• Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale dozwolone są wyłącznie dyskusje dotyczące zagadnień prawnych.
2. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych.
3. Piszemy poprawną polszczyzną, nie przeklinamy, nie krzyczymy, nie pomawiamy.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez adamex 31 grudnia 2014, 00:56
A więc na portalu aukcyjnym ebay UK zauważyłem, że jest kilku sprzedawców którzy oferują Windows 7 w wersjo OEM. Ceny tych systemów są bardzo atrakcyjne, a jeden z tych sprzedawców ma już sprzedane grubo ponad 1.5 tysiąca sztuk. Co mnie zastanawia to to, że płyty instalacyjne które są dołączane do licencji pochodzą na przykład od della. tutaj zamieszczam zdjęcie.

[url=https://www.elvikom.pl/obrazki/_f/f_0024629.jpg]Obrazek[/url]

Sprzedawca także sprzedaje wersje dla komputerów/laptopów "refurbished", która wydaje mi się bardziej legalną opcją, tutaj zdjęcie. Obie wersje jak pisze sprzedawca mogą być zainstalowane na dowolnej maszynie.

[url=https://www.elvikom.pl/obrazki/_f/f_0024630.jpg]Obrazek[/url]

Teraz do sedna sprawy, przeczytałem kilka stron o licencjach na stronie Microsoftu i znalazłem o to takie zdanie

"For OEM System Builder Windows desktop operating systems, the complete software package must include the COA, hologram CD and manual(s)."

Ta płyta OEM z della nie ma żadnych hologramów. Czy więc mogą być problemy podczas kontroli?

Jak ktoś chce zobaczyć te aukcje, o to numery 141322744730 i 141322745689

Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez Google Adsense [BOT] 31 grudnia 2014, 00:56

#2 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez pawel80 31 grudnia 2014, 03:38
Wydaje mi się, że bez problemu powinno się z tego korzystać, choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi od chłopców z Micro,
ale jeżeli dobrze rozumie ten wpis na stronie Microsoft.

"Przekazanie licencji
Pyt. Czy moi klienci mogą przekazywać lub sprzedawać swoje licencje na oprogramowanie OEM?
Odp. Po zainstalowaniu licencji na oprogramowanie OEM na komputerze nie można jej zainstalować ponownie na innym komputerze ani przenieść na inny komputer. Jednak można przekazać innemu użytkownikowi końcowemu cały komputer wraz z prawami licencyjnymi do oprogramowania. W przypadku przekazywania komputera nowemu użytkownikowi należy dołączyć nośnik oprogramowania, podręczniki (o ile ma to zastosowanie) oraz etykietę Certyfikatu Autentyczności. Zaleca się także dołączenie oryginalnej faktury zakupu lub paragonu. Pierwotny użytkownik końcowy nie może zachować jakiejkolwiek kopii oprogramowania."

To skoro nie był on instalowany na komputerze i bez problemu przechodzi aktywację, masz oryginalny nośnik, naklejkę, podręcznik użytkownika oraz dowód zakupu. To chyba dla panów z kontroli nie powinno to stwarzać problemów, aczkolwiek mogę się mylić, bo nie wiem jak to u nas, w ojczyźnie do tego podchodzą.

#3 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez Vogelek23 31 grudnia 2014, 09:58
adamex napisał(a):"For OEM System Builder Windows desktop operating systems..."
OEM System Builder != OEM Software. To są dwie różne licencje.

adamex napisał(a):... na portalu aukcyjnym ebay UK zauważyłem, że jest kilku sprzedawców którzy oferują Windows...
Stanowisko Microsoft'u jest takie, że nie udziela on licencji na systemy OEM, zakupione na rynku wtórnym (poza siecią oficjalnych, autoryzowanych kanałów dystrybucji). Jeśli ten sprzedający na eBay nie jest oficjalnym dystrybutorem systemów Microsoft'u, nie ma według niego prawa sprzedaży ich oprogramowania.

