• Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM

#1 Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 4 Ноябрь 2017, 08:04
Witam, chciałbym zmodernizować laptopa głównie chodzi mi o wymianę procesora na nowszą serię oraz wymianę pamięci RAM na większą. I w związku z tym nie wiem jaki na jaki procesor mogę wymienić i czy szukać DDR3L czy zwykłe? Niżej zamieszczam zdjęcia modelu płyty głównej.
Model laptopa to:
TOSHIBA SATELLITE PRO S500-133
Part No: PSSE0E-099018PL
Numer płyty: A5A002688 FHNSY1

Obecne podzespoły to:
Dysk HDD:
---------
WDC WD3200BPVT-80JJ5T0

Napęd DVD-ROM:
--------------
matshita dvd-ram uj890as

Procesor:
---------
intel(r) core(tm) i3 cpu m 350 @ 2.27ghz
socket: PGA988(najprawdopodobniej)

Изображение

Изображение

Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от Google Adsense [BOT] 4 Ноябрь 2017, 08:04

#2 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от amorphe 4 Ноябрь 2017, 08:47
Płyta tej Toshiby obsługuje max 8GB RAM DDR3 (1066 MHz).
Z procesorem to inna sprawa, bo musi być obsługiwany przez most (HM55) oraz przez BIOS.
Popatrz na listę procesorów obsługiwanych przez HM55 :
https://ark.intel.com/pl/products/43183 ... ss-Chipset (kliknij w "Zgodne produkty")
Przykładowo może to być I5-580M

Z dostępnych danych wynika jednak, że masz tam grafikę Intel GMA HD (czyli gry odpadają), więc osobiście zaprzestałbym na wymianie dysku na SSD oraz rozbudowaniu pamięci do 4GB (w przypadku systemu x64).

#3 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 4 Ноябрь 2017, 20:46
Główne przeznaczenie laptopa to przeglądarka internetowa i kilka programów do edycji tekstu..
RAM z pewnością wymienię, ale nie wiem czy założyć zwykłe DDR3 czy DDR3L?? i 8GB chyba byłoby przerostem formy nad treścią..
A co do Twoich zaleceń to warto wymienić na i5 czy nie opłaca się?? Bo jak na razie nie mogę znaleźć na sprzedaż i5 w wersji 580M ;/

#4 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от matic 4 Ноябрь 2017, 22:30
qba писал(а):Główne przeznaczenie laptopa to przeglądarka internetowa i kilka programów do edycji tekstu..
I think that the current configuration of the laptop (i3 CPU and 3GB RAM) should be more than enough for internet browsing and text editor programs.

If the notebook is slow, it would probably help a fresh installation of the operating system.
Otherwise I think that the replacement of HDD drive with SSD type would be the most significant change in speed of laptop.

qba писал(а):ale nie wiem czy założyć zwykłe DDR3 czy DDR3L??
This laptop supports classic DDR3 RAM.

#5 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от pawel80 5 Ноябрь 2017, 01:46
Zaprzestałbym w poszukiwaniu CPU i kombinowaniu z pamięciami DDRL. Zdecydowanie najbardziej na prędkości odczujesz po przesiadce z dysku hdd na ssd Samsunga. Ta firma raczej odstaje konkurencji, aby nie przesadzać wersja EVO w zupełności ci wystarczy. Kup sobie nowy z gwarancją i nie oszczędzaj podmieniając na SSD no Name.
Przynajmniej prędkość wykonywanych czynności wzrośnie minimum 6-krotnie. Ogólnie to właściwie dyski twarde talerzowe są najsłabszym ogniwem w sprzętach komputerowych. Montowane standardowe 5400 nie potrafią nawet z prędkościami dogonić sata 1. U ciebie jest sata 2, czyli max prędkość na poziomie 300 MB/s. ;-)

#6 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 5 Ноябрь 2017, 12:05
Ok, a jeszcze mam pytanie co do Pamięci RAM, mam teraz kości 2GB + 1GB, lepiej wymienić 1GB na 2 lub 4GB, i mieć 6GB, czy kupić fabrycznie "dopasowane" do pracy w dualu kości 2x2GB, czyli w sumie 4GB??

#7 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от matic 6 Ноябрь 2017, 13:17
I think that the current RAM capacity (1GB + 2GB) should be enough for internet browsing and text editor programs.

Go to "Task Manager" (right click on "Taskbar", select "Start Task Manager" if you used windows 7), open "Performance" tab and check your percent of RAM usage. Check that, when the network and text editor programs are running the same time.

