• Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez tomaszz1975 3 czerwca 2014, 23:14
Witam serdecznie wszystkich kolegów i koleżanki, korzystajac z okazji, że jest to mój pierwszy post chciałbym wszyskich pozdrowić z Dublina.

Chciałbym podzielić się z Wami informacjami i refleksjami z budowy naszej pierwszej stacji IR DIY do rebalingu.
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że stacja powstała z myślą o moim synie, który kończy gimnazjum i marzy aby w przyszłości zostać elektronikiem. Ja z wykształcenia jestem technikiem obróbki skrawaniem i elektronike traktuję jako hobby - moja wiedza jest dość ograniczona w tej dziedzinie.

Założenia, którymi kierowaliśmy sie przy budowie stacji:
- prostota wykonania - na miarę naszych umiejętności,
- dostępność części,
- trwałość zastosowanych materiałów.

1) Budowa
Jako serca stacji zastosowaliśmy 2 sterowniki Honton PC410, ktore niezależnie moga precyzyjnie kontrolować caly proces rebalingu zarowno na dolne jak i górny promiennik.
SSR to Fotek, odpowiednio 25A na górny promiennik oraz 40A na dolne promienniki.
Jako górny promiennik zastosowaliśmy Elstein T-SHTS/4 300W (z termopara),
dolne to T-HTS/1 400W (z termopara) 1szt, HTS/1 400W 3szt. Każdy z dolnych promiennikow jest podlączony pod przełacznik, w zależności od wielkosci płyty PCB można użyc wymaganą ilość promienników.
Obudowa jest wykonana z 3mm blachy aluminiowej, boki i tyl sa wykonane jako jeden element w kształcie litery C, który dodatkowo ma wygięte na giętarce górną i dolną krawedź tak, aby można było przykrecić do niej góre i spód obudowy. Dolne promienniki są przymocowane do aluminiowej blachy 2mm, która jest dodatkowo na obwodzie wzocniona kontownikami aluminiowymi 3cm. Tu warto zaznaczyć, że kontowniki przylegajace do bokow obudowy stacji mają wycięte rowki na wysokość 2,8cm, które służą do wyregulowania odpowiedniej wysokości płyty z promiennikami.
Na tylnej części obudowy umieściliśmy główny włacznik urzadzenia wraz z bezpiecznikiem, port USB, gniazdo 6 pinowe do górnego promiennika wraz z jego termoparą i wiatraczkiem.
Ostatni element głównej części obudowy to przegroda aluminiowa, która ma za zadanie odizolować elektronikę z przedniego panelu od wysokich temperatur panujacych podczas użytkowania stacji.
Przedni panel składa się z dwóch sterowników Honton PC410, do każdego z nich jest dedykowane gniazdo termopary, przycisk uruchamiający program oraz wspólny przycisk stop. Dodatkowo na przednim panelu znalazły się przycisk oświetlenia oraz przycisk uruchamiający wentylatory w dolnej i górnej części stacji.
Okablowanie przedniego panelu wraz z całą resztą osprzętu jest połączone za pomoca wtyczek ATX, tak aby podczas naprawy / modernizacji w łatwy sposób można było zdemontować cały moduł bez konieczności rozbierania całej stacji.
Górna obudowa stacji składa się z dwóch częsci, tyłu oraz boków i przodu jako jeden element (wyprofilowany na gietarce). Całość wykonana jest z 3mm blachy aluminiowej. Wszystkie główne elementy są przymocowane do tylnej części, ściagajac przód z bokami uzyskaliśmy łatwy dostep do wszystkich elementów górnej części stacji.
Do przesuwania górnego promiennika użyliśmy systemu prętów 3/4" oraz zacisków motylkowych. Uzyskaliśmy w ten sposób możliwość regulacji w płaszczyznach: góra/dol, przód/tyl, lewo/prawo.
Stól z uchwytami do PCB to gotowy element,który jest używany w stacjach Scotle.
Schemat elektryczny został zaczerpnięty z BGAmods i dostosowaliśmy go do naszych potrzeb.
Schemat w tej wersji projektu nazywa się: schemat stacji bga.

