• Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Usunięty Użytkownik 402 2 marca 2016, 15:17
Ostatnim czasem zmuszony jestem dokładnie oglądać zakupione układy przed montażem, ze względu na to że po zamontowaniu jest już za późno na ewentualną reklamację.
Nie jest to wina polskiego sprzedawcy jaki towar oferuje, a chińskiego dystrybutora. Gołym okiem układy fajnie wyglądają, lecz jak się użyje optyki do powiększenia to można dostrzec różne ciekawostki. Dystrybutorzy robią wszystko by danego towaru nie zabrakło na rynku i stąd dużo ,,podróbek"
Podrabiane są głównie nazwy układów, daty produkcji. Niektóre układy nie budzą zastrzeżeń wizualnych, ale po zamontowaniu działają kilka dni, miesiąc i padają na amen. Nie pomaga podgrzewanie rdzenia, po prostu się przepala i koniec.
Zebrałem kilka zdjęć które ostatnio zrobiłem, postaram się je opisać. Rozmowa na ten temat jest trudna, bo nikt się nie chce przyznać że trafiają mu się trefne układy, no ale spróbuję może się rozwinie i pojawią się zdjęcia innych układów wraz z opisem co waszym zdaniem z tym układem nie gra.
Układ nr.1
Model układu widoczny na ostatnim zdjęciu. Po zamontowaniu działa poprawnie do momentu obciążenia grafiki furmarkiem. Temperatura drastycznie wzrasta i doprowadza do wyłączenia komputera. Wymienione wszystkie kondensatory na wyjściach przetwornic, sprawdzone napięcia i radiator.
Po dokładnym obejrzeniu rdzenia widać do okoła krawędzi że powierzchnia nie jest idealnie płaska. Można by powiedzieć że została napylona druga warstwa i nałożony nowy napis. Czyżby układ pochodził od kart graficznych komputerów stacjonarnych?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Układ nr.2
Ten sam model układu co wyżej kupiony u innego sprzedawcy. Nie montowany tylko obejrzany pod mikroskopem. Jak widać na zdjęciach do okoła rdzenia coś nie gra. Widać to dobrze dopiero w powiększeniu. Pytanie montować czy nie montować? Będzie się gotował?
Koszt układu niemały, no i płytka tylu wlutów nie wytrzyma.
Obrazek
Obrazek

Układ nr.3
Tutaj w sumie nie można mieć żadnych zastrzeżeń lecz w powiększeniu widać że krawędzie są ,,wyszczerbione" Przy innych układach krawędzie są gładziutkie. Na zdjęciu niestety dokładnie tego nie widać. Odrzucono mi kiedyś reklamację układu ze względu na uszczerbienia rdzenia. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę i obejrzeć rdzeń przed lutowaniem.
Obrazek

Układ nr.4
Na koniec układ który nie budzi zastrzeżeń. Rdzeń jak i sam nadruk wyglądają idealnie. Żadnych rys, wyszczerbień. Fakt faktem że też jak układ wyżej rdzeń był mocno brudny, lecz nie powinno mieć to wpływu na jego działanie.
Obrazek
Obrazek

Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Google Adsense [BOT] 2 marca 2016, 15:17

#2 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez swees 3 marca 2016, 16:03
Akurat dzisiaj przechodził mi przez ręce stacjonarny GF108 - załączam foto. Fabryczny, nigdy nie naprawiany, używany przez kilka lat. Może niektóre chipy po prostu mają taki krzem?

Obrazek

#3 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Usunięty Użytkownik 402 4 marca 2016, 00:07
Rdzeń wygląda strasznie jak na fabryczny układ. Trudno uwierzyć że takie pokancerowane układy są montowane.

#5 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Usunięty Użytkownik 402 7 marca 2016, 14:52
Dla porównania pokazuję rdzeń układu który zdemontowałem. Jest to układ który miał być zastąpiony jednym z dwóch z pierwszego postu.
Jak widać powierzchnia jest lustrzana bez przebarwień i skaz, tylko ryski po czyszczeniu.
Obrazek

#6 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez adam1114 7 marca 2016, 18:05
swees napisał(a):Akurat dzisiaj przechodził mi przez ręce stacjonarny GF108 - załączam foto. Fabryczny, nigdy nie naprawiany, używany przez kilka lat. Może niektóre chipy po prostu mają taki krzem?

