• Jaki topnik najlepszy?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#21 Re: Jaki topnik najlepszy?


przez willyvmm 12 marca 2012, 19:06
Gdyby zadał sobie kolega nieco trudu to by się dowiedział że to 2 nazwy tego samego związku.

Re: Re: Jaki topnik najlepszy?


przez Google Adsense [BOT] 12 marca 2012, 19:06

#22 Re: Jaki topnik najlepszy?


przez dodommc 13 marca 2012, 18:33
Do niedawna używałem AMTECH RMA-223-TF, ale ostatnio spróbowałem KINGBO RMA-218 i jeżeli chodzi o kbc, czy inne układy z drobnymi nóżkami blisko siebie, to jednak KINGBO jest dużo lepszy.

#23 Re: Jaki topnik najlepszy?


przez luklf01 10 lutego 2014, 21:36
Witam.
Czytając ten temat zastanawiam się tak naprawde czy większość użytkowników wogóle miała styczność z wymienionymi topnikami flux
czy może jest to tylko reklama.
Testowałem bardzo wiele fluxów oryginalnych oraz nieoryginalnych z chin
1. amtech nc-559 oryginał seria NC-559-AS dystrybutor TME 65zl za strzykawe 10g ze spedycją - pachnie i nie nadaje się kompletnie do stawiania kulek itp.
2. amtech nc-559 made in china seria NC-559-ASM-TPF(UV) flux ma lekko drażniące opary ale jest naturalny z dodatkiem aktywatorów na bazie kwasu kabrboksylowego - nadaje się do stawiania kulek i jak dla mnie to jest najlepszy wybór a dlaczego zaraz się dowiecie.
3. amtech lf-4300-tf oryginał dystrybutor TME strzykawa 10g 65zl wodny flux nadaje się do stawiania kulek i wlutu
przyszedł czas na RMA
4. future hf rework jelly rma - jeżeli chodzi o stawianie kulek na tym fluxie to przebija topniki typu nc-559 made in china natomiast jeżeli chodzi o opary to przestrzegam ewidentną bzdurą jest to że ten topnik pachnie - fakt to jest jakis zapach ale to są wszelakiej maśći rakotwórcze chemikalia gdzie nawet ten topnik nie posiada karty MSDS
Pozatym przy każdym fluxie rma pisze ze jest to topnik przemysłowy i tylko w takich miejscach jak fabryki powinno się go używać
natomiast jeżeli nie pisze jak na wartonie to można się spodziewać jakiego rodzaju chemia tam może być zaaplikowana i to nie są przelewki.
5. coockson OM-338 RMA jest lepszy od wartona i od innych wyżej wymienionych jeżeli chodzi o lutowanie i kulki
natomiast opary chociaż nie sa podobne do wartona poprostu nie wali tak chemią przemysłową ale podrażnia bardzo układ oddechowy

proponuję każdemu podjąć indywidualną decyzje jaki topnik wybrać i do czego on ma służyć zeby topnik był dobry poprostu musi walić
więc moim zdaniem lepiej jest wybrac topnik na kwasie niżeli na chemii typu RMA bo to jest już prawdziwe zagrożenie.

--- Posty scalono ---

demeo napisał(a):
adam1114 napisał(a):Future HF Rework Jelly Flux jest dobry, ale nie jakoś szczególnie super, za to zapach i ilość dymu nie do przyjęcia, jak ktoś nie ma bardzo ale to bardzo mocnego i dobrego wyciągu to można zdrowie stracić, a opary są żrące, aż w gardle czasem drapie pomimo, iż nie wdycham bezpośrednio.


Każdy topnik to jest szkodliwa chemia, ładny czy przyjemny zapach (lub jego brak) wcale nie świadczy o tym czy jest on przyjazny naszemu zdrowiu!

Nie mam najmniejszego problemu z dymem podczas lutowania z HF Rework Jelly Flux, do lutowania z kolbą używam pochłaniacza dymu wbudowanego
w stację Aoyue, jest on całkowicie wystarczający, do dłuższych/innych zabaw używam maski 3M. Nigdy nie odczułem drapania w gardle podczas lutowania, czy "żrących oparów". Współczuję Ci, że musisz to wdychać.

