English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez cmilak34 10 czerwca 2020, 20:43
Witam,

przy włączeniu telewizora po dłuższej bezczynności (np. cała noc), na ekranie wyświetlany jest pas, jak na zdjęciach poniżej:

Obrazek
Obrazek

Pas ten jest czasami większy, innym razem mniejszy (coraz częściej jednak pas potrafi zajmować 4/5 ekranu). Po około 10 minutach pracy telewizora, pas staje się coraz mniejszy, aż w końcu znika całkowicie (telewizor działa w 100% poprawnie). Włączanie i wyłączanie nie powoduje ponownego wyświetlenia usterki. Pasek pojawi się dopiero po kolejnym, dłuższym czasie bezczynności telewizora.

Pierwszym podejrzanym był t-con:

Obrazek

Zimnych lutów nie dostrzeżono. Podgrzewanie układu hot-airem, a w końcu wymiana t-cona na drugi, również nie przyniosło jakichkolwiek rezultatów.

Być może usterka tkwi w płycie głównej:

Obrazek

Próba delikatnego dociskania poszczególnych układów na płycie głównej oraz t-conie, również nie dawała rezultatów - pasek standardowo znikł po chwili.
Przeczyszczenie izopropanolem złącza flex - brak rezultatów.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez Google Adsense [BOT] 10 czerwca 2020, 20:43

#3 Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez cmilak34 12 czerwca 2020, 13:37
Można to jakoś sprawdzić?

#4 Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez tomaszpo 12 czerwca 2020, 23:55
Jak dla mnie wygląda to na uszkodzony driver taśmy ekranu. Można spróbować docisnąć driver gumową podkładką jeśli nie jest za mocno oderwany powinno pomóc.

#5 Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez Vogelek23 13 czerwca 2020, 11:29
cmilak34 napisał(a):Można to jakoś sprawdzić?
Diagnostyka polega zwykle na podstawieniu sprawnego ekranu.

#6 Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez cmilak34 11 września 2020, 11:08
Udało mi się dostać t-con oraz płyty: główną i zasilacza ze sprawnego telewizor. Po wymianie wszystkich tych elementów efekt jest ten sam. Chyba rzeczywiście problem z ekranem.

Może problem leży w którejś taśmie? Zastanawiam się, czy jest sens rozbierać ekran i ryzykować uszkodzenie matrycy.

#7 Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez Vogelek23 11 września 2020, 14:29
cmilak34 napisał(a):Zastanawiam się, czy jest sens rozbierać ekran i ryzykować uszkodzenie matrycy.
Przecież ekran i tak jest uszkodzony :) Więc nic nie ryzykujesz.

#8 Re: LG 42LW4500-ZB - Pas na ekranie


przez cmilak34 11 września 2020, 17:28
Ekran nie działa tylko przez te pierwsze 10 minut, potem telewizor działa poprawnie. Oczywiście do czasu jak go wyłączę i postoi sobie przez kilka godzin, potem znowu trzeba czekać te 10 minut. Tak jakby pod wpływem temperatury zaczynało łączyć, to możliwe że taśmy się tak mocno nagrzewają?

Dociskanie taśm miedzy t-conem a driverami oraz miedzy driverami a szkłem oraz samych driverów, również nie wykazało jakichkolwiek zmian w obrazie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.