• Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Vogelek23 25 stycznia 2016, 13:49
Witam szacowne grono serwisantów.

Na stole Macbook jak w temacie. Historia dość powszechna - laptop po zalaniu. Wymieniona klawiatura oraz gniazdo keyboard backlight (skorodowane), płyta wyczyszczona, obejrzana wzdłuż i wszerz pod mikroskopem, żadnych innych śladów korozji nie widać.

Niestety, laptop ma tendencję do restartowania się w przypadkowych momentach, najczęściej tuż po wyświetleniu logo Apple, ale zdarza się, że restartuje się już w systemie. Dodatkowo, czasami, po włączeniu go w trybie bezpiecznym, płyta podnosi się do 300mA (90mA przy odłączonych wentylatorach) i tak zostaje przez niedługi czas a potem normalnie bootuje, jednak najczęściej zaraz po pokazaniu logo następuje reset. Dodam, że podczas restartów nie pokazuje się żadna informacja typu "panic error" - komputer zwyczajnie wyłącza się i ponownie uruchamia po 2 sekundach.

Proszę o pilną pomoc w ustaleniu przyczyn restartowania się komputera.

Dla osoby, która przyczyni się do namierzenia usterki, przewidziana jest nagroda 100zł lub 100 Punktów (do wyboru).

Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Google Adsense [BOT] 25 stycznia 2016, 13:49

#2 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez 2informaticos 25 stycznia 2016, 14:06
Did you test it remvong keyboard/trackpad connector?
Be aware that could remain misery under connector.
I heard about BIOS issues on the liquid spilled boards from new MacBooks too.
You can also try another dump...

#3 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez AdamStar 25 stycznia 2016, 14:07
Na tych płyta bardzo ciężko jest namierzyć korozję. Bardzo uważnie trzeba się przyjrzeć nielaminowanym padom które często są też przelotkami. Sprawdź też wszystkie głębsze gniazda gdzie mogła ukryć się korozja. Właśnie na tych czarnych laminatach najciężej dostrzec usterkę, miałem raz uszkodzony driver LEDów w drugiej linii kul BGA, nie dało się tego wizualnie stwierdzić bez zdemontowania układu.

#4 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Vogelek23 25 stycznia 2016, 14:20
2informaticos napisał(a):Did you test it remvong keyboard/trackpad connector?
Yes I've tested without keyboard/trackpad connected, but it is the same situation.

2informaticos napisał(a):Be aware that could remain misery under connector.
I have checked and there is no corrosion under the keyboard connector.

I heard about BIOS issues on the liquid spilled boards from new MacBooks too.
You can also try another dump...
Thank you for the suggestion, I will check it now.

AdamStar napisał(a):Bardzo uważnie trzeba się przyjrzeć nielaminowanym padom które często są też przelotkami.
Obejrzałem płytę pod mikroskopem centymetr po centymetrze i nie stwierdziłem nawet lekko pociemniałych padów. Jedyne miejsce, które nosiło ślady korozji, to było złącze podświetlania klawiatury, które wymieniłem, uprzednio dokładnie myjąc płytę w tym miejscu (choć złącze nie było jakoś specjalnie zgnite).

#5 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania  [ROZWIĄZANY]


przez Usunięty Użytkownik 402 25 stycznia 2016, 14:27
Jak masz możliwość ,,zajrzeć" pod układy to sprawdź czy nie ma pod nimi gruzu.
Naprawiałem kiedyś płytę w której wszystkie układy na piecu grzali, a okazało się że po jedną kostką ram(wlutowany) było odrobinę syfu.
Myłem ją kilka razy bez skutku, dopiero fizyczne przepchanie drucikiem pod układem wypchało gruz i po wysuszeniu płyta wystartowała.
Nie wiem jaką metodą myjesz płyty, ale po objawach można by przypuszczać że gdzieś coś przywiera. Przeżarta przelotka powodowała by raczej nie działanie od początku, a u ciebie są raczej jakieś zakłócenia.

#6 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez finbar 25 stycznia 2016, 14:35
2informaticos napisał(a):I heard about BIOS issues on the liquid spilled boards from new MacBooks too.
You can also try another dump...

looking a corrected EFI firmware (firmware chip dump) for the MacBook Pro
Revised file does not resolve the fans at full speed if it is caused by a hardware error in temperature sensors, voltage, current.
Sold as is. Not for resale. You must to have some skills like, you know where firmware chip placed, how to desolder/solder it and how to reprogramm firmware chip with programmer (usually you must have it).

#7 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez pawel80 25 stycznia 2016, 14:41
Łukasz sprawdź driver od podświetlenia klawiatury.
W systemie klawa jest podświetlana?
Na włączniku masz stabilne napięcie?
Do tego sprawdź na innym dysku, może nie potrzebnie wiercisz dziurę w calu? ;)
Możesz np. system na dysku USB wystartować lub instalkę i sprawdzić, czy nadal jest problem z restartem.

#8 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Vogelek23 25 stycznia 2016, 14:58
pawel80 napisał(a):Łukasz sprawdź driver od podświetlenia klawiatury.
W jakim sensie? Korozji, uszkodzenia? Mogę go oczywiście przeszczepić z donora.

