English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Modyfikacja miernika led na układzie HC32F003 (4 bit, 0-100V, 0-10A)

#1 Modyfikacja miernika led na układzie HC32F003 (4 bit, 0-100V, 0-10A)


przez qaz333 12 czerwca 2020, 09:35
Witam wszystkich.
Jakiś czas temu zakupiłem na chińskiej stronie ledowy miernik prądu i napięcia (4 bit, 0-100V, 0-10A). Zgodnie z opisem miał podawać wartości z częstotliwością 3 razy na sekundę. Okazało się inaczej tj. podawał je rzadziej niż raz na sekundę, co do moich zastosowań było nie do zaakceptowania.
Miernik skonstruowany jest na procesorze HC32F003. Na chińskich stronach odnalazłem pełną dokumentację, SDK oraz programy narzędziowe dla tego procesora. Postanowiłem się nim pobawić.
Próba podpięcia za pomocą złącza SWD nie powiodła się. Trzeba to było zrobić za pomocą portu serial. Udało się, jednak nie można było odczytać flasha – był zabezpieczony. Pozostało więc jedno – wykasować flash i napisać oprogramowanie od początku, co też zrobiłem. Przy okazji zmodyfikowałem układ, żeby mierzył od 0-30V. Schemat połączeń:

Obrazek

Jakie napotkałem trudności? Dedykowany program nie wykrywał mi procesora na żadnym adapterze usb - serial (próbowałem na układach PL2303 i CH340). Program FlyMcu wykrywał układ na PL2303 ale już nie pamiętam czemu go nie użyłem do wykasowania układu (nie pozwalał na to?). Ostatecznie flash wykasowałem na komputerze z linuksem za pomocą programiku w Pythonie. Teraz miałem pełny dostęp do procesora. Programowałem i debugowałem go przez aktywny już port SWD przy użyciu J-Link-a (jak zrobić z Blue Pill adapter J-Link można znaleźć w sieci).
W rezultacie moich wypocin (żaden ze mnie programista) mam miernik, który bardzo szybko podaje wartości, robi to też dokładniej niż na oryginalnym oprogramowaniu. Częstotliwość pomiarów można modyfikować zmieniając w pliku flash.bin bajt pod offsetem 0xbee (w zakresie 1-255).
W załączeniu oprogramowanie i wsad do flash-a.
Pozdrawiam wszystkich.Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Modyfikacja miernika led na układzie HC32F003 (4 bit, 0-100V, 0-10A)


przez Google Adsense [BOT] 12 czerwca 2020, 09:35

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.