English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Modyfikacja miernika led na układzie HC32F003 (4 bit, 0-100V, 0-10A)

Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

#1 Modyfikacja miernika led na układzie HC32F003 (4 bit, 0-100V, 0-10A)


qaz333 12 Июнь 2020, 08:35
Witam wszystkich.
Jakiś czas temu zakupiłem na chińskiej stronie ledowy miernik prądu i napięcia (4 bit, 0-100V, 0-10A). Zgodnie z opisem miał podawać wartości z częstotliwością 3 razy na sekundę. Okazało się inaczej tj. podawał je rzadziej niż raz na sekundę, co do moich zastosowań było nie do zaakceptowania.
Miernik skonstruowany jest na procesorze HC32F003. Na chińskich stronach odnalazłem pełną dokumentację, SDK oraz programy narzędziowe dla tego procesora. Postanowiłem się nim pobawić.
Próba podpięcia za pomocą złącza SWD nie powiodła się. Trzeba to było zrobić za pomocą portu serial. Udało się, jednak nie można było odczytać flasha – był zabezpieczony. Pozostało więc jedno – wykasować flash i napisać oprogramowanie od początku, co też zrobiłem. Przy okazji zmodyfikowałem układ, żeby mierzył od 0-30V. Schemat połączeń:

Изображение

Jakie napotkałem trudności? Dedykowany program nie wykrywał mi procesora na żadnym adapterze usb - serial (próbowałem na układach PL2303 i CH340). Program FlyMcu wykrywał układ na PL2303 ale już nie pamiętam czemu go nie użyłem do wykasowania układu (nie pozwalał na to?). Ostatecznie flash wykasowałem na komputerze z linuksem za pomocą programiku w Pythonie. Teraz miałem pełny dostęp do procesora. Programowałem i debugowałem go przez aktywny już port SWD przy użyciu J-Link-a (jak zrobić z Blue Pill adapter J-Link można znaleźć w sieci).
W rezultacie moich wypocin (żaden ze mnie programista) mam miernik, który bardzo szybko podaje wartości, robi to też dokładniej niż na oryginalnym oprogramowaniu. Częstotliwość pomiarów można modyfikować zmieniając w pliku flash.bin bajt pod offsetem 0xbee (w zakresie 1-255).
W załączeniu oprogramowanie i wsad do flash-a.
Pozdrawiam wszystkich.Необходимо авторизоваться для просмотра вложений в этом сообщении.

Re: Modyfikacja miernika led na układzie HC32F003 (4 bit, 0-100V, 0-10A)


Google Adsense [BOT] 12 Июнь 2020, 08:35
Эта тема помечена как АРХИВНАЯ. Oтвечайте только если ваше сообщение содержит решение проблемы (Условия и Положения, c. 12.1).

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.