• Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.

#1 Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez sirSTARy 9 grudnia 2016, 15:19
Nadmiernie nagrzewający się laptop, mimo czyszczenia i wymiany pasty, termopadów etc. grzał się nadal i ostatecznie wyłączał. Wymieniłem chłodzenie na inne z analogicznego laptopa, podejrzewając brak cieczy w miedzianych rurkach radiatora. Od razu było widać poprawę i laptop działał bez zarzutu. Pytanie brzmi - czy producent chłodzenia podaje gdzieś w "serwisówce" dane na temat chłodzenia, które pozwolą stwierdzić brak cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia? Może masę, która pozwoli stwierdzić obecność cieczy lub jej brak, ponieważ problem ten może pojawić się w sytuacji kiedy nie mam pod ręką identycznego radiatora a chciałbym jednoznacznie wykluczyć tę ewentualność lub zamówić nowe, mając pewność a nie podejrzenia. :frustry:

Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez Google Adsense [BOT] 9 grudnia 2016, 15:19

#2 Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez Vogelek23 9 grudnia 2016, 16:20
sirSTARy napisał(a):Pytanie brzmi - czy producent chłodzenia podaje gdzieś w "serwisówce" dane na temat chłodzenia, które pozwolą stwierdzić brak cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia?
Odpowiedź brzmi: NIE. W "serwisówce" radiator to tylko numer części, nadany przez producenta.

sirSTARy napisał(a):Może masę, która pozwoli stwierdzić obecność cieczy lub jej brak, ponieważ problem ten może pojawić się w sytuacji kiedy nie mam pod ręką identycznego radiatora a chciałbym jednoznacznie wykluczyć tę ewentualność lub zamówić nowe, mając pewność a nie podejrzenia.
Najprostszym testem efektywności radiatora jest nagrzewanie punktu styku z rdzeniem chłodzonego układu do określonej temperatury (np. 100°C), przy jednoczesnym sprawdzeniu (pomiarze) temperatury na końcu radiatora, zwanego "finami" lub "żeberkami". Temperatury powinny narastać równo a różnica temperatur na obu końcach radiatora nie powinna przekraczać 3-5°C. Jeśli przekracza - radiator jest rozszczelniony.

Ja - z uwagi na pewną wprawę, nabytą latami doświadczeń - sprawdzam organoleptycznie (dłonią) podczas pracy płyty przy obciążeniu, czy wentylator dmucha gorącym powietrzem i czy radiator na wysokości styku z rdzeniem chłodzonego układu ma temperaturę adekwatną do temperatury wydmuchiwanego powietrza, czy wyraźnie odbiegającą od "normy". Proszę jednak mieć na uwadze, że dotykanie radiatora podczas pracy laptopa może spowodować poparzenie, dlatego też stanowczo odradzam taki sposób "pomiaru" temperatury osobom mało doświadczonym.

#3 Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez sirSTARy 9 grudnia 2016, 17:08
Czasami najmądrzejszą rzeczą, jaką można powiedzieć jest - hmm. Trochę kłopotliwe/niejednoznaczne jest zatem określenie szczelności bez pewnej wprawy czy krótko mówiąc doświadczenia. Pomiar temperatury ma sens i jak sądzę wyczerpuje temat związany z moim pytaniem. Dziękuję ogromnie za odpowiedź, wobec braku pomysłów jest to jak najbardziej pomocne rozwiązanie.

#4 Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 9 grudnia 2016, 18:03
Może jeszcze nieco o technikach pomiarowych, choć większość opiera się o doświadczenie i wprawę.

1. Pirometr - pomiar temperatury tym urządzeniem, przy nabyciu pewnej wprawy, może stanowić dość szybką metodę oceny sprawności chłodzenia. Jest to metoda bezinwazyjna, tzn. nie ma potrzeby demontażu radiatora i można testy przeprowadzać na działającej płycie.
2. Organoleptycznie - metoda opisana w poprzednim moim poście. Nie wymaga żadnego wkładu finansowego, jest szybka i skuteczna, choć wymaga dużej wprawy i sporego doświadczenia. Oczywiście nie dotykamy nagrzanej rurki bezpośrednio, aby się nie poparzyć.
3. Pomiar bezpośredni (np. termistor, termopara) - ta metoda wymaga umieszczenia sensora bezpośrednio w miejscu pomiaru temperatury. Metoda szybka i stosunkowo tania (najtańsze multimetry z termoparą i funkcją pomiaru temperatury kosztują nawet 10zł). Ta metoda działa najlepiej na zdemontowanym radiatorze, który w miejscu styku z rdzeniem chłodzonego układu jest podgrzewany do określonej temperatury, zaś wynik odczytujemy na drugim końcu radiatora.
4. Kamera termowizyjna - najdroższa, lecz najbardziej miarodajna i najszybsza metoda, całkowicie bezinwazyjna. Obraz rozkładu temperatur daje nam natychmiastową odpowiedź, czy radiator jest sprawny, czy nie.

#5 Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez sirSTARy 12 grudnia 2016, 10:09
Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie w tym temacie, wcześniej parę słów wstępu. Jak wiadomo płyty główne w laptopach często posiadają procesor umieszczony w podstawce; produkowane są w różnych konfiguracjach i z różnymi procesorami. Czy w sytuacji gdy mamy możliwość wymiany procesora na szybszy (pasuje w podstawkę i działa z tą płytą etc.) wymienić należy również układ chłodzenia na inny, odpowiedni do procesora z uwagi na większą emisję ciepła (np.: oryginalnie zamontowany był celeron a gdy zamontujemy powiedzmy i5 chłodzenie oryginalne nie wystarczy)?

#6 Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez Vogelek23 12 grudnia 2016, 11:31
Dotychczas nie spotkałem się z takim problemem (w sensie niewydolności chłodzenia po "aktualizacji" procesora). Zwykle taki upgrade przy pozostawieniu standardowego chłodzenia skutkuje po prostu głośniejszą pracą wentylatora, który włączany jest częściej i obraca się nieco szybciej. Zmiana układu chłodzenia jest natomiast niezbędna, jeśli wymieniasz w laptopie płytę UMA (ze zintegrowaną grafiką) na płytę DISCRETE (z grafiką dedykowaną).

#7 Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez sirSTARy 14 grudnia 2016, 14:46
Dziękuję serdecznie za ciekawe i przydatne odpowiedzi. Z pewnością nie jest to koniec mojej aktywności w tym dziale forum, nie mniej temat uważam za zakończony.

-- Dodano: środa, 14 grudnia 2016, 14:50 --

Bardzo bym chciał przyznać punkty dla użytkownika Vogelek23, poprzednim razem jakoś mi się to udało, teraz nie wiem jak to zrobić. Najmocniej przepraszam za tę wiadomość gdyż nie jest merytorycznie związana z tematem wątku.

Re: Chłodzenie (ogólnie) w laptopach.


przez Google Adsense [BOT] 14 grudnia 2016, 14:46

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.