może stawiam złe pytania (ekspertem nie jestem).

Re: Acer Aspire 5 - jaki dysk kupić?


da Google Adsense [BOT] 21 marzo 2018, 21:29

#2 Re: Acer Aspire 5


da Vogelek23 21 marzo 2018, 22:41
harris1692 ha scritto:Z tego powyższego kupiłbym M.2 Key M 2280 Sata
Prawidłowo.

harris1692 ha scritto:3. Jaki jest wspierany interfejs? (PCIe lub SATA)
Oba. SATA to po prostu połowa PCIe x4 (dwie pary linii).

harris1692 ha scritto:4. Jaką generację i liczbę linii PCIe? (jeżeli wspiera PCIe) (np. PCIe 3.0x4)
Wspiera PCIe 3.0 x4, zgodnie z tym, co masz na diagramie.

harris1692 ha scritto:5. Jaki wspiera protokół? (AHCI lub NVMe)
Oba.

harris1692 ha scritto:Albo wszyscy się mylą i ten laptop z taką płytą wspiera nieco szybsze transfery niż interfejs SATA
Przepustowość magistrali PCIe dla SSD w tej konkretnej płycie wynosi 8GT/s, co z uwagi na charakter pracy tej magistrali (dekodowanie 8b/10b) daje efektywnie niewiele ponad 6Gbit/s - czyli w praktyce tyle, ile wynosi prędkość magistrali SATA 3.0.

#3 Re: Acer Aspire 5


da harris1692 24 marzo 2018, 14:31
dzięki za odpowiedź.
Dzwoniłem do Acera i gostek nie odpowiedział dokładnie na pytania tylko powiedział jakie do tej pory montowali w Acerach np
HFS 256 G39TND-N210A
RBU-SNS8180S3
Więc rozmiar to 2280
klucz B+M
SATA
Oczywiście jest to jakaś odpowiedź jednak złącza M.2 mogą również obsługiwać interfejs PCIe a w przypadku takiej odpowiedzi nie mogę być pewien czy w ogóle obsługuje ten interfejs.
Pozostaje kupić pewniaka :D
Dodam, że większość dużych sklepów z elektroniką stosuje takie odpowiedzi:

Szanowny Kliencie,
dziękujemy za kontakt z naszym działem Obsługi Klienta .............(można sobie wpisać nazwę wielkopowierzchniowego sklepu).
Uprzejmie informuję, że producent nie udostępnia takich informacji. Proponuję kontakt z infolinią producenta.
W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod nr. telefonu ...........................


Jak widać troche to dziwne ale prawdziwe to jakby kupować w salonie auto pytać jaki ma silnik i Pan z salonu odsyła do producenta bo producent nie udziela takich informacji. Może trochę przesadzam jednak jest coś na rzeczy.
Choć dodam na obronę, że nie wszyscy stosowali taką odpowiedź albo sami skontaktowali się z Acerem (1 przypadek) potem od nich uzyskałem taką samą odpowiedź jak na początku posta.

#4 Re: Acer Aspire 5


da Vogelek23 25 marzo 2018, 00:36
harris1692 ha scritto:tylko powiedział jakie do tej pory montowali w Acerach np
HFS 256 G39TND-N210A
RBU-SNS8180S3
Czyli jedne z najtańszych, jakie mogli zastosować, bo dyski PCIe są ponad dwukrotnie droższe od SATA.

harris1692 ha scritto:a w przypadku takiej odpowiedzi nie mogę być pewien czy w ogóle obsługuje ten interfejs.
Przecież wyraźnie napisałem, że płyta obsługuje PCIe x4 Rev. 3.0, więc z czym masz tu problem? To, że wkładane w te niskobudżetowe Acery dyski SATA wykorzystują połowę magistrali PCIe, też napisałem.

harris1692 ha scritto:klucz B+M
Jest to uniwersalny format dysku, pasujący zarówno do gniazd z kluczem B, jak i M (gniazda B+M być może fizycznie istnieją, ale nie są używane w laptopach, a przynajmniej ja nie spotkałem się z takimi gniazdami w płytach). Gniazdo w Twojej płycie obsługuje natomiast dyski z kluczem M oraz B+M, ale nie wejdą (mechanicznie) dyski z kluczem B (czyli zwykłe mSATA).

#5 Re: Acer Aspire 5  [RISOLTO]


da harris1692 15 aprile 2018, 08:35
Vogelek23 ha scritto:Przecież wyraźnie napisałem, że płyta obsługuje PCIe x4 Rev. 3.0, więc z czym masz tu problem? To, że wkładane w te niskobudżetowe Acery dyski SATA wykorzystują połowę magistrali PCIe, też napisałem.


tak dziękuję za odpowiedź jednak zdecydowałem się na zastosowanie Crucial MX300 275GB M.2 SATA (B+M). Cena i wydajność wystarczająca do zastosowań w tym laptopie. Choć wiem, że tą konfiguracją nie wykorzystuje potencjału M.2. Co nie zmienia faktu, że w przyszłości zastanowię się nad kupnem do stacjonarki dysku SSD pod PCIe i zobaczenie w akcji np Szybkość odczytu [MB/s]: ~3000.

Re: Acer Aspire 5  [RISOLTO]


da Google Adsense [BOT] 15 aprile 2018, 08:35

Chi c’è in linea

Visitano il forum: Nessuno e 0 ospiti

_______________________________
Tutti i diritti riservati. È severamente vietata la copia non autorizzata del contenuto di questo sito Web o di qualsiasi sua parte.
Eventuali marchi, nomi di società, prodotti o servizi pubblicati su questo sito Web appartengono ai legittimi proprietari, sono protetti da copyright e utilizzati solo a scopo informativo.