• LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez mayss 18 maja 2017, 20:18
Witam, laptop jak w temacie Lenovo G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 zakupiony na portalu aukcyjnym celem naprawy.

Z opisu: " hasło BIOS; laptop po włączeniu działa kilka minut, po czym ekran staje się czarny".

Po rozebraniu są widoczne ślady wygrzewania mostu północnego BD82HM65 SLJ4P oraz kary graficznej GPU 216-0774207 (niewymyty topnik). Bios oraz kbc programowany wsadem z forum. Płyta startuje poprawnie przechodzi post i można wejść do biosu. Przy zmianie opcji w biosie grafiki na uma lub switchable reakcja jest ciągle taka sama tzn. przy zapisaniu ustawień i wyjściu z biosu w przypadku botowania systemu z dysku pojawia się tylko pasek ładowania i wtedy obraz znika ale matryca jest podświetlana a prąd ustala się na zasilaczu serwisowym na 700mA. Nie można zresetować ctrl+alt+del. Wygrzewanie diagnostyczne układu grafiki lub mostu nie wnosi żadnych zmian. Botowanie systemu linuks z pendrive lub live cd daje takie same rezultaty tzn. uruchamia się w dos procedura startu ale w momencie załadowania obrazu pojawiają się na ułamek sekundy artefakty i znika obraz lub się zawiesza ustalając pobór prądu na tym samym poziomie czyli 0,7A. Laptop normalnie ładuje baterię. Dodam że obraz po wejściu do biosu jest na VGA oraz LCD natomiast HDMI (przez przejściówkę) nie przełącza na razie ;).

Co wykonałem:
- Podmiana procesora i5 SR0CH na I3 SR04J (kompatybilne z mostem BD82HM65). Objawy takie same nawet po zaznaczaniu opcji przełączania grafiki w biosie (uma, switchable).
- Podmiana pamięci ram.
- wygrzewanie diagnostyczne układów grafiki oraz pch (karta jest z dc 2013r na fabrycznym termopadzie).
- Programowanie kości kbc oraz biosu dwoma różnymi wersjami wsadów z forum. Objawy takie same.

Następna opcja diagnostyczna jaką chcę podjąć przed zakupem układu to pełny reballing karty graficznej. W związku z powyższym mam pytanie czy w przypadku uszkodzonej dedykowanej karty graficznej 216-0774207 ta zintegrowana w procesorze Intel HD 3000 po przełączeniu tylko na nią w biosie może powodować takie zawieszanie laptopa ? Uszkodzona jest karta graficzna dedykowana? Jakie pomiary jeszcze można wykonać żeby zawęzić poszukiwania?

Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez Google Adsense [BOT] 18 maja 2017, 20:18

#2 Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez mmike 18 maja 2017, 23:42
W związku z powyższym mam pytanie czy w przypadku uszkodzonej dedykowanej karty graficznej 216-0774207 ta zintegrowana w procesorze Intel HD 3000 po przełączeniu tylko na nią w biosie może powodować takie zawieszanie laptopa ? Uszkodzona jest karta graficzna dedykowana?


Nie wygląda to na uszkodzony układ dedykowany, z racji iż wyłączenie go w biosie eliminuje całkowicie jego zasilanie co za tym idzie jego działanie a efekt u Ciebie pozostaje taki sam, skoro już ktoś grzebał przy PCH tutaj bym szukał przyczyny, czy po podmianie procesora i zmianie w biosie na UMA nadal problem występuje? Jeżeli tak zostaw dedykowane GPU w spokoju.

#3 Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez mayss 19 maja 2017, 14:12
Po przełączeniu w biosie grafiki na uma problem jest taki sam na procesorze i5 oraz i3 czyli artefakty na ułamek sekundy i znika obraz. Laptop również nie bootuje z różnych nośników (hdd,usb,odd) co stawia na pierwszym miejscu most północny (odpowiada między innymi za sata i usb). Możliwe też że procesory uszkodzone ale skoro ich zintegrowane grafiki wyświetlają bios to zajmę się tym w następnej kolejności. Dzisiaj zrebalinguję hm65 i zobaczę czy jest jakaś różnica w działaniu. Dodam że most miał thermopad i dolegała spodnia część klawiatury jako chłodzenie.

No i most zdjęty. Okazało się że zszedł już przy 185 stopniach także sklep serwis u którego zakupiłem laptop podjął próbę naprawy :wtf: . W tej sytuacji zamówiłem nowy hm65 slj4p u hawka. Czekam więc na układ oraz rezultat naprawy. Mógłbym zamówić płytę główną u chińczyka ale jestem ciekawy czy serwis poddał się po reballingu :mrgreen:.

#4 Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez mayss 24 maja 2017, 16:10
Niestety :cry: , nowy most hm65 slj4p (hawk) wymieniony na nowy ale zachowanie płyty się nie zmieniło :? . Pady pod układem zostały sprawdzone a sam układ po 24 godzinnym wygrzewaniu został przekulkowany na ołów i zamontowany. Przed uruchomieniem sprawdzone zostały gniazda usb oraz sata na okoliczność zwarć. Laptop uruchamia się poprawnie, można wejść do biosu, jest obraz na matrycy oraz vga. Botowanie systemu linux lub windows z dysku lub płyty po pojawieniu się pasku postępu kończy się ustaleniem pobieranego prądu na 790-800mA oraz podświetlonej matrycy bez obrazu i tak stoi (tak samo jest na monitorze zewnętrznym) :roll: . Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć dalszą diagnozę? Dlaczego obraz nie jest przekazywany na matrycę i laptop stoi zawieszony? Procesory podmieniane i na każdym obraz w biosie jest :frustry: . Opcja przełączona na grafikę uma (zintegrowaną).

#5 Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez morph 24 maja 2017, 16:55
Witaj

Dla pewności podnieś cewkę PL801 odcinając zasilanie GPU i wtedy weryfikuj działanie.

#6 Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez mayss 25 maja 2017, 11:46
Cewka podniesiona i dalej to samo (pasek postępu w windows i ciemność). Opór na PL801 24 ohm.

Niestety nie doszedłem co jest powodem takiego zachowania płyty. Zamówiłem nową i czekam aż przyjdzie. Temat zostanie zamknięty jak sprawdzę działanie procesorów na zakupionej płycie. :cry:

"Nowa" zamówiona płyta przyszła. Obydwa procesory okazały się sprawne. Laptop działa. Niestety na starej płycie nie miałem oscyloskopu żeby posprawdzać sygnały i kwarce. Trzeba było jeszcze odlutować chip grafiki żeby sprawdzić czy to on nie powoduje takiego zachowania płyty ale dałem spokój.

Podsumowując, stara płyta jest nienaprawiona i zostaje na części. Laptop po zamontowaniu nowej płyty jest sprawny i przetestowany. Temat zamykam i dziękuję kolegom mmike i morph za udział w dyskusji.

Re: LENOVO G570 PIWG2 LA-6753P REV 1.0 Problem z grafiką.


przez Google Adsense [BOT] 25 maja 2017, 11:46

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.