• Jaką lutownicę kolbową polecacie?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Lesio23 10 listopada 2017, 15:01
Witam,
Potrzebuję zakupić lutownicę kolbową, i zastanawiam się nad dwoma modelami:
1. Quick 202D
2. QUICK 236
Która z tych lepsza ?. Oczywiście jeśli macie lepsze propozycję to chętnie poczytam ;).

Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Google Adsense [BOT] 10 listopada 2017, 15:01

#2 Re: Jakąlutownicę kolbową polecacie?  [ROZWIĄZANY]


przez farmer 10 listopada 2017, 15:20
Pracuję czasami z Quick 236 - nie ma z nią jakichś problemów, dostępna duża ilość różnych grotów, więc można coś pod siebie dopasować. Szybko się nagrzewa. Natomiast te 90W to ma chyba tylko w dokumentacji. Jak potrzebuję grzać coś bardziej masywnego, szczególnie duże masy, to używam do tego starego Elwika RT24/80W

#3 Re: Jakąlutownicę kolbową polecacie?


przez Lesio23 10 listopada 2017, 15:31
Jeszcze jest opcja zakupi używanej PACE model ST25 z rączką PS90.

#4 Re: Jakąlutownicę kolbową polecacie?


przez matic 10 listopada 2017, 15:55
Maybe Ersa i-CON

#5 Re: Jakąlutownicę kolbową polecacie?


przez Lesio23 10 listopada 2017, 16:28
Maybe Ersa i-CON

What model do you mean? Do you use it? Can you talk more about it?

#6 Re: Jakąlutownicę kolbową polecacie?


przez matic 10 listopada 2017, 19:46
Lesio23 napisał(a):
Maybe Ersa i-CON

What model do you mean? Do you use it? Can you talk more about it?
I use model "i-CON 1" at work, and works fine. Soldering iron are pretty light weighted and very strong (150W). It heats up very quickly, soldering something on "massive" copper area or on bigger "ground plane" are also no problem.
Datasheet at the attachment.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#7 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Lesio23 13 listopada 2017, 20:48
Ktoś może się wypowiedzieć na temat PACE model ST25 z rączką PS90 ?.

#8 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez mmike 13 listopada 2017, 22:05
Jeżeli chodzi o PACE, u Nas na serwisie używane są tylko grotówki PACE ST-50. Bardzo szybko się nagrzewa, bardzo duża dostępność grotów, brak najmniejszych problemów z kilkoma egzemplarzami prze parę lat, z rączkami TD-100.

#9 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Zusto 14 listopada 2017, 01:58
Ja mam też Erse jak wyżej kolega, super się na tym pracuje

#10 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez mmin 14 listopada 2017, 22:18
polecam Zhaoxin 900H

#11 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez RafalB 15 listopada 2017, 17:51
Tylko JBC choć Pace do laptopów i większych elementów jest bardzo OK, miło wspominam pracę z Pace st50

#12 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Lesio23 15 listopada 2017, 21:56
Tylko JBC choć Pace do laptopów i większych elementów jest bardzo OK, miło wspominam pracę z Pace st50

Ja tylko do laptopów będę jej używał.
Czytam, że jednak Pace to klasowa firma, plus skłania mnie duża ilość dostępnych grotów, nie są co prawda tanie, ale mam nadzieję, że wytrzymałe i dają komfort pracy, prawda?.

#13 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez RafalB 16 listopada 2017, 09:10
Lesio23 napisał(a):Czytam, że jednak Pace to klasowa firma, plus skłania mnie duża ilość dostępnych grotów, nie są co prawda tanie, ale mam nadzieję, że wytrzymałe i dają komfort pracy, prawda?.


Groty są słabsze niż JBC ale trochę wytrzymują, cen nie znam. Zwróć uwagę czy groty, które weźmiesz czy są do bezołowiu, możliwe że te na których ja pracowałem były do ołowiu.
Obecnie używam od roku grotów JBC i nic ich nie rusza, grot od Pace po tym czasie, już znikał.

#14 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez swees 18 listopada 2017, 16:27
Ja również od kilku lat używam PACE ST50 z rączką TD100 i uważam ją za bardzo dobrą stację. Szybko się nagrzewa. Głownie korzystam z grota typu minifala (ich zużyłem w ciągu 6 lat 4szt), ale np. "łopatę" 26mm do czyszczenia pod mostkami mam jedną od początku.

#15 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez wojtas87 23 listopada 2017, 11:41
Hakko FX-951. Użytkuję od pół roku i powiem, że jest rewelacyjna. Najpierw kupiłem "klona" prosto z Chin i po 15minutach pracy się zepsuł. W międzyczasie udało mi się kupić na aukcji używany oryginał Hakko za - uwaga - 330zł i po poprawieniu kilku zimnych lutów działa jak marzenie.

W wolnej chwili naprawiłem "klona" i poza kiepskiej jakości kolbą działa tak samo jak oryginał.

Wybór grotów jest ogromny (T12 lub T15), ale do codziennej pracy ja osobiście używam 4 rodzajów. Mam zamiar ponadto zakupić "szpatułkę" do czyszczenia padów, bo mam coraz więcej zleceń na pracę z BGA. Nie wspomniałem, że groty do tej kolby mają wbudowaną grzałkę co przekłada się na doskonałą kontrolę temperatury.

#16 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez dex 25 stycznia 2018, 02:48
RafalB napisał(a):
Lesio23 napisał(a):Obecnie używam od roku grotów JBC i nic ich nie rusza, grot od Pace po tym czasie, już znikał.


Witam
Od ponad dwóch lat używam w firmie JBC codziennie po kilkanaście godzin bez przerwy (produkcja i serwis) i mogę potwierdzić że groty są nie do zabicia. Od początku jeszcze żaden grot z wyjątkiem minifali nie uległ uszkodzeniu. Niestety mam problem z minifalą o numerze C245-067 która jest bardzo nietrwała żeby nie powiedzieć beznadziejna i zużywa się mechanicznie ale w dziwny sposób tj. po krótkim czasie po wlutowaniu kilkunastu układów 208-nóżkowych, no może max 30szt powstaje zadzior wokół wgłębienia. Grot się rozwarstwia tak jakby sama końcówka wykonana była z dwóch elementów i lutowanie staje się prawie niemożliwe z uwagi na częste zahaczanie o nóżki układu i wykrzywianie ich. Doszło do tego że obok JBC stoi najtańszy model ersy (nie pamiętam typu ale to jest ten bez podświetlenia lcd) tylko z minifalą która według mnie jest idealna i na pewno nie kupię kolejnego (już czwartego) JBC C245-067.

Obrazek

#17 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez RafalB 28 stycznia 2018, 10:03
Grot wyciera się na nóżkach układów, które lutujesz. Patowa sytuacja dla JBC.

#18 Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Lesio23 18 lutego 2018, 21:54
Po konsultacjach i testach wybrałem QUICK 236.
Dziękuję za udział w dyskusji.

Re: Jaką lutownicę kolbową polecacie?


przez Google Adsense [BOT] 18 lutego 2018, 21:54

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.