• [ABANDONED] Sterownik stacji BGA

#1001 Re: Sterownik stacji BGA


przez milo 3 sierpnia 2015, 13:28
Witam
Czy projekt będzie kontynuowany ?

Re: Re: Sterownik stacji BGA


przez Google Adsense [BOT] 3 sierpnia 2015, 13:28

#1002 Re: Sterownik stacji BGA


przez maro89 9 września 2015, 16:24
Witajcie. Kończę lutować ten sterownik. PCB z githuba. Pytanie do kolegów,
mógłby mi ktoś wyjaśnić zapis w uwagach do płytki:
"FT232 montujemy: R1,c5,c6
VUSB montujemy: r14,r16,d1,d2,r13,r15"
Lutować wszystkie elementy, jeśli planuję podłączanie przez USB?

#1003 Re: Sterownik stacji BGA


przez novitech 10 września 2015, 14:21
Jeżeli użyłeś FT232 to R1,C5, C6 reszty nie.

#1004 Re: Sterownik stacji BGA


przez maro89 10 września 2015, 15:35
Dziękuję kolego. Sterownik polutowany. Wrzuciłem bootloader i zaprogramowalem atmege jednak za żadne skarby nie mam odczytu z termopary na zadnym z 4 max'ów cały czas 0 stopni. Ma ktoś jakis pomysł, MAX6675 zasilane są tak jak na schemacie przez dwie szergowo podłączone diody 1n4148, próbowałem dołączać mase od T-, żadnej poprawy. Jak u siebie nacie rozwiązane zasilanie max'ów?

#1005 Re: Sterownik stacji BGA


przez player 13 września 2015, 14:33
Привет kmkm2

Мне очень нравится ваша работа

вы не могли бы дать исходный код программного обеспечения от версии sterownik bga. 2.1.2,
если это возможно. Я хотел перевести на русски



Спасибо




Hello kmkm2

Thanks for the work and for the share.
Could you give me the Source Code of sterownik bga. 2.1.2 for the computer, if it is possible.
I would like to translate it into Russian.


Thank you

#1006 Re: Sterownik stacji BGA


przez remikk2 20 kwietnia 2016, 11:54
Czy jest możliwość dodania regulacji szybkości rozgrzewania się górnego promiennika? Ewentualnie kontroli temperatury maksymalnej. Sterownik dobrze pracuje na grzałce ceramicznej która długo się rozgrzewa. Ale jeśli stosujemy taki który szybko się rozgrzewa nie mamy nad tym kontroli i grzałka w ciągu 60 sekund osiąga 500 st.

#1007 Re: Sterownik stacji BGA


przez Elektrotech 5 lipca 2016, 21:39
Witam. Temat już stary ale postanowiłem po przeczytaniu złożyć maszynę na tym sterowniku. Sprawa obudowy, grzałek, płytek itp. są raczej jasne. Dla mnie problem stanowi bałagan w oprogramowaniu i wersjach tak Sprzętu jak i Oprogramowania. O co mi chodzi dokładnie. Ano o to że Autor projektu jak widzę jest człowiekiem który z elektroniką ma niewiele wspólnego za to programistą jest dobrym. I tak, wersje oprogramowania do 2.1.1 pasują do "starych" płytek sprzętowo natomiast od softu 2.1.1 pasują tylko do "nowych" płytek o czym nikt nie napisał jak do tej pory. Ponieważ nie ma możliwości zakupu płytek, wykonałem ją sam. Zastosowałem " maxy" i okazało się że porty w procesorze nie zgadzają się z moją wersją płytki a "nowe" maxy nie działają na starym sofcie. Ogólnie bałagan w tym temacie i tyle i na dodatek Autor albo "zszedł" albo ma wszystko w tyle............ Zdecydowałem jednak że będę temat drążył do skutku. Ponieważ odwrotnie do Autora jestem elektronikiem starej daty a nie programistą i napisanie programu czy też inne tym podobne sprawy odnośnie wymiany danych pomiędzy układami nie przemawiają do mnie mam pytanie. Czy jeśli zrobię płytkę po "nowemu" i zasilę procesor napięciem 5v a układy max 3,3v to komunikacja pomiędzy nimi będzie poprawna ? Jeżeli nie to czy jeśli procesor i maxy bedą zasilane 3,3v a wyświetlacz 5v to czy to będzie działało ? I najważniejsze pytanie, czy jest ktoś kto mógłby kontynuować ten projekt ?

#1008 Re: Sterownik stacji BGA


przez Elektrotech 19 lipca 2016, 17:01
No więc na większość pytań odpowiedziałem sobie sam. Wszystko działa, nic nie trzeba kombinować. Brak tylko oprogramowania na 4 termopary i dokończonego programu. Gdzie macie zamontowaną dolną termoparę? A może ktoś podzieli się profilami do PS3.