Proszę zastanowić się nad tym, skąd taka atrakcyjna cena:
1. Być może sprzedający nie ma zarejestrowanej firmy, czyli odpadają mu koszty prowadzenia działalności.
2. To, co zwykle kosztuje X złotych, nie może kosztować nagle X/2 złotych. Chyba, że jest to Windows XP, którego sklep nie zdążył sprzedać przed 8 kwietnia 2014.
3. Najczęściej atrakcyjna cena oznacza albo oszustwo, albo nie do końca legalny produkt.

#4 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez patol 31 grudnia 2014, 16:27
Jak jesteśmy przy temacie licencji, to na naszym rodzimym portalu aukcyjnym, dostępne są licencje na WIN 8.1 PRO za 45,80zł i to w dodatku z FV. Po wylicytowaniu dostajemy klucz oraz link do ściągnięcia obrazu systemu ze stron Microsoft. Czy to jest legalne? Gdzie tkwi haczyk? Czy nie są to przypadkiem klucze z jakichś generatorów, które z legalnością to wiele wspólnego nie mają?

#5 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez Vogelek23 31 grudnia 2014, 18:23
Okazuje się, że za niespełna 50zł można kupić legalnie system Windows 8.1 Pro - z ciekawości zadzwoniłem do działu handlowego Microsoft'u i dowiedziałem się, że taka cena jednostkowa jest możliwa, jednakże sprzedający musiałby zakupić licencję grupową na co najmniej kilka lub kilkanaście tysięcy (!) systemów. Jak zawsze w przypadku podobnych okazji, należy zatem podejść do tematu z dużą rezerwą i czujnością - i w miarę dokładnie sprawdzić sprzedającego (zwłaszcza, czy prowadzi firmę w Polsce). Niewielka ilość komentarzy lub też krótki "staż" na Allegro także mogą oznaczać, że oferowany towar nie jest do końca legalny.

Po sprawdzeniu kilku najtańszych ofert (cena od najmniejszej):
  1. Pierwszy sprzedający z firmą podobno zarejestrowaną w USA (notabene, dane adresowe identyczne z danymi adresowymi innej firmy innego użytkownika Allegro). Po sprawdzeniu w urzędzie stanowym Delaware, taka nazwa firmy nie figuruje w ich rejestrach. W przypadku zatem jakichkolwiek kłopotów z towarem za 50zł można będzie zrobić sobie wycieczkę do Stanów, aby złożyć w tamtejszym sądzie pozew przeciwko... no właśnie, nie wiadomo do końca, komu.
  2. Drugi sprzedający bez danych firmowych, choć w treści aukcji pisze o wystawianiu FV "przez naszą spółkę" (a adres e-mail ma w domenie gmail.com). Systemy Windows 8.1 sprzedaje zaledwie od miesiąca.
  3. Trzeci sprzedający z firmą podobno zarejestrowaną w USA (notabene, dane adresowe identyczne z danymi użytkownika z pierwszego punktu). Przypadek niemal identyczny z pierwszym, choć w tym wypadku nazwa firmy została znaleziona w rejestrach urzędu stanowego Delaware (choć NIP, podany w danych firmowych na Allegro, to... dziesięć zer).
  4. Czwarty sprzedający już z danymi firmy w Polsce. ALE! Firma zarejestrowana niespełna miesiąc temu, tak jak i konto na Allegro. Dodatkowo, wpisane kody PKD sugerują usługi finansowe i doradcze, a nie handel internetowy.
  5. Piąty sprzedający już z danymi firmy w Polsce. ALE! Firma zarejestrowana niespełna miesiąc temu, tak jak i konto na Allegro. Dodatkowo, wpisane kody PKD sugerują usługi budowlano-remontowo-instalacyjne, a nie handel internetowy.

Podsumowując - nie zdecydowałbym się na żadne zakupy u tych panów. A Wy? :)

#6 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez patol 31 grudnia 2014, 20:04
Pomijając klucz licencji, (który może mieć niewiadome pochodzenie), obraz systemu ściągamy z sieci (z serwerów Microsoft), z którego tworzymy nośnik do instalacji. Czy taki utworzony przez nas nośnik, może być np. wykorzystany w serwisie do instalacji systemu na komputerze klienta w którym był preinstalowany system WIN 8? W jednym z wcześniejszych Twoich Łukaszu postów (w podobnym do tego temacie), mogliśmy doczytać:
Vogelek23 napisał(a):Dokładnie tak jest - musisz zakupić licencje dla wszystkich systemów, które chcesz używać w serwisie...

