• Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#1 Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


by cojestzajete 28 December 2013, 13:57
Witam.
Dostałem jakiś rok temu Xboxa 360 miałem sobie naprawić ale się zeszło teraz mam troszkę czasu i postanowiłem po roku go naprawić. Wcześniej problem był z grafiką niby była już naprawiana ale że właściciel stosował pastę do zębów pod radiatory to problem powrócił. :P Ogólnie konsola się uruchamiała i pokazywała błędy diodkami. Po przeleżeniu roku okazało się że nie uruchamia się wcale. Po podłączeniu zasilacza normalnie zapala się na nim dioda pomarańczowa. Po wciśnięciu guzika power przechodzi w czerwoną. W konsoli tylko lekko rusza się wiatrak i zero reakcji. Sprawdziłem zasilacz i niby jest 5v napięcia standby. Jest taki ogrom podobnych tematów że nie mogę znaleźć konkretów. Doszedłem do wniosku że to jednak płyta. Myślę sobie że to pod tym gpu jest zwarcie (czytałem że naprawiane gpu może mieć najpierw problemy z działaniem i potem zwarcie jak ktoś źle zrobił) ale nie chce na ślepo wszystkiego lutować. Nie wiem czy jest konieczne podawanie wszystkich danych płyty. Interesuje mnie raczej od czego zaczać a potem się okaże co i jak.

Re: Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


by Google Adsense [BOT] 28 December 2013, 13:57

#2 Re: Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


by Vogelek23 28 December 2013, 17:00
cojestzajete wrote:Nie wiem czy jest konieczne podawanie wszystkich danych płyty. Interesuje mnie raczej od czego zaczać a potem się okaże co i jak.
Kolega sobie kpi? Skoro nie wiadomo nawet, co to za płyta, to skąd niby mamy wiedzieć, od czego zacząć? Sam Kolega stwierdził, że nie chce nic robić "na ślepo", a tymczasem my mamy domyślać się, na podstawie - delikatnie mówiąc - bardzo skąpych informacji, co jest uszkodzone? W taki sposób jeszcze nikt do niczego nie doszedł. W naprawach tak zaawansowanej elektroniki potrzebna jest systematyczność i podawanie jak największej ilości rzetelnych i zgodnych ze stanem faktycznym informacji (a nie takich, jak "niby jest 5V standby" - co to w ogóle ma znaczyć?).

Osobiście wcale nie naprawiam konsol, ale żelazna logika i systematyczność pozwala mi naprawić praktycznie każde urządzenie, nawet jeśli nie mam do niego schematu. Przedstawię to na przykładzie powyższej usterki.

1. Zasilacz zaświeca czerwoną diodę po włączeniu urządzenia - może to oznaczać problem z jego przeciążeniem lub uszkodzeniem. W celu zbadania, co dzieje się z zasilaniem, szukam w sieci pinout zasilacza do XboX'a. Znalazłem - rysunek pinoutu wskazuje, że zasilacz podaje dwa napięcia: 5VSB (dostępne cały czas) oraz 12V (wygląda na to, że załączane sygnałem Power On po włączeniu konsoli). Mierzę oba napięcia przed włączeniem (powinienem mieć stabilne 5VSB) i po włączeniu (powinienem mieć stabilne 5VSB oraz główne 12V). Jeśli któreś z napięć wykazuje niestabilność (np. zanika lub pulsuje), sprawdzam konsolę na innym zasilaczu, aby wykluczyć jego usterkę (znając pinologię oryginalnego zasilacza, mogę z powodzeniem skorzystać z zasilacza serwisowego, który posiada dwa, galwanicznie odseparowane kanały, lub ostatecznie ze zwykłego zasilacza ATX). Jeśli na innym, sprawnym zasilaczu jest tak samo, uwagę kieruję na płytę główną konsoli.
2. Przypuśćmy, że problem jest z napięciem 12V - napięcie pojawia się na moment i "przysiada". Wykluczyłem zasilacz - problem zatem leży w płycie konsoli. Na podstawie Szkolenia nr 1 z działu "Szkolenia" dokonuję kilku kluczowych pomiarów (właśnie tak - instrukcje zawarte w dziale Szkolenia można z powodzeniem wykorzystać nawet do diagnostyki konsoli). Mierzę zatem rezystancję w gałęzi 12V i odkrywam, że rezystancja jest tu nienaturalnie mała (zbyt mała, jak na główną gałąź zasilania). Kolejnym krokiem będzie zatem pomiar oporności do masy na wszystkich cewkach przetwornic. Odkrywam, że w jednej z gałęzi mam zwarcie do masy. Podnoszę cewkę z jednej strony i sprawdzam, czy zwarcie mam po stronie kluczy, czy po stronie obciążenia. Okazuje się, że zwarcie jest od strony obciążenia. Wylutowuję kondensator(y) filtrujący(e) i sprawdzam, czy zwarcie ustąpiło. Nie ustąpiło, zatem sprawdzam, jaki kontroler steruje pracą tej przetwornicy i w sieci szukam noty aplikacyjnej tego układu, aby zorientować się, jakie napięcie dostarcza ta przetwornica. Znajduję informację, że ten kontroler (np. NCP5331) to przetwornica dwufazowa, zaprojektowana głównie do zasilania procesorów AMD. W płycie 360-tki nie ma procesora AMD, zatem sprawdzam, z jakimi elementami łączy się wyjście tej przetwornicy. Namierzam w ten sposób szereg kondensatorów ceramicznych, większość w okolicy/pod GPU, zatem mogę być niemal pewny, że w 360-tce ten NCP5331 zasila po prostu rdzeń GPU (bo cóż innego mogłaby zasilać dwufazowa przetwornica, jak nie rdzeń GPU czy CPU?). Z tabeli napięć w nocie aplikacyjnej kontrolera wnioskuję, że do "próby zwarciowej" mogę ustawić napięcie do max. 1,5V - co też czynię. Stopniowo zwiększając prąd, wpuszczany w tę gałąź, "macam" płytę w okolicy GPU. Po osiągnięciu 6A stwierdzam, że grzeje się tylko GPU. To przekonuje mnie, abym ściągnął ten układ. Po jego wylutowaniu zwarcia już nie ma, zatem wlutowuję nową sztukę GPU. Teraz rezystancja jest niewielka, ale nie ma już pełnego zwarcia. Składam urządzenie, podłączam zasilacz, testuję. Sukces - płyta działa.

Podsumowanie:
Bez schematu, bez prowadzenia za rączkę, wyłącznie na podstawie informacji zawartych na tym forum oraz dostępnych bez problemu w sieci, przy odrobinie logiki i odpowiednich chęci naprawiłem urządzenie, którego wcześniej nigdy nie miałem okazji naprawiać. Teraz proponuję Koledze zrobić to samo.

Re: Xbox 360 czerwona dioda zasilacza przy próbie uruchomienia.


by Google Adsense [BOT] 28 December 2013, 17:00
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.