Trochę mnie dziwi zwracanie uwagi na zapach, czy nikt tu nie korzysta z masek czy pochłaniaczy dymu?

Może zamiast rozwodzić się nad zapachami warto zainwestować w ochronę dróg oddechowych?


--
Pozdrawiam,
demeo

pytanie
jakich filtrów używasz z tą maską 3M ?
ja ostatnio używałem P3 niestety opary tego śmierdziela wartona przepuszcza :(
teraz zamówiłem 6057 i zobaczymy

Jeszcze dodam
Jeżeli ktoś chce oryginał amtecha bardzo łatwo je rozróżnić i sa tylko chyba dwa sklepy w europie gdzie go można dostać:
1. TME
2. insat international.uk

Oryginalny amtech ma oznaczenia NC-559-AS a nie jak chiński NC-559-ASM low copy czy NC-559-ASM-TPF(UV) high copy.
Zapach oryginału przypomina aromat cappuccino i jest naturalny - oparami można się dosłownie inhalować , niestety topnik ten jak dla mnie nadaje się tylko do lutowania smd i czyszczenia pcb :( w przeciwienstwie do chińskiego a szkoda.
Czy ktoś z tutaj obecnych kto nie ma jeszcze przepalonego nosa :) testował może oryginalny amtech RMA-223-AS ? bo jest to seria topników które poprostu nie walą i jestem ciekaw jak ten flux radzi sobie z kulkami itd ze względu na to iż jest to RMA ?

#24 Re: Jaki topnik najlepszy?


przez ADAMK101 2 marca 2014, 18:26
Wszystkie topniki , a w szczególności ich opary są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i nie wolno się nimi bezwzględnie "aromatyzować".
Dlaczego w pracy na serwisie przetestowałem dużo topników? Bo dla klientów końcowych pozostawiam materiały z "górnej półki".
Brane pod uwagę parametry to:
temperatura aktywacji
ilość dymu przy wlucie BGA
łatwość wyczyszczenia po "reballingu"- trudno usuwalne szkliwo.
Wiarygodnośc producenta ze względu na jego partnerów oraz parametry techniczne(również data produkcji).
UWAGA: niestety jest to kryptoreklama, bo w ofercie mam AIM NC254 , ale poniżej są wyjaśnienia dlaczego?
1 kompletna dokumentacja produktu łącznie z MSDS ( oczywiście materiał niebezpieczny dla zdrowia)
2 wysoka temperatura aktywacji (PB- praktycznie bez oparów , PBfree - ilośc zależna od dozowania.
3 do poprawnego wlutu nie trzeba smarować płyty, a wystarczy jedynie "zamoczyć" końcówki kulek
i zręcznie postawić układ na płycie
W takim przypadku ilość oparów redukuje sie do minimum i niemozliwe jest wyczyszczenie płyty po wlucie, bo nie ma z czego.
4 po zdjęciu sita ( na ciepło) można układ wyczyścić szczoteczką z miękkim włosiem bez płynu
jesli chcemy uzyskać "jak nowy" , to na koniec niewielka ilość płynu
5 AIM jest specjalistycznym producentem materiałów do lutowania i jego produkty używane są w przemyśle elektronicznym.
Obecna cena topnika jest najniższa w dziejach i ma na celu uzyskanie dostępności dla każdego....

#25 Re: Jaki topnik najlepszy?


przez luklf01 12 kwietnia 2014, 01:34
Witam
A czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego cena AIM różni się znacząco u wielu sprzedawców ?
Przetestowałem ten topnik
High end jeżeli chodzi o bga to można go porównać z oryginalnym lf-4300 ;)
Jedyna różnica to taka że ten topnik śmierdzi jakąś wazeliną techniczną i napewno jest bardzo szkodliwy dla zdrowia

Re: Jaki topnik najlepszy?


przez Google Adsense [BOT] 12 lipca 2017, 10:48

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.