...W trakcie rozmowy telefonicznej dowiedziałem się przy okazji, że mogę wykonać po jednej kopii każdego nośnika i instalować klientom oprogramowanie z tych kopii, jednak muszę trzymać w siedzibie firmy oryginalne nośniki, w razie ewentualnej kontroli.

Czyli musimy mieć oryginalne nośniki instalatora (i ew. jedną kopię). W takim razie jak to się ma do "ósemki"? Bo ja już zgłupiałem. Chyba, że od Twojej rozmowy, treść licencji uległa zmianie.
Pozdrawiam Paweł

#7 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez Vogelek23 1 stycznia 2015, 01:23
W przypadku Windows 8/8.1, oryginalny nośnik instalacyjny nie jest już wymogiem podczas kontroli, ponieważ de facto system jest najczęściej zainstalowany na komputerze przez producenta. Jednakże w przypadku posiadania w firmie kopii systemu Windows 8/8.1 na nośniku, do kontroli należy mieć fakturę zakupu tego systemu oraz prawidłowy klucz produktu.

patol napisał(a):obraz systemu ściągamy z sieci (z serwerów Microsoft), z którego tworzymy nośnik do instalacji.
Przemierzyłem witrynę Microsoft'u wzdłuż i wszerz - nie znalazłem miejsca, z którego mógłbym pobrać ISO systemu Windows 8.1 :wtf:

#8 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez patol 1 stycznia 2015, 09:46
Na stronie:
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media
możemy ściągnąć Narzędzie do tworzenia nośników instalacyjnych Windows, dzięki któremu pobierzemy obraz ISO. Są 4 wersje jak na zrzucie ekranu.
Obrazek

#9 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez adamex 1 stycznia 2015, 11:33
Jeszcze jedna sprawa to to, że ten sprzedawca wysyła uszkodzoną płytę główna z tym Windowsem. Poniżej napisane małym druczkiem na stronie aukcji.

"OEM/Reinstall Disks/MAR Software - To be in compliance with Microsoft licensing, recovery media, OEM media and MAR media containing Microsoft software must be redistributed as part of a complete package that contains the media, the original computer hardware with which to software was distributed and the corresponding COA label. Therefore, we sell these items bundled with the original broken system motherboard. You are purchasing this software which is bundled with hardware."

Więc rozumiem że w czasie kontroli osoba może zapytać o fakturę i wpis do jakiego urządzenia ta licencja OEM jest przypisana. Czyli według mnie coś tutaj nie gra i mogą być problemy instalując ten system na innym urządzeniu?

#10 Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez Vogelek23 1 stycznia 2015, 11:51
Jeszcze jedna sprawa to to, że ten sprzedawca wysyła uszkodzoną płytę główna z tym Windowsem. Poniżej napisane małym druczkiem na stronie aukcji.
To może oznaczać, że system był już instalowany na tej płycie i jest do niej przypisany (OEM). Jeśli tak jest - według licencji nie możesz już zainstalować tego systemu na innym komputerze. Odradzam zatem zakup takiego systemu do użytku w firmie, z uwagi na potencjalne ryzyko podczas kontroli.

Jakiś czas temu poruszany był podobny temat, w którym udowodniłem, że zapisy licencji (tam akurat na systemy Windows 7) nie zakazują instalowania oprogramowania OEM na innym komputerze w sytuacji, gdy oryginalny komputer licencjonowany został trwale uszkodzony. Jednakże na takie "przepychanki prawne" z kontrolerami można sobie pozwolić jako osoba prywatna - w przypadku działalności gospodarczej, nie powinno się dopuszczać do powstawania sytuacji kontrowersyjnych, ponieważ odbija się to zazwyczaj na kondycji firmy.

Re: Windows Versja OEM dostępna na ebay czy jest legalna?


przez Google Adsense [BOT] 1 stycznia 2015, 11:51
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.