English Polski Русский Slovenščina
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez syckoketrzyn 10 października 2019, 00:59
Witam,
Raczkuje w mac'ach a mam właście ciekawą zagadkę na stole.
Dotarł do mnie jako komplety trup. Zwarcie w szynie PPBUS_G3H, a dokoładniej w PPBUS_S5_HS_COMPUTING_ISNS. Przyczyna C7619 zawarty do GND.
Po wyjęciu nadal nap.=0V, poszedł równiej bezpiecznik F7140. Po wymianie maszyna wstała i tu zaczęły się schody..
Już pomijając fakt ze zasilanie klawiatury PP3V3_S4 nie miało prawa działać ze względu na uwalony 0 Ohm rezystor. Tez ogarnięte.
Teraz temat bieżący:
Bateria nie ładuje się choć na wyjściu za Q7155 napięcie = 8,6V + oba sygnały z SMC +/-3.4 i "falują" jak należy( domniemam) oraz system wskazuje na ładowanie. Po odłączenie ładowarki bat. spada odrazu na 3.4V. Mac nie odpala się też na samym magsafe'ie, musi koniecznie być wpięta bateria wtedy tak.
Z oględzin do tej pory wyszło brak 2 sygnałów CHGR_BMON, CHGR_AMON poniżej 400mV, wg innych for powinno być 2.7V.
SMC do wymiany?? Nie mam na tą chwile pod ręką, żeby przełożyć..
Może jeszcze ktoś podpowie co sprawdzić i jak się upewnić, że to napewno U7100.
Już mi trochę " czacha dymi" od niego...
Pozdrawiam i jeśli popełniłem jakiś błąd lub nie dostosowanem się to jakiś przepisów na tym forum proszę o wyrozumiałość dla świeżaka :)

Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Google Adsense [BOT] 10 października 2019, 00:59

#2 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Vogelek23 10 października 2019, 01:15
O ile maszyna uruchamia się do Biurka, sprawdź status baterii w aplikacji Coconut Battery (najlepiej zamieść foto). Jeśli laptop nie uruchamia się, to zacznij od dokładnego opisania zachowania płyty przy podłączonym samym zasilaczu (stan diody MagSafe, pobór prądu z zasilacza). Oczywiście testuj na zasilaczu serwisowym, nie na fabrycznej ładowarce. Trzeba przede wszystkim spowodować, że płyta będzie włączała się samoczynnie po podpięciu do zasilacza (to nie błąd - za baterię CMOS "robi" tu bowiem bateria główna, więc całkowite odłączenie zasilania powoduje reset NVRAM i autostart płyty przy każdym podłączeniu zasilacza bez wpiętej baterii).

#3 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez syckoketrzyn 10 października 2019, 02:00
Dzięki za szybą dopowiedz,
Sorry zapomniałem opisać zachowanie płyty..już piszę jak jest.
Raport z Coconuta podeślę jutro bo musze update sys. zrobić itp.
Na Magsafie po podłączeniu zapala na chwile zielona lampa po czym zaraz pomarańczowa, fan spin i płyta startuje sama. Warunek, musi być wpięta bat. inaczej trupek. Nie włączy się. Zasilaczu też jutro podepnę i sprawdzę pobór prądu
SMC reset zrobiony. Nadal to samo.
Ładuje teraz sierre żeby ten raport z cocnuta zrobić. A system staruje i Mac smiga normalnie na samej ładowarce. Odpięcie magsafe powoduje odrazu shutdown. Nie wiem może bateria sama też walnięta jest? Dziwi mnie te zachowanie, że niepodłączona= 7,7V wpinam w płytę = 3.6V. Na biurku pokazuje ładowanie ale % nie rosną.
Pozdro K.

#4 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Vogelek23 10 października 2019, 03:06
syckoketrzyn napisał(a):Warunek, musi być wpięta bat. inaczej trupek
Vogelek23 napisał(a):zacznij od dokładnego opisania zachowania płyty przy podłączonym samym zasilaczu (stan diody MagSafe, pobór prądu z zasilacza)
I nadal nic nie wiadomo - proszę czytać ZE ZROZUMIENIEM, o co się Ciebie prosi, bo inaczej trwonisz czas zarówno swój, jak i osób udzielających Tobie pomocy. Pytanie było o opis zachowania na samym zasilaczu - określenie "trupek" nic nie mówi o stanie diody MagSafe, poborze prądu itd.

