• Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania

#1 Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania


przez goose41 2 czerwca 2015, 08:42
Witam
Miałem niedawno okazję naprawiać laptop Sony. Niska rezystancja w głównej linii zasilania (DCBATOUT). Próba zwarciowa pozwoliła namierzyć zwarty kondensator filtrujący 100nF.
Jednak przeglądając schemat znalazłem kilka obwodów i układów których rola i działanie nie jest dla mnie do końca jasne.

Poniższe obrazki i oznaczenia to fragmenty schematu platformy Foxconn M850-M851 (MBX-204, MBX-217, MBX-218) rev 1.0

Obrazek

Jak wnioskuję oznaczenie "SCP Protect" oznacza obwód zabezpieczający przed zwarciem. Z tego co jestem w stanie wnioskować zabezpieczenie to jest realizowane poprzez sterowanie tranzystorami wejściowymi PQ24 i PQ25:

Obrazek

Zakładając zwarcie w linii DCBATOUT a co za tym idzie (poprzez PR9) również w linii DC_IN_R - tranzystor PQ7A zostaje zamknięty, PQ7B zostanie otwarty a to spowoduje, że napięcie MAIN_DC_SW_OFF# zostanie zwarte do masy (otwarcie PQ7B wymusi również stan niski w linii ALW_ON która steruje załączaniem przetwornicy 3/5V). Stan niski na linii MAIN_DC_SW_OFF# spowoduje otwarcie PQ4B co z kolei spowoduje zamknięcie tranzystora wejściowego PQ25. Ponadto tranzystorami wejściowymi PQ24 i PQ25 sterować można poprzez sygnał AC_OFF_3# i parę PQ4A-B. Czego nie rozumiem:

1. W jakim celu kolektor PQ4A połączony jest poprzez PR10 z sygnałem ACDRV# z kontrolera ładowania?
2. Jaka jest rola tranzystora PQ6?
3. Jaka jest rola i działanie pozystora PR29?

Ostatnie pytanie sprawia mi najwięcej problemów. Czy w momencie pojawienia się zwarcia przez PR29 zaczyna płynąć duży prąd, powodując jego nagrzanie i wzrost rezystancji? I co dalej?
Domyślam się, że działanie pozystora uwidacznia się w trakcie "stanu nieustalonego" tzn. od chwili pojawienia się zwarcia do momentu zamknięcia tranzystorów wejściowych (w czasie kiedy płynie duży prąd spowodowany zwarciem). Czy pozystor ma wpływ na coś w samym obwodzie "SCP Protect" czy też oddziałuje w innym "miejscu" płyty?
Pozdrawiam

Re: Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania


przez Google Adsense [BOT] 2 czerwca 2015, 08:42

#2 Re: Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania


przez Usunięty Użytkownik 402 3 czerwca 2015, 23:02
PQ4A nie ma czasem za zadanie utrzymać na bramce PQ6 stanu wysokiego?
Nie znam się na tym ale tak bym to mógł zinterpretować patrząc na polaryzację pq4a.

#3 Re: Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania


przez goose41 4 czerwca 2015, 14:29
PQ4A wymusi stan wysoki na bramce PQ6 (powodując tym samym jego zamknięcie) w chwilii kiedy sygnał AC_OFF_3# na bazie PQ4A przyjmie stan niski (stan aktywny).

Sam AC_OFF_3# jak można wnioskować po nazwie związany jest z wyłączeniem lub odcięciem zewnętrznego zasilacza.

Cały czas zastanawia mnie rola pary PQ6 - PR29. Elementy te połączone są pomiędzy liniami DC_IN_MOS oraz DC_IN_R czyli niejako równolegle z tranzystorem wejściowym PQ25. Nie wydaje mi się aby PQ6 i PR29 służyły do przewodzenia prądu "roboczego" płyty, od tego jest przecież właśnie PQ25. W takim razie pełnią raczej jakąś funkcję kontrolno-sterującą. Pytanie tylko co dokładnie mają robić?

#4 Re: Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania  [ROZWIĄZANY]


przez ricardo 11 czerwca 2015, 22:55
2. Jaka jest rola tranzystora PQ6?

As soon as DC_IN_1 appears, (from charger) PQ6 conducts to saturation due to a low level in ACDRV# signal, and current flows trough PR29, and begin to charge all capacitors connected to DCBATOUT rail.
PQ25 remains inoperative due to the state of PQ4B. (conducting and making a shortcircuit between gate and source of PQ25)
When voltage at PD8 reaches its zener voltage, PQ7A conducts and voltage in its drain drops to zero,forcing a high level in the drain of PQ7B, which controls the current in the base of PQ4B, and let PQ25 saturate and work as it is designed. (normal state)


3. Jaka jest rola i działanie pozystora PR29?


In case of shortcircuit at DCBATOUT, PQ25 is blocked, and current flows only trough PQ6 and PR29, which gets hot, and increases its internal resistance, and PR29 gets a balanced state.

#5 Re: Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania


przez goose41 6 lipca 2015, 21:08
I'm sorry for taking so long to write back here. Thank you ricardo for your analysis, I couldn't quite understand what happens during that transient period before circuit reaches normal, steady state.

Re: Obwody kontrolne i zabezpieczające w liniach zasilania


przez Google Adsense [BOT] 6 lipca 2015, 21:08

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.