English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano Українська
  • LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC

This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#1 LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


by ctro 18 October 2021, 08:45
Cześć,

Chciałem powołać się na wątek:
lenovo-y700-17isk-brak-obrazu-na-ekranie-t65490.html

Jednak ten jest bardziej prawidłowy:
lenovo-y700-15isk-plyta-nm-a541-brak-podswietlenia-matrycy-t61451.html?hilit=NM%20A541

Czy w przypadku, gdy uszkodzona jest taśma matrycy, a po jej wymianie nadal nie mamy na pinie 4 na układzie U9 zasilania, jednak na pin 5 mamy 3,3V, to możemy połączyć bypassem (kabelkiem) pin 5 z pin 1, aby sprawdzić, czy matryca się podświetli?
Image

Chodzi mi o taką sytuację, że spodziewamy się uszkodzenia KBC, ponieważ na pin 119 jest zbyt niska rezystancja, jednak nie wiemy, czy nie jest uszkodzone coś więcej i zanim kupimy zaprogramowane KBC za 50zł i wykonamy całą robotę związaną z przelutowaniem, to będziemy mieć jasną (dosłownie) odpowiedź w postaci podświetlenia ;)

Czy takie zmostkowanie nie grozi uszkodzeniami na płycie i czy faktycznie pomoże tymczasowo podświetlić matrycę?

Pozdrawiam

Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


by Google Adsense [BOT] 18 October 2021, 08:45

#2 Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


by Vogelek23 18 October 2021, 09:23
ctro wrote:to możemy połączyć bypassem (kabelkiem) pin 5 z pin 1, aby sprawdzić, czy matryca się podświetli?
Stanowczo odradzam takie mostkowanie - w przypadku jakiegokolwiek zwarcia po stronie matrycy wpuścisz spory prąd w zwartą gałąź, a kable w taśmie nie są wcale grube. Dużo bezpieczniej będzie (z uwagi na ograniczenie prądu przez sam układ U9) podniesienie jego n. 4 i podanie na nią - przez rezystor 1kΩ - napięcia z n. 5. Względnie można rozciąć zworę R6 (jest to po prostu pogrubiona ścieżka, patrz obrazek niżej) i wtedy nie trzeba podnosić n. 4 układu U9, tylko bezpośrednio połączyć rezystorem 1kΩ z n. 5.
Image

Proszę pamiętać, że jest to wyłącznie test zasilania logiki matrycy - sygnał PCH_EDP_ENVDD, włączający układ U9, pochodzi z mostka PCH i nawet po wymianie KBC nie ma gwarancji, że ten sygnał musi się pojawić. Ponadto, zmostkowaniem pinu 4 i 5 (czy nawet 1 i 5) układu U9 nie sprawdzisz obwodu załączającego podświetlenie ekranu (sygnał DISPOFF#) ani regulacji jasności (sygnał INVT_PWM) - pierwszy pochodzi z uszkodzonego w omawianym przypadku kontrolera KBC, więc jedyną możliwością jego zasymulowania - a zarazem sprawdzenia, czy matryca wystartuje z podświetleniem i treścią obrazu - jest zmostkowanie go z napięciem zasilania logiki matrycy (+LCD_VDD) przez rezystor 1kΩ-10kΩ, po uprzednim rozcięciu zwory R12. A i to pod warunkiem, że PCH wystawi równocześnie poprawny sygnał INVT_PWM.

#3 Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


by ctro 18 October 2021, 11:08
Czyli lepszym pomysłem może okazać się podniesienie RE40 i sprawdzenie tego el. pasywnego oraz rezystancji pinu 119 KBC do masy i koniecznie sprawdzenie treści obrazu po HDMI. Jeśli obraz będzie, to PCH powinno być OK i jest spora szansa relatywnie taniego naprawienia sprzętu.

#4 Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


by Vogelek23 18 October 2021, 21:29
ctro wrote:Czyli lepszym pomysłem może okazać się podniesienie RE40 i sprawdzenie tego el. pasywnego oraz rezystancji pinu 119 KBC do masy i koniecznie sprawdzenie treści obrazu po HDMI.
Jeśli rezystancja do masy na pinie 119 KBC wynosi poniżej 100Ω, to należy wylutować kondensator C12 (o ile jest zamontowany) i zmierzyć rezystancję ponownie - brak zmian oznacza w 100% uszkodzenie KBC, znaczny wzrost rezystancji oznacza uszkodzony C12. W pierwszym przypadku wystarczy podnieść n. 119 KBC i ponowić pomiar rezystancji na RE40 - jeśli miernik wskaże 10kΩ, to do testu załączenia podświetlenia (deaktywacja sygnału BKOFF#) wystarczy przesunąć RE40 w pozycję RE36 - w ten sposób wymusisz załączenie podświetlenia matrycy. Ale tak jak pisałem, do tego potrzeba jeszcze zasilania logiki matrycy (+LCD_VDD), sygnału regulacji jasności (PCH_EDP_PWM -> INVT_PWM) oraz zasilania diod LED (+LED_VDD) - z tym ostatnim nie ma akurat problemu, bo jest to po prostu napięcie głównej gałęzi (B+ -> +LED_VDD przez zworę R17) i nie jest załączane przez żaden obwód (obwód z tranzystorem Q33 nie jest montowany z uwagi na obecność zwory R17).


ctro wrote:Jeśli obraz będzie, to PCH powinno być OK i jest spora szansa relatywnie taniego naprawienia sprzętu.
Tego akurat nie możesz być pewny - wystarczy, że PCH ma uszkodzony akurat jeden, jedyny port (PCH_EDP_ENBKL) i KBC nie zresetuje sygnału BKOFF#. Trzeba bowiem wiedzieć, że sygnał załączenia podświetlania matrycy bierze się także z PCH (PCH_EDP_ENBKL), a dopiero pojawienie się tego sygnału na n. 70 KBC (po stronie KBC to jest sygnał BKLT) wymusza na tym kontrolerze zresetowanie sygnału BKOFF# na n. 119.

Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


by Google Adsense [BOT] 18 October 2021, 21:29
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.
cron