syckoketrzyn napisał(a):Raport z Coconuta podeślę jutro bo musze update sys. zrobić itp. (...) Zasilaczu też jutro podepnę i sprawdzę pobór prądu
Powinienem od razu odrzucić ten post z uwagi na p. 9.2 Regulaminu forum (usilnie zalecam przeczytanie tej lektury). Jeśli tworzysz wątek, bądź przygotowany na wykonywanie czynności diagnostycznych - inaczej trwonisz czas zarówno swój, jak i osób udzielających Tobie pomocy.

syckoketrzyn napisał(a):SMC reset zrobiony. Nadal to samo. Ładuje teraz sierre żeby ten raport z cocnuta zrobić. A system staruje i Mac smiga normalnie na samej ładowarce. Odpięcie magsafe powoduje odrazu shutdown.
Czyli jak wiatr zawieje, tak maszyna działa? Jeśli tak, to wskazuje na dwie możliwości (nie licząc niemal na 100% uszkodzonej baterii): albo korozja na płycie, albo do przekulkowania/wymiany SMC.

#5 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez syckoketrzyn 10 października 2019, 19:38
Witam,
Kiepski start. W nocy pisałem i tak wyszło , nie chciałem marnować czyjegoś czasu. Przyznaję się do błędu. :frusty:

Teraz postaram się odpowiedzieć rzeczowo!
Sytuacja 1:
Bateria: Wpięta Magsafe: pomarańczowe, Prąd: Start max 1,4A.Maszyna startuje do "Biurka" potem prąd na poziomie 400mA z podświetleniem bez 50mA. Pozakuje,że łąduje i screen z cocnuta
Obrazek
Sytuacaj 2:
Bateria: wypięta Magsafe: pomarańczowe Prąd: 30mA. Maszyna nie startuje, nie reaguje na power button i prąd się nie zmienia, płyta nie startuje po podłączeniu magsefa.

Pozdro i jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.

#6 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Vogelek23 10 października 2019, 22:18
syckoketrzyn napisał(a):Prąd: Start max 1,4A.Maszyna startuje do "Biurka" potem prąd na poziomie 400mA z podświetleniem bez 50mA. Pokazuje, że ładuje
W rzeczy samej nie ładuje, bo prąd w tym wypadku byłby na poziomie ~3A. Natomiast podane prądy też moim zdaniem mocno zaniżone - 50mA przy zasilonym CPU i działającym komputerze to dużo za mało, nawet bez podświetlenia ekranu.

syckoketrzyn napisał(a):Bateria: wypięta Magsafe: pomarańczowe Prąd: 30mA. Maszyna nie startuje
30mA to o 10mA za dużo. Z uwagi na to, że jest detekcja SYS_ONEWIRE, zamieść zdjęcia CAŁEJ płyty od spodu (ta strona, gdzie jest SMC). Możesz zrobić zdjęcia fragmentarycznie. Coś tu czuję "topielca" z korozją, mówiąc szczerze.

#7 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez syckoketrzyn 11 października 2019, 16:28
Vogelek23 napisał(a):W rzeczy samej nie ładuje, bo prąd w tym wypadku byłby na poziomie ~3A. Natomiast podane prądy też moim zdaniem mocno zaniżone - 50mA przy zasilonym CPU i działającym komputerze to dużo za mało, nawet bez podświetlenia ekranu.

Tak też podejrzewałem. Fakt ten prąd to minimalny podałem w którym tam momencie. Średni prąd przy uruchomionej maszynie to 300mA.
Wykres z fluka:
Początek maszyna pracuje, środek wyłączona pobór 0.0003A i ostatni pik to start do Biurka.Prąd nie przekroczył 1,6A.
Obrazek
Vogelek23 napisał(a):30mA to o 10mA za dużo. Z uwagi na to, że jest detekcja SYS_ONEWIRE, zamieść zdjęcia CAŁEJ płyty od spodu (ta strona, gdzie jest SMC). Możesz zrobić zdjęcia fragmentarycznie. Coś tu czuję "topielca" z korozją, mówiąc szczerze.

