• DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.


przez Kwazor 17 lutego 2018, 11:22
Mam swojego E6500 który rozładowuje baterię na zasilaczu sieciowym.
Jest opcja w biosie: nie ładuj baterii (lub skrót FN+F2). Bo po co trzymać baterię non stop w stanie naładowanym a zdrowe dla niej to nie jest (w trybie leżenia wartość energii zgromadzonej w ogniwie powinna wynosić 30-40% lub napięcie około 3.5V na celę).

I zdziwienie po 2 tygodniach, że baterii nie ma a zasilacz non stop wpięty...
Bateria rozładowuje się w tempie około 2%-3% na dobę.
Podgląd danych ze sterownika nie wykazuje poboru mocy (widocznie jest za mały by to zliczył, ale sterownik w baterii to wyczuwa jakoś bo mWh znikają).

Odłożenie baterii na półkę nie powoduje jej rozładowywania.
Na razie jeszcze nie badałem, jaki może być pobór przez gniazdo (przejściówkę muszę zrobić).

To jest pierwszy przypadek gdzie takie coś zauważam (dzięki opcji odłączenia chargera).

Normalne? Chyba nie?

Re: DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.


przez Google Adsense [BOT] 17 lutego 2018, 11:22

#2 Re: DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.


przez Vogelek23 17 lutego 2018, 14:33
Kwazor napisał(a):Na razie jeszcze nie badałem, jaki może być pobór przez gniazdo (przejściówkę muszę zrobić).
Nie musisz - wystarczy wylutować PL1 i wpiąć się w to miejsce miliamperomierzem.

Przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z tego, że w przypadku zasilania bateryjnego płyta i tak pobiera energię, czy Ci się to podoba, czy nie - przecież generator RTC jakoś musi pracować non-stop a energii nie pobierze z powietrza (wewnętrzna bateria RTC to nie jest akumulator 5Ah). Po drugie, w tej konkretnej konstrukcji nie tylko generator RTC jest zasilany z obwodów baterii RTC, ale także część struktury sterownika wentylatora U3, część struktury kontrolera EC U36 oraz bramka logiczna włącznika U68. Sumaryczny prąd nie jest może duży, ale na pewno nie jest to 0,00mA. Musisz też brać poprawkę na to, że obwody zasilania mogą celowo rozładowywać baterię w niewielkim stopniu, aby uniknąć zjawiska tzw. "efektu pamięciowego". Pomijając już to, że laptop robi dokładnie to, co chciałeś - nie ładuje baterii.

Tutaj pojawia się pytanie: jak się zachowuje bateria, gdy zasilacz nie jest w ogóle podłączony? Czy jest rozładowywana w tym samym tempie, jak z podłączonym zasilaczem i włączoną opcją "nie ładuj baterii"?

#3 Re: DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.


przez Kwazor 17 lutego 2018, 16:03
Na razie laptopa nie chcę rozbierać ale i tak chyba rozbiorę go, bo chcę ograniczyć moc ładowania (charger daje 36W mocy ładowania - przy baterii która ma aktualnie 36Wh to jest 1Q - oryginalna bateria 3 letnia miała już rozkalibrowaną środkową sekcje - są baterie 90Wh i tu prąd ładowania byłby ok 1/3Q), ale to inny temat, wystarczy wymienić bocznik w ładowarce.

Zawsze myślałem, że jeśli mamy główne zasilanie to wszystkie układy dostają zasilanie z zasilacza.
Li-ion ma wręcz niewyczuwalny efekt pamięci... Zresztą sterownik zaczyna podładowanie, jeśli wartość naładowania spadnie poniżej 95%.

Można poprosić o wycinek chargera?
Spróbuję przebadać co się dzieje z baterią bez zasilacza...

#4 Re: DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.


przez Vogelek23 17 lutego 2018, 16:20
Kwazor napisał(a):Można poprosić o wycinek chargera ?
To wykracza już poza zakres tematyczny tego działu. Proszę wyedytować pierwszy post, dodając oznaczenie kodowe płyty głównej a ja przeniosę temat do właściwego działu.

Kwazor napisał(a):Spróbuję przebadać co się dzieje z baterią bez zasilacza...
To przebadaj przy okazji p. 9.2 Regulaminu forum.

Re: DELL E6500 rozładowuje baterię na zasilaczu.


przez Google Adsense [BOT] 17 lutego 2018, 16:20
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.