• Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 21 stycznia 2017, 10:07
Po 5 minutach gry robi się taki ekran:
Obrazek

Czy to wina uszkodzonej karty?

Karta graficzna: GeForce GTX 260 896MB.

Specyfikacja:
Zasilacz COOLERMASTER Elite Power 460W (RS-460-PSAP-I3)
Intel® Core™2 Quad Processor Q8300 (4M Cache, 2.50 GHz, 1333 MHz FSB)
Asus P5QC
4GB Dual Chanel DDR3 666MHz (2 razy po 2GB)
Western Digital Caviar GP WD5000AACS 500GB 5400 to 7200 RPM 16MB Cache SATA 3.0Gb/s

W OCCT wygląda to tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez Google Adsense [BOT] 21 stycznia 2017, 10:07

#2 Re: Dziwny obraz podczas gry po 5 minutach


przez szymon189 21 stycznia 2017, 23:53
Obrazek

#3 Re: Dziwny obraz podczas gry po 5 minutach


przez pawel80 22 stycznia 2017, 01:51
Zrób jeszcze screen z wartości napięć zasilacza. 460W to trochę mało jak na Quad Core, oraz zewnętrzną grafę GTX260, która na max obciążona pobiera aż do 36A na linii 12V. Zatem proponował bym na początek od podmiany zasilacza na mocniejszy np. 600W i również markowy.

#4 Re: Dziwny obraz podczas gry po 5 minutach


przez szymon189 22 stycznia 2017, 08:42
Tak to wyglądało jeszcze podczas grania
Obrazek

Ten byłby ok Zasilacz SilentiumPC Vero L1 600W (SPC132)? Nie wiem czy iść w używany czy lepiej od razu nowy kupić

-- 22 stycznia 2017, 09:24 --

W między czasie komputer się restartuje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

#5 Re: Artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez SebastianR 23 stycznia 2017, 22:21
Choć rzeczywiście tego tupu objawy wskazywały by na uszkodzoną grafikę, to jednak kolega pawel80 ma rację że zasilacz może "nie dawać rady". Twoja karta graficzna w specyfikacji technicznej ma zalecany zasilacz 500W.

źródło:

http://www.geforce.com/hardware/desktop ... ifications

sekcja: Minimum System Power Requirement (W) (na dole strony)

Jeżeli chodzi o to czy kupować używany czy nowy zasilacz, to według mnie najlepiej nowy, ale to wszystko kwestia budżetu. ;)

W twoim przypadku żeby wykluczyć na 100% który to element jest uszkodzony dobrze by było podstawić diagnostycznie na chwilę inny zasilacz (minimum 500W) i przetestować na zasadzie normalnego użytkowania. (zagrać w grę, powędrować w internecie itp, nie potrzeba od razu 12h w 3d marku :))

Jeżeli nie będziesz miał możliwości załatwienia innego zasilacza, to możesz kupić nowy i jeżeli okaże się że to wina karty zwrócić go w ciągu 14 dni (przy zachowaniu kompletnego opakowania dokumentacji itp) No i oczywiście zasilacz musi być w stanie "nie zmienionym" Czyli brak rys, otarć wgnieceń itp. (rozwiązanie przetestowane na własnej skórze)

#6 Re: Artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 24 stycznia 2017, 21:06
Dzisiaj uruchomiłem PCta i męczyłem go testem w GPU-Z tak to wyglądało:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Natomiast w OCCT:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

#7 Re: Artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez pawel80 24 stycznia 2017, 22:01
Tak dużo screenshot-ów z OCCT nie musisz dawać. ;-)
Dalej nie widzę pomiarów z głównych napięć 12, 3.3 i 5V. Czy dalej korzystasz ze starego zasilacza?
Zrób tak, wyłącz kompa i poczekaj z 10min. aż ochłonie. Następnie włącz wejdź do BIOS i tam powinna być zakładka odnośnie zasilania, zrób zdjęcie. Wejdź w system, pograj w ulubioną grę ;-) jak zobaczysz artefakty, to zrestartuj komputer i znowu wejdź w te same ustawienia, zrób kolejne zdjęcia i je tutaj zamieść.

#8 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 1 lutego 2017, 17:47
Karta została dzisiaj wymieniona na inną tzn. Leadtek GeForce GTX 260 Extreme+. Po włożeniu jej do komputera i podłączeniu na monitorze Samsung mam komunikat o braku podłączenia kabla, natomiast na monitorze Dell mam:
Obrazek
Obrazek

#9 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez pawel80 1 lutego 2017, 23:40
Pod jakie złącze ją podłączyłeś, kartę kupiłeś nową czy używke?

#10 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 2 lutego 2017, 04:57
PCI-E. Używana

#11 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez SebastianR 2 lutego 2017, 09:00
szymon189 A dodatkowe zasilania do karty graficznej podłączone? Testujesz na starym zasilaczu?