Zero śladów korozji poza paroma plamkami po fluxie. Płyta jest właśnie czyściutka i wygląda jak nowa.
Obrazek
ObrazekObrazek

Jak pisałem w pierwszym poście brak 2 sygnałow:
syckoketrzyn napisał(a):CHGR_BMON, CHGR_AMON poniżej 400mV, wg innych for powinno być 2.7V.
S

Jakie pomiary wykonać aby stwierdzić zgon SMC A może to tylko QFN padł i dlaczego tylko te 2 sygnały hmm ale od czego?? Zamawiam 2gi na Ali poczekam pare dni, chyba, że macie jakieś pomysł?
Pozdro Sycko

-- Posty scalono --

Mały update i zarazem pytanie do was bardziej ogarniętych w temacie.
wg schematu na CHARGER BMON High Side Current Sense powinno występować napięcie 2,78V na sygnale CHGR_BMON u mnie 0,03V jak juz pisałem.
// Obrazek usunięty, bo to ten sam obrazek, co poniżej.
Sygnał CHGR_AMON też lipa, zaledwie 0,05V A powinno być:


Obrazek

Czyli na moje to układ ISL6259 do wymiany. zgadzacie się ze mną?

Pobór to stale 30mA bez bat., który wynika z tego, że pracuje szyna 5V ale nie mogę dość co i jak bo wg. schematu powinna wychodzić z układu LT3470A, U7190, który nie jest fabrycznie montowany na tej płycie, ogólnie te schemat, który posiadam nie pokrywa się w 100%. Nr płyty 820-00165A nie do znalezienia w necie, bynajmniej dla mnie... Może ktoś posiada takowy?

Ostatnio edytowano 11 października 2019, 21:55 przez syckoketrzyn, łącznie edytowano 1 raz

#8 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Vogelek23 11 października 2019, 21:54
syckoketrzyn napisał(a):Nr płyty 820-00165A nie do znalezienia w necie
No przecież mamy pełną dokumentację (schemat, boardview, zdjęcia, EFI) u nas na forum: schemat-apple-macbook-air-13-a1466-j113-820-00165-051-00385-t41358.html?hilit=820%2000165

syckoketrzyn napisał(a):Zero śladów korozji poza paroma plamkami po fluxie. Płyta jest właśnie czyściutka i wygląda jak nowa.
A ja tu widzę ślady cieczy pod SMC.

syckoketrzyn napisał(a):wg schematu na CHARGER BMON High Side Current Sense powinno występować napięcie 2,78V (...) Sygnał CHGR_AMON też lipa, zaledwie 0,05V a powinno być...
NIE. Powinno być 1V na każde 2.5A pobieranego prądu przy CHGR_AMON i 1V na każde 2,78A pobieranego prądu przy CHGR_BMON. Stosownie do tego, CHGR_AMON o wartości 50mV oznacza prąd ~295mA, zaś napięcie CHGR_BMON równe 30mV oznacza prąd ~83mA.

syckoketrzyn napisał(a): Czyli na moje to układ ISL6259 do wymiany. zgadzacie się ze mną?
NIE - a przynajmniej nie na tym etapie diagnostyki. Jestem natomiast zainteresowany fotografią płyty ze zdjętym (i położonym obok padów, kulkami do góry) kontrolerem SMC. Jak już pisałem, na zdjęciach widać błyszczące ślady, które wskazują na to, że pod SMC może być "błoto".

#9 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez syckoketrzyn 12 października 2019, 00:07
Vogelek23 napisał(a):No przecież mamy pełną dokumentację (schemat, boardview, zdjęcia, EFI) u nas na forum: schemat-apple-macbook-air-13-a1466-j113-820-00165-051-00385-t41358.html?hilit=820%2000165

Po pierwszej stronie wnioskuje, że to ten sam schemat, który posiadam czyli 820-00165. Teraz dopiero doczytałem,( Need to stuff R7192 if either PP5V5_DCIN:YES or PP5V5_VDDP are used!) stąd moje błędy.
Vogelek23 napisał(a):A ja tu widzę ślady cieczy pod SMC.

To nie ciecz tylko jak pisałem flux, wymienialem dokładnie po 2giej stronie rezystor R7005 i nie doczyściłem fluxu.
Vogelek23 napisał(a):NIE. Powinno być 1V na każde 2.5A pobieranego prądu przy CHGR_AMON i 1V na każde 2,78A pobieranego prądu przy CHGR_BMON. Stosownie do tego, CHGR_AMON o wartości 50mV oznacza prąd ~295mA, zaś napięcie CHGR_BMON równe 30mV oznacza prąd ~83mA.


I tu dzięki wielkie za wyjaśnienie tematu z tymi sygnałami. Nie rozumiałem do końca jak to funkcjonuje.
Vogelek23 napisał(a):NIE - a przynajmniej nie na tym etapie diagnostyki. Jestem natomiast zainteresowany fotografią płyty ze zdjętym (i położonym obok padów, kulkami do góry) kontrolerem SMC. Jak już pisałem, na zdjęciach widać błyszczące ślady, które wskazują na to, że pod SMC może być "błoto".