#1009 Re: Sterownik stacji BGA


przez MCLUCKY 9 kwietnia 2017, 17:56
Witam.

Chciałem zbudować stację BGA, którą tu opisujecie.
Na początek sterownik i tu pytanie jak zamówić gotowy laminat do tego sterownika? Gdzie znajdę spis elementów sterownika ?
Czytałem że ostatnio druk robiony był w firmie Merkar.
Można się powołać na gotowy numer projektu ?
Czy macie gotowe laminaty albo uruchomione sterowniki na odsprzedaż?

Pozdrawiam,
Piotr

#1010 Re: Sterownik stacji BGA


przez Vogelek23 18 sierpnia 2017, 04:27
Pytanie do autora wątku, czyli kol. kmkm2: czy będziesz kontynuował projekt do wersji RC, czy zostawiasz go w takim stanie, jak jest? Zbyt duży jest bałagan, aby przenieść projekt do ukończonych.

#1011 Re: Sterownik stacji BGA


przez offi 18 września 2017, 12:55
Cześć. Ma ktoś może źródła z github bo nie działa. Dzięki.

#1012 Re: Sterownik stacji BGA


przez Elektrotech 14 listopada 2017, 20:17
W załączniku zamieściłem wszystko co posiadam na temat tego sterownika. Ogólnie projekt świetny i byłby doskonały gdyby został dokończony. Na obecnym etapie jest funkcjonalny ale należałoby jeszcze sporo popracować nad dokończeniem. Niestety nie jestem programistą. Mocno zastanawiam się nad zmianą sterowania na inne.............. a szkoda.

P.S. Autor tego projektu od czasu do czasu loguje się na Forum więc pozwoliłem sobie zadać Mu pytanie o kontynuację.Poczekamy, zobaczymy.
P.S.2 Autor nie odzywa się w temacie. Projekt w fazie w jakiej utknął nie nadaje się do poważnych zastosowań. Jest Tu na Forum lepsze sterowanie. Ja rezygnuję i przesiadam się na pomysł kolegi sylwa. Moje zdanie jest takie że nie należy budować tego sterownika. Na początku może się podobać ale po kilku miesiącach każdy się przekona że jest to niedopracowany projekt i w praktyce się nie sprawdza. To wszystko z mojej strony w tym temacie.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#1013 Re: Sterownik stacji BGA


przez offi 28 listopada 2017, 11:07
Dziękuje, tego szukałem. Też nie jestem programistą i ciężko będzie coś dodać, no może coś hobbystycznie. Pozdrawiam.

#1014 Re: Sterownik stacji BGA


przez robo1973 21 stycznia 2018, 09:29
Przeczytałem temat i rozumiem że aktualne płytki do samodzielnego zrobienia udostępnił kol patol.
W pierwszym poście znajduje się aktualne oprogramowanie.
Czy można kupić gotową płytkę ?
Projekty z pierwszego postu w stosunku do tego co udostępnił kol patol mają 3 termopary.
Możecie mi wytłumaczyć do czego jest czwarta termopara? / w projekcie z pierwszego postu zamiast niej jest pyrometr/
Jeżeli ktoś dysponuje programem w c++ do proca to mogę pomóc w modyfikacji programu
pozdrawiam !!!

#1015 Re: Sterownik stacji BGA


przez Vogelek23 21 stycznia 2018, 19:22
robo1973 napisał(a):rozumiem że aktualne płytki do samodzielnego zrobienia udostępnił kol patol.
Nie - kol. patol zrobił własną wersję PCB, z mniejszą ilością przelotek itd. (wykonał także wersję z niewielkimi zmianami, co opisał w swoim poście: post122719.html#p122719).

robo1973 napisał(a):W pierwszym poście znajduje się aktualne oprogramowanie.
Nie - w pierwszym poście znajdują się ostatnie udostępnione przez autora pliki projektu, bo autor nie aktualizuje projektu już od kilku lat.

robo1973 napisał(a):Jeżeli ktoś dysponuje programem w c++ do proca to mogę pomóc w modyfikacji programu
No przecież dwa posty wyżej (w pierwszym poście też) masz wszystko - od źródeł hardware, po źródła firmware, bootloadera i tak dalej.

robo1973 napisał(a):Przeczytałem temat ...
No chyba jednak nie do końca przeczytałeś.

#1016 Re: Sterownik stacji BGA


przez robo1973 22 stycznia 2018, 08:57
Dziękuję z wyjaśnienie i rozjaśnienie tematu - bo jakoś tak porozrzucane to wszystko
Faktycznie jest projekt w c++ udostępniony Jeszcze pisany w wersja 6.0 Atmel Studio
Buduje ten sterownik i mam pytanie do kolegów co na nim pracują Jakie są z mim problemy Jak się sprawuje Co by chcieli poprawić Może powoli uda się zrobić - najpierw misze swój złożyć, potem zagnębić się w strukturę programu autora.
Trzy termopary mierzą temperaturę głowicy , podgrzewacza i układu scalonego. Co czego jest czwarta ?

