• Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#1 Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by pyku96 17 September 2017, 18:14
Witam. Potrzebuję pomocy przy naprawie płyty z telewizora Philips 39pfl3088h/12. Tv podczas burzy podłączony był do zasilania i do anteny. Po podłączeniu zasilania do gołej płyty od razu pada bezpiecznik na wejściu. Od czego zacząć?
Model płyty 715g6079-c01-000-004x
Image
Image

Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by Google Adsense [BOT] 17 September 2017, 18:14

#2 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by Vogelek23 17 September 2017, 19:11
Zmierz rezystancje między wyprowadzeniami mostka prostowniczego oraz klucza przetwornicy głównej.

#3 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by pyku96 19 September 2017, 19:39
A mógłbym prosić nieco dokładniejszą instrukcję? Niestety dopiero się uczę i nie jestem pewien czy dobrze lokalizuje elementy, a nie chciałabym podawać błędnych pomiarów.
Mostek prostowniczy-oznaczenie bd9101 na płycie?

#4 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by matic 20 September 2017, 13:33
Bridge rectifier highlighted on the following picture. Inside it is four diodes.
If it is ok check MOS-FET transistor on the heatsink.

Image

#5 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by Vogelek23 20 September 2017, 13:39
pyku96 wrote:Niestety dopiero się uczę i nie jestem pewien czy dobrze lokalizuje elementy
Dla własnego bezpieczeństwa nie naprawiaj tego TV, lecz oddaj do kogoś, kto ma pojęcie, co robić. Napięcie sieci jest śmiertelnie niebezpieczne i nie wybacza braku doświadczenia - tak jak saper, możesz się pomylić tylko raz w życiu. A naukę zacznij od podstaw - nikt z dnia na dzień nie zostanie elektronikiem, choćby bardzo tego chciał.

#6 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by pyku96 20 September 2017, 17:30
Spokojnie, z prądem mam juz kilka lat za sobą, nie włożę palców tak gdzie nie trzeba.
Mostek prostowniczy miernik ustawiony na dioda
- a ~ około 500 czyli ok?
- a drugi ~ tez 500 czyli ok?
- a ~ tez około 500 czyli ok?
Tranzystor ten z radiatorem wylutowałem i chyba jest padnięty
baza-konektor około 500 czyli ok?
baza-emiter nic,
Czy to on moze powodować zwarcie? Wydaje mi się, że nie.
A i tv oddałem wcześniej do starszego Pana-stwierdził, że płyta do wymiany. Znalazłem równiez element, któremu chyba brak jednej nogi? Załączam zdjęcie
@edit
Przepraszam najmocniej,mostek prosotwniczy do wymiany ma zwarcie między ~ a + Czy ten mosfet z radiatorem jest dobry? Czy też wymienić? I co z tym że zdjęcia?
Image

#7 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by pyku96 23 September 2017, 17:55
Wymieniłem mostek prostowniczy, już nie ma zwarcia,co dalej mierzyć?

#8 Re: Philips 39pfl3088h/12 po burzowy-zwarcie


by Vogelek23 23 September 2017, 18:28
Co można poradzić osobie, która nie ma pojęcia, jak mierzyć elementy i interpretować wskazania miernika oraz nie wie, jak nazywają się wyprowadzenia elementów (vide "konektor")? Ponadto, wstawiasz zdjęcia tak podłej jakości, że nawet nie ma jak odczytać, co to za element-inwalida. I trzecia rzecz - MOSFET nie ma prawa przewodzić w żadną stronę, oprócz złącza ŹRÓDŁO-DREN (i tylko w tym kierunku, odwrotnie też nie powinien przewodzić). Niestety, z tej mąki chleba nie będzie - starszy pan miał rację w tym wypadku, t.zn. możesz jedynie wymienić płytę.

Proszę wrócić do PODSTAW, a dopiero potem zabierać się za tak skomplikowane i niebezpieczne twory, jak zasilacze impulsowe - niejeden doświadczony elektronik ma z nimi problemy, a co dopiero osoba, która robi to prawdopodobnie pierwszy raz w życiu.

This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.