• Lutowanie -stacja WEP 992DA

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 17 lutego 2017, 14:55
Witam. Mam takie pytanie. Dziś próbuję lutować na starej płycie z laptopa Toshiba. Chciałem wylutować układ MAXIM1904 -nałożyłem topnik w żelu. Temperatura 360st, nadmuch ustawiony na 4. Grzeje i grzeje a układ nawet nie drgnie .Co zle robię? :).Czy coś moja stacja szwankuje? Może topnik mam do kitu?

Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez Google Adsense [BOT] 17 lutego 2017, 14:55

#2 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez koloboro 17 lutego 2017, 15:01
Bez dolnego podgrzewacza do płyt głównych nie podchodź.

#3 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 17 lutego 2017, 15:18
Ale ten sam problem mam jak chce z telefonu wylutować jakiś układ. Jeden idzie bez problemu inny za diabła się nie ruszy.

#4 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez mrserwis 17 lutego 2017, 16:42
Na mojej stacji 370 stopni, najmniejszy mozliwy nadmuch, dysza ok. 1cm, a odległość od układu ok. 1cm i wszystkie układy schodzą po ok. 40-50s na pbfree. Bez podgrzewacza.

#5 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez Usunięty Użytkownik 402 17 lutego 2017, 23:45
Witajcie, chciałbym zauważyć iż temperatura ustawiona na wyświetlaczu nie musi odzwierciedlać temperatury która jest 2cm dalej za wylotem dyszy.
Warto też korzystając z białej kartki sprawdzić czy wylatujące powietrze ma dobre skupienie i w dobrym kierunku. Zdarza się że powietrze wieje nieco w bok- test z kartką to wyjaśni, zbrązowieje tam gdzie trzeba.

#6 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 18 lutego 2017, 10:21
Próbowałem wczoraj na płytach z napedów cd i uklady odchodzą w kilka sekund na 360st .Ale tam chyba jest inny lut . Spróbuję z tą kartką papieru.

#7 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez adam4333 18 lutego 2017, 11:22
rubin714p napisał(a):Próbowałem wczoraj na płytach z napedów cd i uklady odchodzą w kilka sekund na 360st .Ale tam chyba jest inny lut . Spróbuję z tą kartką papieru.

Lut jest ten sam chodzi o pojemność cieplną, płyta od cd jest mała i cienka dlatego ma mniejsza pojemność cieplna i układy szybciej odchodzą. Nigdy nie pracowałem na WEP 992DA ale z twoich wypowiedzi wnioskuje ze musisz się zapatrzyć w bardziej wydajny sprzęt np Quick 861 lub dokupić dolny podgrzewacz do twojej stacji.

#8 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez RafalB 18 lutego 2017, 15:11
rubin714p napisał(a):Czy coś moja stacja szwankuje? Może topnik mam do kitu?


Weź termopare i dokonaj pomiaru temperatury.

#9 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 18 lutego 2017, 16:42
Nie mam termopary-zginęła mi:). Ale próbowałem na kartce jak kolega radził- wychodzą w ciągu kilku sekund brązowe punkty. Przed chwilką bawiłem się też jakąś kartą wi-fi i przy temperaturze 370st , nadmuch na 2 układ na kulkach podniesiony. Ale z płyty głównej za diabła nie wylutuję :).Może to brak wprawy ?;)

#10 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez Usunięty Użytkownik 402 19 lutego 2017, 17:36
Stop bezołowiowy potrzebuje więcej powera ;) Raz że płyta zabiera całe ciepło, a dwa że lut wymaga większej temperatury.
Zrób próby z nastawą na 410-420 stopni.
Wcześniej miałem badziewną stację i gorące powietrze nie wylatywało idealnie na wprost, skupienie ciepła miałem nieco w bok i za diabła nie szło lutować, no chyba że niemal z przyłożenia. Test z kartką wykazał że sprzęt ma problem- gołym okiem tego nie było widać.
Wymieniłem grzałkę na taką która jest nawinięta na korpus i problem z celnością znikł. Wcześniej w środku grzałka to był pęczek drutu :? Powietrze jedną stroną leciało lepiej niż drugą i stąd kłopoty.

#11 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez lufex 20 lutego 2017, 00:10
3 razy ten śmietnik wysyłałem na reklamacje, sprawdza się do rurek termokurczliwych i jak nie mam czym szluga odpalić. Najtańsza stacja Quick'a jest o dużo lepsza.

#12 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 20 lutego 2017, 09:11
No widzisz chciałem kupić inną to fachowiec z HotAir polecił te stacje,że bardzo dobra. :). Teraz widzę jaka dobra bo nawet na 420st nie ruszy układu z płyt głównej -obudowa się rozsypie ale układ nie odejdzie.:) .Zrobiłem takie testy jak na na foto.Obrazek

#13 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez Usunięty Użytkownik 402 20 lutego 2017, 14:18
Jakiej wielkości dyszę masz założoną? bo masz spory rozrzut. Kolejna sprawa że środek ci nie grzeje więc niczego nie wylutujesz.

#14 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 20 lutego 2017, 16:13
Jak robiłem te próby to miałem dysze o średnicy 10mm. A dlaczego tenśrodek nie grzeje? Wina grzałki ?

#15 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez Usunięty Użytkownik 402 21 lutego 2017, 00:39
Będę w firmie to przy nastawach jakie podałeś wykonam test na kartce, porównamy jak to wygląda.
Trudno mi powiedzieć czego to wina u ciebie, ja w zależności co lutuję to nadmuch mam nastawiony na około 50-70%, temperaturę około 390-420. Wszystko zależy głównie od rodzaju spoiwa i miejsca gdzie element jest zamontowany.

#16 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 21 lutego 2017, 06:26
Wczoraj próbowałem na płycie z tabletu i układy BGA szły ładnie na 380st, na starej płycie głownej z kompa stacjonarnego też układy SMD ładnie wychodzą jedyny problem to płyta z laptopa Toschiba. Ja i tak przeważnie lutuje gniazda usb w telefonach tak,że z tym sobie radzi.

#17 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez mrserwis 21 lutego 2017, 12:15
Z ciekawości sprawdziłem jak jest u mnie i nie udało mi się osiągnąć takiego efektu "dziury". Coś masz nie tak z tą stacją

#18 Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez rubin714p 21 lutego 2017, 14:26
No własnie coś ? Ale co?;) Nie będe wysyłał do hotair bo i tak już minęła gwarancja. A jak mam czekać miesiąc czy ileś to dziękuję .A po powrocie z naprawy okaże się,że nadal jest to samo. Ostatnio miałem tak,że jak regulowałem nadmuch to w połowie wyłączało całkiem nadmuch.Przemyłem potencjometr i poprawiło się. Podeśłe im foto tych prób z ta dziurą zobaczę czy coś odpiszą. :. Ta dziura znika gdy palcem zatkam wlot powietrza od odciągu oparów. :)

Re: Lutowanie -stacja WEP 992DA


przez Google Adsense [BOT] 21 lutego 2017, 14:26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.