2) Refleksje
W pierwotnej wersji termopary z górnego oraz dolnego promiennika byly podłączone bezpośrednio pod oba wejscia nr1 w sterownikach PC410. Dodatkowo wyscie nr 1 (pin nr4) z górnego PC410 było wpięte w pin nr6 dolnego PC410 i z pinu nr7 było wyprowadzenie napięcia sterującego górnym SSR. Górny PC410 był podłączony pod RS232 - USB.
Podczas testów, zaprogramowaniu obu sterowników i próby sił na martwych płytach okazało się, że nasza stacja BGA nie działa. Temperatury zadane wyświetlały się oczywiście prawidłowo, jednak były one stanowczo zbyt niskie aby zdjąc układ z płyty. Różnica pomiedzy termoparą z multimetra a odczytami termopar z PC410 wynosiła ponad 80C. Być może nasza niewiedza lub nieodpowiednie parametry programu,które użylismy podczas tego testu( zaprogramowalismy dolne promienniki na 185C oraz gorny na 240C) przyczyniły się do takiego efektu końcowego. Notabene zwiększanie temperatury na gornym promienniku skonczyło sie na 320C i to rownież nie pomoglo...
Dzięki podpowiedzi jednego z naszy przesympatycznych kolegow z tego forum dokonaliśmy z synem kilku ważnych zmian w naszej stacji: zastosowaliśmy dedykowane termopary K (omegi) na dolny oraz górny sterownik. Dodatkowo zakupiliśmy adapter z RS485 na USB i wymieniliśmy stary adapter RS232 na nowy RS485 aby mieć możliwość w najbliższej przyszłości sterować całym procesem za pomocą komputera poprzez oprogramowanie kolegi sylwa76
Nasze modyfikacje są pokazane na schemacie: bga rs485 V1.
Podczas następnego testu umieścilismy dolną termoparę pod plytą,, górna bezpośrednio pod układem. Tym razem za pierwszym razem udalo się nam zdjać układ z płyty.
Nie obyło się jednak bez drobnych, niezrozumialych dla nas komplikacji.
Program jaki zastosowaliśmy na nasz test był następujący:
1 2 3 4 5 6
Góra:
temp (C) 050 100 140 200 230 240
czas (sek) 250 090 060 080 050 025
Dół :
temp (C) 130 160 160 170 175 185
czas (sek) 250 090 060 080 050 025
Odległość dolnych promienników od płyty wyniosla 4cm, odległość górnego promiennika od układu wyniosła 3cm.
Podczas uruchomienia programów jednocześnie na obu PC410 zauważylismy, ze górny sterownik pracował wg zadanego schematu, natomiast dolny w magiczny sposób skończył program po osiagnieciu odczytu z termopary 185C. Wyglądało to tak, jakby przeskakiwał zadany program, gdy zadana temperatura została osiagnięta szybciej ( na wskutek odbierania częściowotemperatury z górnegopromiennika). Syn słusznie zauważył, że nie mieliśmy tego problemu gdy nasza stacja była okablowana wg schematu "schemat stacji BGA".
Na koniec wprowadziliśmy kilka zmian w schemacie stacji bga rs485 V1, oznacząc go jako bga rs485 V2. Zmiany te są dokonane tylko na schemacie, fizycznie w stacji nie dokonaliśmy jeszcze żadnych modyfikacji.

3)Konkluzja
Jako, że nie jesteśmy z synem elektronikami, ja to traktuje hobbistycznie a mój syn wiaże z tym zawodem swoje plany na przyszłość zdajemy sobie sprawę, że na tym etapie to nigdy nie będzie profesjonalny sprzęt. Z mojej strony pomogłem synowi jak tylko potrafiłem i czuje, że nie mogę uczynić nic więcej, poniewaz sam nie dysponuje taką wiedzą. Wszystko co do tej pory razem zrobilismy wykonaliśmy bazując na pomocy z Google. Chciałbym aby szanowni koledzy i koleżanki podzielili się swoimi opiniami dotyczacymi poprawności wykonania, możliwosci dokonania modernizacji niezbednych do prawidlowego dzialania stacji.

Kłaniam się Tomasz

Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez Google Adsense [BOT] 3 czerwca 2014, 23:14

#2 Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez Vogelek23 3 czerwca 2014, 23:18
Niestety, nie dołączył Kolega schematów, zatem nie bardzo mamy się do czego odnieść.

#3 Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez tomaszz1975 3 czerwca 2014, 23:33
Schemat podstawowy:
Obrazek

Schemat wersji 1:
Obrazek

Schemat wersji 2:
Obrazek

#4 Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez tomaszz1975 4 czerwca 2014, 16:38
Zdjęcia z realizacji budowy stacji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przedni panel po modyfikacji w postaci dodania gniazd termopar.

Obrazek

Obrazek

#5 Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez Usunięty Użytkownik 402 15 września 2014, 22:43
Witaj, po co ci pc410 do dolnych grzałek?
Ma jakieś szczególne funkcje do spełnienia oprócz podstawowej?
Wielokrokowy sterownik do dolnych grzałek chyba nie jest konieczny?

#6 Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez tomaszz1975 19 września 2014, 22:31
Witam, chcieliśmy z synem mieć pełną kontrolę nad dolnymi promiennikami tak jak to jest w lepszych stacjach. Oczywiście do sterowania dołem wystarczy REX tak jak to jest w stacjach Scotle i jej klonach, jednak bez dedykowanego oprogramowania typu soft kolegi Sylwa76, kontroler Rex nie daje nam takiej precyzji w sterowaniu dolnymi promiennikami.
Osobiście mam nadzieję, że kolega Sylwa76 będzie dalej rozwijał swój program i doda wsparcie RS485.

#7 Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez sylwa76 6 marca 2015, 19:49
tomaszz1975 napisał(a):Witam, chcieliśmy z synem mieć pełną kontrolę nad dolnymi promiennikami tak jak to jest w lepszych stacjach. Oczywiście do sterowania dołem wystarczy REX tak jak to jest w stacjach Scotle i jej klonach, jednak bez dedykowanego oprogramowania typu soft kolegi Sylwa76, kontroler Rex nie daje nam takiej precyzji w sterowaniu dolnymi promiennikami.
Osobiście mam nadzieję, że kolega Sylwa76 będzie dalej rozwijał swój program i doda wsparcie RS485.

Witam po dłuższej przerwie, chicałem poinformować że mogę się podjąć zrobienia wersji pro swojego oprogramowania lecz muszę najpierw zorganizować sobie drugi sterownik Pc410 i fajnie by było gdyby grupa testujących była większa :-)

Re: Budowa stacji do rebalingu na dwóch sterownikach Honton PC410


przez Google Adsense [BOT] 6 marca 2015, 19:49
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.