#12 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 2 lutego 2017, 16:22
Tak zasilanie podłączone. Byłem dzisiaj w 2 serwisach komputerowych i u nich też karta nie działała. Do specyfikacji komputera w pierwszym poście jaka karta nadawałaby się do grania w m.in.WOT, GTA IV itp.
GTS 450? GTX 460? Jakie one potrzebują zasilacz?

#13 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez SebastianR 2 lutego 2017, 16:43
GTS 450 Wymaga zasilacza minimum 400W (specyfikacja>) http://www.nvidia.pl/object/product-gef ... 50-pl.html
GTX 460 Wymaga zasilacza minimum 450W (Specyfikacja>) http://www.nvidia.pl/object/product-gef ... 60-pl.html

Jeżeli chodzi o to którą kartę wybrać to ja wybrałbym GTX.

Jeżeli chodzi o dobór zasilacza to jednak sugerowałbym wybranie zasilacza "z zapasem" mocy.

Wracając do tematu diagnostyki twojego komputera, jesteśmy w punkcie wyjścia, bez podłożenia sprawnej grafiki / zasilacza nic dalej nie wskóramy. :(

#14 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 7 lutego 2017, 19:02
Wymieniłem kartę na GTX460. Windows się uruchomił. Gdy chciałem wypróbować GTA IV to miałem taki komunikat
Obrazek
Oraz
Obrazek

Musiałem zresetować komputer. Teraz wisi na tym ekranie i ani do BIOSu nie mogę wejść
Obrazek
Wina płyty głównej czy zasilacza?

#15 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez SebastianR 16 lutego 2017, 21:14
Jeżeli nadal testujesz na starym zasilaczu to zacząłbym od jego podmiany na taki o większej mocy.

Jeżeli masz nowy i w 100% pewny zasilacz, to pytanie czy karta jest z pewnego źródła. (innymi słowy czy jesteś pewien jej 100% sprawności).

Karta którą masz włożoną wymaga zasilacza minimum 450W, więc zasilacz na testy powinien mieć moim zdaniem właśnie minimum 450W.

#16 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 18 lutego 2017, 18:02
Grafika wymieniona na GTX 460 i zasilacz be quiet! SYSTEM POWER 8 600W (BN242). Po 5h pracy następuje restart komputera:
Obrazek
Obrazek

#17 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez SebastianR 18 lutego 2017, 21:42
szymon189

No dobra, Czyli jak do tej pory mamy:

- Wymienioną kartę graficzną
- Wymieniony zasilacz

Początkowo (przed wymianą podzespołów) komputer cierpiał na "krzaki" na ekranie po rozgrzaniu;
Po wymianie karty i zasilacza występują restarty (Popraw mnie jeżeli coś pominąłem albo poplątałem :))

Więc jak dla mnie to mamy 3 opcje:

1. Albo któryś z włożonych podzespołów jest walnięty, (pytanie czy obydwie części są ok, czy pochodzą z pewnego źródła?)
2. Uszkodzony sterownik grafiki / system operacyjny - Czy odinstalowywałeś sterowniki od poprzedniej karty i instalowałeś nowe "na czysto"?
2. Uszkodzony dodatkowo któryś z pozostałych podzespołów (HDD, RAM, płyta główna)

Dobrze by było spróbować podejrzeć co powoduje restart komputera, zakładam że najpierw wyświetla jakiś BSOD a potem następuje restart (chociaż mogę nie mieć racji :))

Na początek ściągnij i odpal: Blue Screen viewer : http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

i wrzuć proszę screena z okna programu.

#18 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez szymon189 21 lutego 2017, 17:53
1. Zasilacz nówka sztuka, karta odkupiona i podobno działała bez zarzutów
2. Sterowniki odinstalowane w trybie awaryjnym pomocą DDU (Display Driver Uninstaller)

Tak wygląda screen z programu:
Obrazek

#19 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez SebastianR 21 lutego 2017, 19:48
Sporo tego :)

Na początek zrób test pamięci Memtest`em :http://www.memtest86.com/

Jeżeli będą jakieś błędy wrzuć screena (ale wtedy i tak któraś pamięć do wymiany)

Jeżeli nie będzie żadnych błędów pamięci, test dysku twardego: http://mojeprogramy.com/wd-diagnostics

Jeżeli i tu nie będzie żadnych błędów to test karty graficznej: http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

Daj znać.

#20 Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez grisza69 21 lutego 2017, 20:00
Nie cykliczne restarty komputera… to dla mnie w pierwszej kolejności podejrzane ESR kondensatorów w liniach procesora za tym również przemawia kiepski poprzedni zasilacz oraz karta, a płyta obciążana na maxa itd. itp… – ;)

I jeszcze sieje błędami z kosmosu…

Zrób zdjęcie kondensatorów wokół procesora potem wklej do wątku.

Re: Asus P5QC - artefakty na ekranie podczas grania i resetowanie komputera


przez Google Adsense [BOT] 21 lutego 2017, 20:00
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.