• Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 9 grudnia 2013, 23:33
Witam!
Problem jak w temacie. Dostałem w ręce nawigacje Tomtom XXL. Nawigacja normalnie działała, aż pewnego dnia, po włączeniu nawigacji, nie można było połączyć się z satelitą. Zainstalowanie kopii zapasowej nie pomogło. Czarno-żółta ikonka w prawym górnym rogu, w ogóle się nie kręci. Kolumny wskazujące zasięg satelit są siwe i nie pokazują żadnych wartości. Nawigacja po 2 -3 minutach prób połączenia się z satelitą, samoczynnie się restartuje. Jutro rozbiorę nawigację i posprawdzam podstawowe elementy, ale z tego co zdążyłem przeczytać, dowiedziałem się, że na 75% będzie to nadajnik/odbiornik GPS. Jak mogę takowy sprawdzić? Ma ktoś ewentualnie inne pomysły? Pozdrawiam!

Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez Google Adsense [BOT] 9 grudnia 2013, 23:33

#2 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mar244 10 grudnia 2013, 00:58
Ciężka sprawa, tez kiedyś miałem nawigacje, z walniętym GPSem, to nie mogłem nigdzie znaleźć anteny gps żeby kupić nową

#3 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez marek216 10 grudnia 2013, 10:25
Najpierw update softu, jak nie pomoże to do przemierzenia cały moduł GPS od układu po antenę.
Naprawa nie jest ciężka tylko trzeba pomierzyć kilkanaście elementów.

#4 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 10 grudnia 2013, 11:38
Update softu nie pomógł. Czy mogę prosić o informacje na temat elementów, które muszę pomierzyć?

#5 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez marek216 10 grudnia 2013, 11:44
mati4 napisał(a):Czy moge prosic o informacje na temat elementow, ktore musze pomierzyc?


Jak podniesiesz blachę przed anteną to masz cały moduł GPS jak na dłoni - sprawdź czy masz napięcia na układzie, co się dzieje za nim. Do tego nie ma dokumentacji więc lecisz po mierniku.

#6 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 11 grudnia 2013, 23:34
Obrazek

te trzy elementy piszczą na mierniku i pokazują rezystancje równą zeru. Nie mam pojęcia jakie napięcia powinny być na tym maximie. Jaki następny krok?

#7 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mar244 12 grudnia 2013, 00:11
to zworki będą

#9 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 29 grudnia 2013, 16:56
przepraszam za tak długą zwłokę, ale byłem mocno zabiegany. Pomierzyłem wszystkie elementy z podpiętą wtyczką i włączoną z nawigacją i okazuje się, że żaden ze wskazanych prze zemnie elementów nie kwalifikuje się do wymiany. Każdy z nich prawidłowo wskazuje napięcie. Pomierzyłem całą drobnice w tym układzie i nie znalazłem nic co wzbudziło by moje podejrzenia. Ale - na zdjęciu które wysłałem w poprzednim poście, widać dwa małe elemntey, które idą ścieżka do anteny - zakładam "plusa". Sama antena i te właśnie elementy pokazują 0,01V. Podejrzane. Czy ma ktoś możliwość, sprawdzenia dla mnie, jakie napięcie powinno znajdować się na antenie, w momencie, gdy ta powinna łączyć się z satelitą? Wydaje mi się, że te wartości są trochę za niskie. Jeśli mam racje, to siadł pewnie chipset BCM4750, również widoczny na zdjęciu. I następne pytanie. Po wygooglowaniu chipsetu, znalazłem parę zdjęć, które sugerują, że ten układ może być na kulkach. Czy jest ktoś, kto mógłby zaprzeczyć lub potwierdzić teorie? Na wszelki wypadek, zrobiłem reflow układu, który nie przyniósł żadnego rezultatu.

#10 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez marek216 29 grudnia 2013, 17:02
mati4 napisał(a):Po wygooglowaniu chipsetu, znalazłem parę zdjęć, które sugerują, że ten układ może być na kulkach


Tego nie trzeba googlować - to widać ?

#11 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 29 grudnia 2013, 17:15
no właśnie - gdybym nie przeczytał na chińskiej stronie, że są układy na BGA i normalne wlutowywane chipsety, nie miałbym żadnych wątpliwości. Wygooglowałem go, żeby sprawdzić jak z jego dostępnością. A propos, czy mogę prosić o potwierdzenie napięć wyjściowych do anteny i napięcia na antenie? I ewentualnie, czy ma kolega marek, taki układ u siebie do odsprzedania? Próbowałem znaleźć ten chipset, ale jedyna miejsce gdzie udało mi sie go zlokalizować, to "shenzen chiny" i tylko za pośrednictwem alibaby, a tam trzeba mieć zarejestrowaną firmę.

#12 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez keymaker 30 grudnia 2013, 09:12
Jaka jest rezystancja w stosunku do masy na tej antenie?

#13 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 30 grudnia 2013, 22:06
440kΩ.

#14 Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez mati4 7 stycznia 2014, 13:56
i jakiś pomysł? antena, chipset? ma ktoś może pomiary z dobrego urządzenia?

Re: Tomtom XXL, nie łączy się z satellitą


przez Google Adsense [BOT] 7 stycznia 2014, 13:56
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.