Jak wyżej, zrobiłem zdjęcia ale nie oddają tego co widzę na żywo. Ale proszę mi wierzyć na słowo, korozji tam nie ma! Zdąłem klej z rogów, żeby odsłonić kulki, ale zdjęcia nie są zbyt dobrej jakości. te paprochy to pozostałości kleju a żółtawe linie przy krawędzi układu to niestety efekt mojego oświetlenia.
Więc układu nie bede ściągał na obecną chwile. Pójdę innym tropem, na który właśnie wpadłem mianowicie na 3.3V Sensor Switch , U8050 na samym zasilaczu brak jest jest 3.3V, które właśnie się pojawia na podłączeniu baterii + magsafe.
Obrazek
Obrazek

#10 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez tumpio 12 października 2019, 15:12
syckoketrzyn napisał(a):U8050 na samym zasilaczu brak jest jest 3.3V, które właśnie się pojawia na podłączeniu baterii + magsafe.


Błędny trop. Wpierw doprowadź do autostartu z samego zasilacza. Ta płyta ma obowiązek wstać po podaniu napięcia na Pin 1 i 6 J7000 (czyli wpięte LIO i podłączony zasilacz). Napięcie 7V7 bez podpiętej baterii jest za niskie i świadczy o uszkodzeniu linii SMBUS. Prawidłowe napięcie to 8V5-8V6. Co prawda nie powoduje to braku autostartu, ale powoduje brak ładowania baterii. Sprawdź oscyloskopem co masz na SMBUS-ach np. na diodzie D6950. Pomiar bez wpiętej baterii tak CLK jak i DATA. Też uważam jak Vogelek23, że masz problem z SMC, ale ten pomiar sporo wyjaśni.

#11 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez syckoketrzyn 12 października 2019, 16:29
tumpio napisał(a):Napięcie 7V7 bez podpiętej baterii jest za niskie i świadczy o uszkodzeniu linii SMBUS. Prawidłowe napięcie to 8V5-8V6.
Witam ponownie. Nie rozumiem o jakim napięciu 7v7 piszesz?? Na sygnałach SMBUS_SMC_5_G3_SCL i SMBUS_SMC_5_G3_SDA nie może być takiego napięcia bo jest zasilane szyną PP3V42_G3H.

tumpio napisał(a):Sprawdź oscyloskopem co masz na SMBUS-ach np. na diodzie D6950.
Nie mam niestety, wiem amator ze mnie... ale napięcie jest stałe 3v42 więc nie ma większych podstaw aby twierdzić, że SMbus nie działa. Tym bardziej, że wszytko inne działa na uruchomionej maszynie Jeśli się mylę proszę o naprostowanie moich myśli.

tumpio napisał(a):Też uważam jak Vogelek23, że masz problem z SMC, ale ten pomiar sporo wyjaśni.
I ja mam też takie złożenie od samego początku, że może to byś jedną z możliwych opcji powodujących usterkę,

tumpio napisał(a):Błędny trop. Wpierw doprowadź do autostartu z samego zasilacza.
No właśnie z tym zamysłem dotarłem właśnie tu gdzie jestem. Maszyna nie wystartuje bez juz wyżej wspomnianej szyny S4, SMC_SENSOR_PWR_EN == PP3V3_S4SW_SNS_FET_R ,której nie ma jak jest podpięty sam zasilacz za to juz z baterią jest..
Pozdro i dzięki tumpio za przyłączenie sie do rozmowy, co 3 głowy to nie jedna :)

#12 Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Vogelek23 12 października 2019, 19:56
syckoketrzyn napisał(a):Nie rozumiem o jakim napięciu 7v7 piszesz??
Prawdopodobnie kol. tumpio nie doczytał, że piszesz o napięciu odłączonej od płyty baterii, a nie o napięciu za Q7155, więc poniżej dwa cytaty dla uporządkowania:

syckoketrzyn napisał(a):Bateria nie ładuje się choć na wyjściu za Q7155 napięcie = 8,6V
syckoketrzyn napisał(a):Nie wiem może bateria sama też walnięta jest? Dziwi mnie te zachowanie, że niepodłączona= 7,7V wpinam w płytę = 3.6V.


Re: Macbook Air A1466 820-00165A nie ładuje?


przez Google Adsense [BOT] 12 października 2019, 19:56

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.