• Płyta główna uruchomiona bez klucza - co się wydarzy?

#1 Płyta główna uruchomiona bez klucza - co się wydarzy?


przez bipiw 14 marca 2018, 15:31
Witam.
Był już temat o tym co się stanie kiedy płyta główna będzie podłączona do zasilania bez kontrolera przetwornicy. Ja jeszcze jestem ciekawy co teoretycznie stanie się kiedy na płycie głównej zabraknie któregoś klucza a płyta zostanie podpięta do zasilania. Oczywiście w grę wchodzą dwa warianty(brak górnego lub dolnego klucza). Do przykładu weźmy przetwornicę główną. Wrzucam kawałek schematu dla przykładu i łatwiejszego zrozumienia.
Obrazek

Re: Płyta główna uruchomiona bez klucza - co się wydarzy?


przez Google Adsense [BOT] 14 marca 2018, 15:31

#2 Re: Płyta główna uruchomiona bez klucza - co się wydarzy?  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 15 marca 2018, 01:34
bipiw napisał(a):Ja jeszcze jestem ciekawy co teoretycznie stanie się kiedy na płycie głównej zabraknie któregoś klucza a płyta zostanie podpięta do zasilania.
No właśnie to zależy, którego klucza brakuje:

  1. jeśli brakuje górnego klucza, to przetwornica powinna się po prostu zabezpieczyć (zewrzeć dolny tranzystor) i pozostać w takim stanie do momentu odłączenia zasilania.
  2. jeśli brakuje dolnego klucza, to możliwości są trzy:
    1. przetwornica zabezpieczy się (bo dolny tranzystor nie zamknie przepływu prądu samoindukcji przez cewkę i dobrze zaprojektowany sterownik "wyłapie" tę anomalię),
    2. górny klucz ulegnie uszkodzeniu (zwarcie), puszczając napięcie główne 19V na obwody, zasilane niższym napięciem (3V, 5V, 1.8V itd), dopóki nie uszkodzi się któryś z zasilanych elementów lub nie zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe,
    3. przetwornica... będzie pracowała normalnie (w niektórych przypadkach, gdy producent przewidział podłączoną równolegle do dolnego klucza diodę Shottky'ego, ta dioda zamyka przepływ prądu samoindukcji przez cewkę, pomimo braku klucza).

bipiw napisał(a):Do przykładu weźmy przetwornicę główną. Wrzucam kawałek schematu dla przykładu i łatwiejszego zrozumienia.
Heh, akurat to jest schemat chargera :lol:

#3 Re: Płyta główna uruchomiona bez klucza - co się wydarzy?


przez bipiw 15 marca 2018, 07:40
Dziękuję bardzo. Sporo mi to rozjaśniło.
Rzeczywiście charger :)

Re: Płyta główna uruchomiona bez klucza - co się wydarzy?


przez Google Adsense [BOT] 15 marca 2018, 07:40

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.