Obrazek



Już kiedyś o tym pisałem a nawet gdzieś zamieszczałem foto, fabrycznie wstawionych układów, z fabrycznym klejem na płycie, które miały spore rysy na rdzeniach, jak od szlifowania. Jak by ktoś nie wiedział, że to oryginał, każdy wziął by je za szlif. Fabryki mają różne linie technologiczne, różne maszyny, zmiennych jest mnóstwo, poza tym nikt nie wywala układów do kosza, jak trzeba to i przeszlifują w fabryce.

Wiadomo, każdy jest przewrażliwiony na podróbkę, ale moim zdaniem, nie każdy nowy układ jest perfekcyjny pod każdym względem.


Rdzeń wygląda strasznie jak na fabryczny układ. Trudno uwierzyć że takie pokancerowane układy są montowane.


Myślę, że najbardziej istotną informacją dla dostawcy jak i odbiorcy układów jest to czy działa, a że im coś z wyglądałem rdzenia nie wyszło... rożne rzeczy się zdarzają :).

Żeby wyklarować moją wypowiedź - nie chodzi mi o to, że uszkodzeniami nie trzeba się przejmować, ale o to, że nikt układu do śmietnika nie wywali, bo wygląda jak na którejś z pokazywanych fotek.

#7 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez ADAMK101 28 marca 2016, 19:44
Obecnie technologia podrabiania została opanowana do perfekcji , łącznie z "malowaniem zielonej trawy na zieloną" jako onomatopeja , na które jest zapotrzebowanie.
Pojawiły sie nawet podróbki 674026 i 752001.
Generalna zasada to sprawdzenie ID przez i po wymianie, oprogramowanie nowszych chipsetów jest często inne i aktywowane są dodatkowe funkcje np dla 774009.
Pojawienie się obrazu po wymianie to niestety nie wszystko.....

#8 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez trucker1978 17 maja 2016, 16:59
Właśnie chyba trafiłem na podrabiane 752001, może któryś z kolegów mógł by to ocenić albo miał styczność z takim "tworem". Na rdzeniu widoczna jest jakby ramka, widać na niej rysy (po szlifie rdzenia?), natomiast na środku chyba naniesiona jest nowa warstwa i na niej oznaczenia.
Obrazek

#9 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Vogelek23 17 maja 2016, 21:21
Już gołym okiem widać, że układ: 1) jest używany, 2) jest podrabiany, 3) jest uszkodzony. Sugeruję zwrócić do sprzedawcy wraz z wnioskiem o zapłatę odszkodowania za utracone zarobki w związku z dostarczeniem odpadu elektronicznego zamiast towaru, który zamówiłeś. Chyba, że zakupiłeś układ jako "refurbished".

#10 Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Usunięty Użytkownik 402 17 maja 2016, 22:22
Sprzedawca się troszkę gniewa że każdą skazę czy nierówność wytykam i zwracam, ,,z innymi kupującymi nie ma takich problemów".
Żaden z dwóch układów nie działał prawidłowo choć obchodziłem się jak z jajkiem, sprawdziłem przetwornicę, wymieniłem kondensatory, ale bez poprawy gotował się na maxa. Generalnie utopiona kasa. W końcu przerobiłem nieco radiator i zamontowałem słabszą kartę graficzną która chodzi rewelacyjne i się nie grzeje jak piec.

Chciałbym montować układy dobrej jakości, a nie brać jak leci co sprzedają. Fakt mogłem sprzedawcy odesłać laptopa by sam się przekonał że układy są do pupki. Może po zamontowaniu kilku odesłał by całą partię do hurtownika z chin.
Pierwsze zdjęcie to chyba układ po wstawieniu, więc jest nieco zakurzony, kolejny to zaraz po odpakowaniu. Ten pogryziony na krawędzi też zaraz po odpakowaniu.

Szczerze mówiąc to lepiej działają wyluty niż nówki z zakupu.

Re: Układy BGA Które kupujemy uwagi spostrzeżenia


przez Google Adsense [BOT] 17 maja 2016, 22:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.