Изображение

#8 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 10 Ноябрь 2017, 16:30
Jest mi ktoś w stanie podpowiedzieć czy te Pamięci RAM które są przeznaczone dla MAC będą działały w tym laptopie?? są też kompatybilne z innymi laptopami?? http://www.crucial.com/ProductDisplay?u ... reId=10151

#9 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от matic 10 Ноябрь 2017, 19:22
Yes, RAM memory marked as "Memory for Mac" or "Mac Compatible" will also works in other laptops.

Some Mac-s are very unforgiving on RAM specifications, and if they don't match exactly to what Apple declared the Mac does not work with that RAM.

#10 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 10 Декабрь 2017, 08:58
Witam ponownie ;) Zamontowałem Pamięć RAM 4GB, przedstawioną w linku powyżej, i udało mi się znaleźć procesor i5-580M (było ciężko). Chyba wymienię też dysk, patrzyłem na Samsung EVO 850 250GB, ale chciałbym coś koło 320GB, co powiecie o dysku SSHD? jest jakiś model godny polecenia? ich cena jest dużo niższa niż SSD.

#11 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от matic 10 Декабрь 2017, 10:28
SSHD disc (Solid State Hybrid Drive) is a combination of traditional HD (Hard Drive) with a small amount of SS (Solid State) storage build in, typically 8GB. The SSHD appears as a single device to operating system on computer, and a controller chip decides which data is stored on the SSD and what's left on the HDD.

I think it is better to buy a SSD.

I agree with pawel80:
pawel80 писал(а):Zdecydowanie najbardziej na prędkości odczujesz po przesiadce z dysku hdd na ssd Samsunga. Ta firma raczej odstaje konkurencji, aby nie przesadzać wersja EVO w zupełności ci wystarczy. Kup sobie nowy z gwarancją i nie oszczędzaj podmieniając na SSD no Name.


#12 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 19 Декабрь 2017, 08:21
Witam, laptop złożony i uruchomiony:
Zamontowałem:
- procesor i5 580M,
- dysk WD WD5000LPLX 500GB (bo trafiłem nie używany za 120zł) Średni odczyt: 144 MB/s zapis: 152 MB/s.
- pasta termoprzewodzące Accura Heat Absorber 9X Gray
Jak dla mnie Windows 7 x64 chodzi płynnie i używanie nie sprawia nerwów;)

Mam tylko pytanie o temperatury na procesorze, bardzo dziwnie się zachowują skaczą w górę w dół nawet o 15*C co kilka sekund, czym takie nagłe skoki temperatury są spowodowane? Procesor może być uszkodzony, czy coś z chłodzeniem, nie wydaje mi się to normalne ;/?
Ps. dysk SSHD faktycznie nie jest warty uwagi.
Изображение
Изображение

#13 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM  [РЕШЕНО]


от matic 19 Декабрь 2017, 08:35
qba писал(а):Mam tylko pytanie o temperatury na procesorze, bardzo dziwnie się zachowują skaczą w górę w dół nawet o 15*C co kilka sekund, czym takie nagłe skoki temperatury są spowodowane? Procesor może być uszkodzony, czy coś z chłodzeniem, nie wydaje mi się to normalne ;/?
The CPU is not damaged almost for sure.
Have you cleaned the old thermal paste and applied a new one when you replaced the CPU?

If yes, check the CPU temperature with another software.

#14 Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от qba 19 Декабрь 2017, 23:20
Tak, procesor i radiator oczyściłem ze starej pasty praktycznie do czysta alkoholem izopropanol, i nałożyłem na dwa rdzenie procesora po ziarnku (lekko rozciągając na boki) świeżej nowej pasty Accura Heat Absorber 9X Gray.

Tylko teraz pytanie dlaczego na tej i5-580M co zamontowałem temperatura między rdzeniami core0 core1 różni się w tak dużym stopniu ~10*C (czy możliwe, że czujnik temperatury jest uszkodzony?):
Dodam, że wentylator cały czas pracuje na wolnych obrotach i jak jest skok temperatury na wykresie to wentylator podnosi obroty
Obciążenie procesora ok. 20% podczas włączonego filmu:
Изображение

Dzięki wszystkim za pomoc, wymieniłem jeszcze radiator z heatpipe, bo tamten był skrzywiony, i maksymalne temp na CPU jest koło 70*C, z tym, że różnica temperatury między core0 a core1 pozostała na poziomie ok. 10*C. Ale ogólnie po modernizacji latopo śmiga aż chce się z niego korzystać ;)
Pozdrawiam! Wielkie Dzięki.

Re: Toshiba Satellite Pro s500 - wymiana procesora i pamieci RAM


от Google Adsense [BOT] 19 Декабрь 2017, 23:20

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.