English Polski Русский Slovenščina
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale dozwolone są wyłącznie dyskusje dotyczące zagadnień prawnych.
2. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych.
3. Piszemy poprawną polszczyzną, nie przeklinamy, nie krzyczymy, nie pomawiamy.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Odbiór zużytych tonerów


przez michal1490 22 stycznia 2019, 15:30
Witam
Prowadzę sklep komputerowy oraz serwis, mam możliwości pozyskania sporej firmy na zakup ode mnie tonerów.
Musze spełnić jeden warunek, potrzebują bym im wystawił kartę odpadów dotyczącą zużytych tonerów. Czy jako firma muszę mieć jakieś pozwolenie na wystawienie takiego papierka. Czy wystarczy, że odebrane tonery oddam firmie, która wystawia takie karty dla nich?

Re: Odbiór zużytych tonerów


przez Google Adsense [BOT] 22 stycznia 2019, 15:30

#2 Re: Odbiór zużytych tonerów


przez Vogelek23 15 kwietnia 2019, 07:22
michal1490 napisał(a):Czy jako firma muszę mieć jakieś pozwolenie na wystawienie takiego papierka.
Tak, musisz - jest to tzw. Zezwolenie na zbieranie odpadów, wydawane przez starostwo właściwe dla miejsca rejestracji działalności gospodarczej. Zezwolenie to wydawane jest na podstawie wielu przepisów: ustawy z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego, ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach, ustawy z dnia 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 w sprawie katalogu odpadów. Takie zezwolenie wydawane jest zwykle na czas nie dłuższy, niż 10 lat, chyba, że Twoja firma jest wpisana do rejestru podmiotów gospodarujących odpadami. Wydanie decyzji o zezwoleniu na zbieranie odpadów obarczone jest opłatą skarbową w wysokości 616zł.

michal1490 napisał(a):Czy wystarczy, że odebrane tonery oddam firmie, która wystawia takie karty dla nich?
Jeśli nie jesteś zainteresowany uzyskaniem takiego zezwolenia, jest na rynku wiele firm, skupujących czy odbierających zużyte tonery, które to wystawią stosowną Kartę przekazania odpadów. Jednakże jest tutaj pewien "wic" - firma, która będzie kupowała od Ciebie tonery, powinna zdawać zużyte tonery bezpośrednio do firmy, posiadającej stosowne zezwolenie. Ty nie możesz być tutaj pośrednikiem, dopóki sam nie uzyskasz zezwolenia na zbieranie odpadów.

Na koniec dość istotna informacja w temacie utylizacji pustych kartridży. Każdy przedsiębiorca, mający w firmie urządzenie drukujące, musi posiadać karty przekazania odpadów, świadczące o tym, że dokonywał przekazania zużytych kartridży zgodnie z obowiązującym prawem. Dodatkowo, gdy dane przedsiębiorstwo zużywa rocznie powyżej 100kg tuszy czy tonerów, jest zobowiązane do corocznego przekazywania do Urzędu Marszałkowskiego zbiorczego zestawienia danych o odpadach. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje konsekwencjami finansowymi w postaci kary grzywny (minimum 500zł).

Re: Odbiór zużytych tonerów


przez Google Adsense [BOT] 15 kwietnia 2019, 07:22
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.