#1017 Re: Sterownik stacji BGA


przez robo1973 3 lutego 2018, 23:37
obecnie zmodyfikowałem PCB, i ogólnie pracuję nad przerobieniem Chińskiej stacji BGA YH-853 A i zastosowaniem w niej sterownika z tematu.
W najbliższym czasie udostępnię modyfikacje płytek i opis podłączenia sterownika do stacji
Problem jaki napotkałem to brakuje w sofcie offsetu dla trzech grzałek /chyba że nie widzę/ Jest tylko dla IC
Chodzi o to że w stacji bga są zamontowane termopary i jest dużą różnica w wskazaniu temperatur Trzeba albo programowo ale sprzętowo przesunąć charakterystykę.
I tutaj prośba do autora projektu - czy możesz to dołożyć do softu ?

#1018 Re: Sterownik stacji BGA


przez Vogelek23 4 lutego 2018, 00:36
I tutaj prośba do autora projektu - czy możesz to dołożyć do softu ?
Autor softu nic do niego nie dołoży, bo już od lat nie wspiera projektu. Z tego powodu projekt nadal "przebywa" w dziale DIY NIEDOKOŃCZONE. Musisz radzić sobie sam (źródła masz) lub ewentualnie ktoś, kto będzie chciał "pociągnąć" ten projekt zrobi to dla Ciebie.

#1019 Re: Sterownik stacji BGA


przez robo1973 5 lutego 2018, 22:26
W załączniku udostępniam poprawione wersje PCB.

Sterownik dostosowałem do współpracy z elektroniką stacji YH-853AAA:
- zwiększyłem grubość ścieżek co poprawiło stabilność - można pocynować ścieżki z termopar do układu MAX,
- zmodyfikowałem zasilanie MAX wprowadzając dodatkowy stabilizator 3.3V - w efekcie pomiar temperatur jest bardzo stabilny,
- zakładajcie MAX31855K bo tylko na nich dobrze mierzy !!!!!!!!
- dołożyłem gniazdo USB,
- dołożyłem gniazdo zasilania 12V,
- wprowadziłem możliwość sterowania grzałkami i wentylatorem dla stacji YH,
- podłączyłem dobrze diody świecące od grzałek,
- wywaliłem zbędne pady i elementy.

Przy wypełnianiu płytki masą zwróćcie uwagę czy łączy wam masę do TF232 i procesora - bo są małe pady i Eagle nie łączy a potem nie działa /trzeba mazakiem przed trawieniem domalować/. Do procesora wgrywamy soft 2.1.2 z pierwszego postu. Najpierw bootloader.bin za pomocą np avrdude.

Kod: Zaznacz całyavrdude -p m32 -c usbasp -u -U flash:w:"C:\AVRDude\bootloader.bin":i -U lfuse:w:0x8F:m -U hfuse:w:0xD4:m -U lock:w:0xCF:m


A potem test.bin po USB za pomocą programu sterownik bga.

Co ma działać to działa. Autor zamilkł. Trudno, nie to nie. Może damy radę wspólnie. Na razie problemem współpracy sterownika ze stacją YH jest przesunięcie mierzonej temperatury. W stacji YH są jakieś inne termopary i trzeba by jeszcze dorobić offset na górnej i dolnej termoparze. Na razie można w profilu odejmować temperaturę do stacji YH.

Jak będzie zainteresowanie to założę temat i opiszę gdzie i jak podpiąć sterownik do elektroniki stacji YH.
Liczę, że temat ożyje, bo sterownik fajny a te inne na rynku to jakaś porażka.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#1020 Re: Sterownik stacji BGA


przez robo1973 8 lutego 2018, 22:01
Obrazek

Obrazek

Sterownik zmontowany i odpalony Uff Jestem pod wrażeniem tego co jest. Pracuję na PC410 i dużej stacji.
Ten jest o wiele lepszy. !!
Odpaliłem stację YH, która posłuży do lutowania małych BGA 2x2 16 pad.
Jak dla mnie to działa to co powinno. Jutro podepnę jeszcze chłodzenie i dołażę sterowanie wentylatorem w górnej grzałce stacji YH
Czy ktoś dysponuje wersją źródłową w c++ softu 2,1,2 z pierwszego postu. Bo chcę zmodyfikować i zmniejszyć górną graniczną wartość temperatury grzałki G - tak na wszelki wypadek.

Widzę że podstawa to dobry pomiar PCB termoparą. Na tym wszystko się opiera. Nawet bez znaczenia
jest poprawne wskazanie temperatury G i D / tu mam rozbieżności z tym co pokazuje stacja/ Ale i tak do
profilu pobierana jest temperatura PCB

Re: Sterownik stacji BGA


przez Google Adsense [BOT] 8 lutego 2018, 22:01

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.