• Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez Folxs 5 września 2015, 16:31
Witam, mam niesprawny monitor i doszedłem mniej więcej dlaczego - spalony element ze zdjęcia, na którym jest chyba P036 (tak to wygląda pod mikroskopem) szukałem datasheeta ale nie udało mi się znaleźć nic co by pasowało do tego elementu.
Na schemat monitora raczej nie mam co liczyć, także może ktoś podpowie co to może być.
Pozdrawiam!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez Google Adsense [BOT] 5 września 2015, 16:31

#2 Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez amorphe 5 września 2015, 18:15
Zasilacz to ILPI-178 ?
IC802 to zapewne P0368 - zamienisz go na LD7575.
Ale to nie wszystko. Widać uszkodzenie R809 (popalony), R813 (nadtopienie przy jednej okładzinie).
Do sprawdzenia także Q804, R815, IC801

#3 Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez Folxs 6 września 2015, 00:16
Serdeczne dzięki za odpowiedź! Będę rzeźbić.
Co do IC801 - to zapewne transoptor - jak go w miarę łatwo sprawdzić?

#4 Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez amorphe 6 września 2015, 08:29
Co do IC801 - to zapewne transoptor - jak go w miarę łatwo sprawdzić?

Zwykle wystarczy zmierzyć fototranzystor - najczęściej dostaje zwarcia.
Ewentualnie do fototranzystora podłączyć miernik np. na test przejścia i wysterować diodę - tranzystor powinien się otworzyć.

Przy takich usterkach, gdzie w układzie drivera jest krater (lub brakuje połowy chipa) mierzę ten tranzystor i jeśli ma zwarcie to wymieniam - jeśli nie ma zwarcia... też wymieniam.
Mam sporą ilość tych tanich transoptorów (PC817B), więc wolę go wymienić "w ciemno" niż spodziewać się niespodzianek po podłączeniu zasilania do przetwornicy.
Poza tym jest coś takiego jak "Repair Kit" np. Philipsa. Jest to zestaw elementów które należy wymienić, aby oczekiwać poprawnej pracy zasilacza - bez niespodzianek.

#5 Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez Folxs 7 września 2015, 20:03
amorphe napisał(a):Zasilacz to ILPI-178 ?

Tak, dokładnie - nawet widać to na którymś ze zdjęć ;)

A co do tych zestawów naprawczych - to je można gdzieś kupić, czy to po prostu lista elementów, które należy wymienić?

#6 Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez amorphe 7 września 2015, 22:19
A co do tych zestawów naprawczych - to je można gdzieś kupić, czy to po prostu lista elementów, które należy wymienić?

Jak najbardziej takie zestawy są dostępne - podałem na przykładzie Philipsa, ale dostępne są też do sprzętów Grundiga, Samsunga czy Sharpa (przykład TV) ;)

Co do tego konkretnego monitora takiego zestawu nie widziałem, więc albo zostaje szukać po forach takiej usterki w tym monitorze (czyli szukać informacji co wymienić), albo wziąć miernik w garść i mierzyć samemu (wyjdzie nawet szybciej).
W razie problemów, schemat z wartościami elementów powinien się znaleźć ... ;)

#7 Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez Folxs 18 listopada 2016, 21:07
Znalazłem na jakiejś stronie schemat tego zasilacza ILPI-178 (ILPI 178).
W moim przypadku spalone są na pewno R809 - 680R, R813 - 20R, R810 - 0,47R 2W oraz P0368 / LD7575.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Spalony element na PCB monitora Samsung SyncMaster 943NW


przez Google Adsense [BOT] 18 listopada 2016, 21:07
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.