• Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez luielektr 15 listopada 2017, 18:08
Witam.
Problem jak w temacie. Dysk wewnątrz obudowy to HM641JX, oznaczenie na laminacie elektroniki M7U2_339 REV.01 R00. Z dnia na dzień przestał działać tj. po podpięciu do USB pod Windowsem wyszukuje sterowniki, pojawia się komunikat o wykrywaniu urządzenia, zainstalowaniu sterowników po czym komunikat o nierozpoznanym urządzeniu. W zarządzaniu dyskami nic dodatkowego się nie pojawia.
Knoppix również nic nie wykrywa, ani Testdisk ani DMDE.
Sama elektronika dysku nie ma wyprowadzenia interfejsu SATA. Talerze się obracają, głowice słychać jakby próbowały coś odczytać, ale nie stukają.
Czy jest jakaś szansa odzyskania danych z tego dysku?
Z góry dziękuję za pomoc.

Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez Google Adsense [BOT] 15 listopada 2017, 18:08

#2 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez przemko21 15 listopada 2017, 19:01
Najpierw podepnij dysk do innego komputera.

#4 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez luielektr 16 listopada 2017, 12:05
Najpierw podepnij dysk do innego komputera.

To żart? :frustry:
... wracając do sprawy.
Nie mogłem nigdzie znaleźć dokumentacji do 88I9025-TFJ2, ale podejrzewam, że zaznaczone na zdjęciu pady 1 i 2 są do podpięcia terminala bo pad 1 idzie do pinu 118, a 2 do 117.
ObrazekObrazek
Jeśli służą one do komunikacji to, który jest Tx, a który Rx?
I zapomniałem... są jeszcze trzy pady na dole zdjęcia. Dwa zewnętrze idą do masy natomiast środkowy do pinu 8 i 23 (RSENP) kontrolera TLS2505. Umożliwia włączenie i wyłączenie silnika?

#6 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez luielektr 21 listopada 2017, 16:12
Walczę z tym dyskiem i nie mogę sobie poradzić. Terminal nie reaguje w żaden sposób na CTRL+Z. Podpinam go w ten sposób:
1. Rx, Tx i masa według oznaczenia,
2. Ustawienie COM na 57600, 8 bitów, brak bitów parzystości, bit stopu 1,
3. Podpinam zasilanie do HDD przy odpiętych głowicach, talerze na chwilę startują po czym się zatrzymują (zasilanie biorę z portu USB tego samego komputera gdzie podpięty jest terminal i podaje je na gniazdo mini USB elektroniki dysku),
4. Bez odpinania zasilania podłączam głowice (wysuwając z pomiędzy styków zabezpieczenie),
5. Później wciskam CTRL + Z i nic się nie wyświetla.
Próbowałem tego samego na dysku Seagate Momentus 5000C5001B52B356 z tą różnicą, że elektronikę dysku zasilam przez wtyczkę zasilającą interfejsu SATA (bo dysk nie jest pod USB), gdzie doprowadzam tylko napięcie 5V z portu USB (j.w.) i również brak reakcji na CTRL+Z. Ustawienie portu COM: 9600, 8b, brak b. parzystości, bit stopu 1.
Próbowałem przez PuTTY i HyperTerminal.

#7 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez arvika 21 listopada 2017, 17:34
Musisz uruchomić terminal, coś źle robisz.

#8 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez luielektr 22 listopada 2017, 17:15
Dyski ruszyły na terminalu. W przypadku Samsunga na zdjęciu przy oznaczeniu Tx/Rx pomyliłeś się bo powinno być na odwrót :) Przy Seagate powinna być transmisja 38400.
Poniżej umieściłem log z terminala dla Samsunga:
- zaraz po podpięciu zasilania do dysku (z odłączonymi głowicami):
Spoiler:

- zaraz po podpięciu zasilania do dysku (z podpiętymi głowicami):
Spoiler:

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku dysk nie reaguje na CTRL+Z.

#9 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez luielektr 27 listopada 2017, 15:33
Czy jest ktoś w stanie coś wywnioskować z tych logów? Czy da się coś zrobić z tym dyskiem bez odsyłania go do laboratorium?

#10 Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez arvika 27 listopada 2017, 18:34
A to przepraszam w takim razie. Zdjęcie zapożyczyłem z innego forum, nie weryfikowałem go.
Dobrze byłoby sprawdzić czy dysk wchodzi w gotowość, no ale to przez SATA.

Re: Dysk S2 Portable 640GB - nie wykrywany przez system


przez Google Adsense [BOT] 27 listopada 2017, 18:34

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.