English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez bartek2613 20 listopada 2020, 19:55
Jako że lubię sie uczyć to trafił do mnie Macbook - nie miałem jeszcze do czynienia z laptopami Apple. Podobno jest to model A1342, na pewno ma płyte o ozanaczeniu 820-2567-A.
Laptop jest zasadniczo kompletny. Niestety nie ma w nim baterii i dysku twardego. Laptop włącza się ale że nie ma systemu to po chwili wyświetla sie tylko ikona dokumenty ze znakiem zapytania. Poszperałem nieco i wyszło że na tym laptopie powinien być system MacOs Sierra. Z instrukcji z internetu zrobiłem bootowalnego pendriva z systemem. Oczywiście zamontowałem dysk twardy. Niestety jak przytrzymuje ALT to wyświetla się tylko kursor myszki i tak stoi. Nagrałem więc system na płyte ale ten sam efekt. Próbowałem różnych kombinacji klawiśzy i nic oprócz teczki lub kursora.
No i tu jest pytanie. Coś robię źle czy po prostu jest jakaś usterka że nie moge zainstalować systemu.

Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez Google Adsense [BOT] 20 listopada 2020, 19:55

#2 Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A


przez mayss 20 listopada 2020, 21:20
Jeżeli nie słychać gongu przy starcie wykonaj reset PRAM. Twój mac jest stary z 2009r więc jego system oryginalny to Mac OS X Snow Leopard. Poszukaj obrazu twojego systemu w tym wątku mac-os-x-10-6-8-nosnik-instalacyjny-t54309.html?hilit=snow%20leopard. Możesz też poszukać w sieci czystego obrazu OSX Maverick bo z niego jest możliwość upgrade do nowszych wersji OSX. Poza tym sprawdź czy ruszy instalator windows z cd lub usb albo ewentualnie jakiś linux live cd.

#3 Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A


przez bartek2613 20 listopada 2020, 21:45
Mądrego to i miło posłuchać.
Faktycznie laptop dość wiekowy ale w razie jak go zepsuje to nie będzie wielkiej straty :-).
Znalazłem płytę z linuksem i laptop ruszył bez problemu. Wcześniej nie pisałem ale gong po starcie był.
Zabieram sie więc za sciągnięcie odpowiedniego obrazu.

#4 Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez Vogelek23 20 listopada 2020, 22:18
bartek2613 napisał(a):Zabieram sie więc za sciągnięcie odpowiedniego obrazu.
Ten model działa na systemie do wersji 10.11.x (El Capitan) włącznie, co oznacza, że NIE ZAINSTALUJESZ na nim nic nowszego (Sierra to 10.12, High Sierra to 10.13, nie mówiąc już o Mojave 10.14 czy Catalina 10.15).

Jeśli chcesz jakkolwiek wykorzystać ten komputer (np. do przeglądania internetu), system Mac OS X 10.6.x będzie mocno za stary i będziesz miał problem z otwarciem wielu stron internetowych - choć to akurat najmniejszy problem, bo dużo większym ryzykiem będzie podatność komputera na ataki (np. założenie hasła sprzętowego przez aplikacje typu ransomware). Dlatego zalecam tutaj system 10.11 El Capitan. Proszę mieć jednakże na uwadze, że ten system potrzebuje minimum 2GB pamięci RAM, aby w ogóle można go było zainstalować. Przy pamięci RAM poniżej 2GB, instalator w ogóle nie pozwoli Ci zainstalować tego systemu.

I jeszcze jedna, ważna uwaga - jeśli ten konkretny egzemplarz pracował z systemem 10.6.8 Snow Leopard i nie instalowano żadnej późniejszej aktualizacji (np. do 10.7.x Lion), to może być konieczne zainstalowanie najpierw wersji 10.7.5 Lion, aby zaktualizować deskryptory w BIOSie komputera, i dopiero potem wersję 10.11.x El Capitan. Tę czynność należy wykonać w przypadku, gdy standardowa instalacja online/offline systemu 10.11.x El Capitan nie powiedzie się.

I jeszcze jedno w przypadku instalatora offline - aby zainstalować system z takiego obrazu, utworzonego dużo wcześniej, należy w komputerze zmienić (cofnąć) datownik. Datę należy ustawić na miesiąc w przód od daty utworzenia obrazu (daty plików instalatora).

#5 Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez bartek2613 22 listopada 2020, 18:32
Udało się nieco posunąć do przodu. Faktycznie nie mogłem zainstalować od razu El Capita. Musiałem zacząć od wersji Lion. System postawiony ale ... W trakcie instalacji jedynie słusznym językiem był duński. Nie mogłem go w żaden sposób zmiecić (lub nie umiałem). Dopiero w preferencjach systemu wybrałem język polski i jest prawie dobrze. Prawie bo system jest po polsku ale przy logowaniu dalej są duńskie opisy - dlaczego laptop nie chce w całosci przejść na polski jezyk.

#6 Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez Vogelek23 23 listopada 2020, 04:05
Skąd pobrałeś obrazy instalatorów obu systemów (Lion i El Capitan)? Apple - niestety - nie dopracowało opcji zmiany języka systemu PO instalacji i ustawieniu konta administracyjnego, stąd niektóre napisy nie są przetłumaczone. Jak już zaktualizowałeś system z Liona do El Capitana, to możesz uruchomić instalator El Capitan i od nowa zainstalować system, tym razem bezpośrednio - wtedy ustawisz sobie taki język, jaki będziesz chciał. No chyba, że obie instalacje są natywnie duńskie 8-)

#7 Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez bartek2613 23 listopada 2020, 16:39
Obrazy pobierałem z neta ale na pewno nie były to duńskie strony tylko jakieś anglojęzyczne. Teoretycznie po układzie klawiatury widać ze laptop może byc faktycznie z Danii. Czy to sam laptop mógł narzucić język instalacji?
Faktycznie jak juz zainstalowałem MacOs El Capitan to wszystko jest po polsku. Tyle że instalowałem go offline. Odłaczyłem laptopa od sieci i dopiero pozwolił na instalację. Z poziomu online instalowały się jedynie aktualizacjie do systemu Lion. Nie było żadnej propozycji nowego systemu.

Re: Macbook A1342 płyta 820-2567-A - nie można zainstalować systemu Mac OS Sierra


przez Google Adsense [BOT] 23 listopada 2020, 16:39

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: oloo i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.