W systemie klawa jest podświetlana?
Obecnie odłączyłem diagnostycznie taśmę od podświetlania klawiatury. Musi być podłączona?

finbar napisał(a):looking a corrected EFI firmware (firmware chip dump) for the MacBook Pro
I have a working dump for this machine (from the same motherboard which is physically damaged) so I will now move that EFI chip from a donor to my patient.

finbar napisał(a):Revised file does not resolve the fans at full speed if it is caused by a hardware error in temperature sensors, voltage, current.
Fans are working perfectly on this machine.

finbar napisał(a):You must to have some skills like, you know where firmware chip placed, how to desolder/solder it and how to reprogramm firmware chip with programmer (usually you must have it).
It's not a problem, I have a level 4 in laptop repairs and have all necessary service equimpent.

#9 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez pawel80 25 stycznia 2016, 15:01
Podświetlenia nie musisz mieć podłączonego, ale jego driver może ci zwiera i maszyna się restartuje.
Aczkolwiek sprawdź opcje z dyskiem, bo to mi na jego winne wygląda.

#10 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Vogelek23 25 stycznia 2016, 15:01
pawel80 napisał(a):Na włączniku masz stabilne napięcie?
Jasne. Płyta obecnie restartuje się już tylko w systemie, w losowych momentach (raz po 2 minutach na postoju, raz po 15 minutach przy obciążeniu Furmarkiem) za sprawą podłączenia NOWEJ baterii głównej.

pawel80 napisał(a):Do tego sprawdź na innym dysku, może nie potrzebnie wiercisz dziurę w calu?
Hmmm... System uruchamia się poprawnie, ale oczywiście sprawdzę to niezwłocznie.

pawel80 napisał(a):Podświetlenie nie musisz mieć podłączonego, ale jego driver może ci zwiera i maszyna się restartuje.
Podłączyłem taśmę, podświetlenie klawiatury działa poprawnie.

#11 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez pawel80 25 stycznia 2016, 16:25
Trudno coś tu jeszcze sensownego podpowiedzieć.
Bez baterii to samo się dzieje?

#12 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez 2informaticos 25 stycznia 2016, 18:04
Fan spining to max speed is sign of some sensor error, or corrupted ME Region...
Try to run EFI ASD corresponding to your machine, if have time.
Probably 158 version.

#13 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Vogelek23 25 stycznia 2016, 18:22
Bez baterii to samo się dzieje?
Tak.

Na chwilę obecną problem jest bardzo dziwny - płyta wkręcona w kadłub (wszystkimi śrubami) włącza się kiedy chce - najczęściej włącza się do 90mA (mierzone bez wentylatorów, z wentylatorami 200mA, bo się obracają oba). Po kilkudziestu sekundach wyłącza się, żeby po następnych kilku znów się włączyć do 90mA. Po kilku lub kilkunastu takich próbach płyta się podnosi. ALE! Ekran potrafi zamigotać (tak, jakby na moment zrywało synchronizację pionową). Po obejrzeniu obudowy zauważyłem, że nie jest to fabryczny kadłub tego modelu - ktoś dorabiał obudowę z innego modelu (fabrycznie audio jack jest na płycie, zaś obudowa pochodzi z modelu, w którym audio jack jest przykręcony do obudowy jako dodatkowy modulik). Obawiam się zatem, że wszystkie problemy powoduje właśnie obudowa. Będę jeszcze dziś nad tym ślęczał.

2informaticos napisał(a):Fan spining to max speed is sign of some sensor error, or corrupted ME Region...
As I said before, fans are working properly.

#14 Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Vogelek23 26 stycznia 2016, 15:04
Problem rozwiązany!

Po sprawdzeniu działania na innym dysku oraz przeprogramowaniu EFI, problem nie ustąpił. Postanowiłem więc zrobić jedyną rzecz, jaka mi pozostała (zważywszy na to, że komputer wyłączał się dość losowo): potraktować włączoną do 90mA płytę termicznie, rozgrzewając ją punktowo lub schładzając. Gdy doszedłem do kontrolera przetwornicy CPU U7200 (ISL95826), płyta natychmiast odżyła, pobierając ponad 1A. Po schłodzeniu układu natychmiast się wyłączyła, po czym włączyła się samoistnie do 90mA. Podniosłem układ, mając na względzie słowa kol. LAZY o możliwym "gruzie" pod układami - okazało się, że gruzu nie było, ale układ miał pęknięty pad i gdy był rozgrzany to ten pad stykał, zaś wystudzony powodował przerwę.

Ostatecznie, wymiana układu U7200 przywróciła komputerowi pełną sprawność.

Dziękuję wszystkim serdecznie za cenne porady.
Nagroda trafia do kol. LAZY, gdyż to jego podpowiedź pomogła mi "wskoczyć" na właściwy trop.

Re: Apple Macbook Pro A1398 J45 820-3662-A - resetuje się podczas uruchamiania


przez Google Adsense [BOT] 26 stycznia 2016, 15:04

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.