English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano Українська
  • LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


przez ctro 18 października 2021, 08:45
Cześć,

Chciałem powołać się na wątek:
lenovo-y700-17isk-brak-obrazu-na-ekranie-t65490.html

Jednak ten jest bardziej prawidłowy:
lenovo-y700-15isk-plyta-nm-a541-brak-podswietlenia-matrycy-t61451.html?hilit=NM%20A541

Czy w przypadku, gdy uszkodzona jest taśma matrycy, a po jej wymianie nadal nie mamy na pinie 4 na układzie U9 zasilania, jednak na pin 5 mamy 3,3V, to możemy połączyć bypassem (kabelkiem) pin 5 z pin 1, aby sprawdzić, czy matryca się podświetli?
Obrazek

Chodzi mi o taką sytuację, że spodziewamy się uszkodzenia KBC, ponieważ na pin 119 jest zbyt niska rezystancja, jednak nie wiemy, czy nie jest uszkodzone coś więcej i zanim kupimy zaprogramowane KBC za 50zł i wykonamy całą robotę związaną z przelutowaniem, to będziemy mieć jasną (dosłownie) odpowiedź w postaci podświetlenia ;)

Czy takie zmostkowanie nie grozi uszkodzeniami na płycie i czy faktycznie pomoże tymczasowo podświetlić matrycę?

Pozdrawiam

Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


przez Google Adsense [BOT] 18 października 2021, 08:45

#2 Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


przez Vogelek23 18 października 2021, 09:23
ctro napisał(a):to możemy połączyć bypassem (kabelkiem) pin 5 z pin 1, aby sprawdzić, czy matryca się podświetli?
Stanowczo odradzam takie mostkowanie - w przypadku jakiegokolwiek zwarcia po stronie matrycy wpuścisz spory prąd w zwartą gałąź, a kable w taśmie nie są wcale grube. Dużo bezpieczniej będzie (z uwagi na ograniczenie prądu przez sam układ U9) podniesienie jego n. 4 i podanie na nią - przez rezystor 1kΩ - napięcia z n. 5. Względnie można rozciąć zworę R6 (jest to po prostu pogrubiona ścieżka, patrz obrazek niżej) i wtedy nie trzeba podnosić n. 4 układu U9, tylko bezpośrednio połączyć rezystorem 1kΩ z n. 5.
Obrazek

Proszę pamiętać, że jest to wyłącznie test zasilania logiki matrycy - sygnał PCH_EDP_ENVDD, włączający układ U9, pochodzi z mostka PCH i nawet po wymianie KBC nie ma gwarancji, że ten sygnał musi się pojawić. Ponadto, zmostkowaniem pinu 4 i 5 (czy nawet 1 i 5) układu U9 nie sprawdzisz obwodu załączającego podświetlenie ekranu (sygnał DISPOFF#) ani regulacji jasności (sygnał INVT_PWM) - pierwszy pochodzi z uszkodzonego w omawianym przypadku kontrolera KBC, więc jedyną możliwością jego zasymulowania - a zarazem sprawdzenia, czy matryca wystartuje z podświetleniem i treścią obrazu - jest zmostkowanie go z napięciem zasilania logiki matrycy (+LCD_VDD) przez rezystor 1kΩ-10kΩ, po uprzednim rozcięciu zwory R12. A i to pod warunkiem, że PCH wystawi równocześnie poprawny sygnał INVT_PWM.

#3 Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


przez ctro 18 października 2021, 11:08
Czyli lepszym pomysłem może okazać się podniesienie RE40 i sprawdzenie tego el. pasywnego oraz rezystancji pinu 119 KBC do masy i koniecznie sprawdzenie treści obrazu po HDMI. Jeśli obraz będzie, to PCH powinno być OK i jest spora szansa relatywnie taniego naprawienia sprzętu.

#4 Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


przez Vogelek23 18 października 2021, 21:29
ctro napisał(a):Czyli lepszym pomysłem może okazać się podniesienie RE40 i sprawdzenie tego el. pasywnego oraz rezystancji pinu 119 KBC do masy i koniecznie sprawdzenie treści obrazu po HDMI.
Jeśli rezystancja do masy na pinie 119 KBC wynosi poniżej 100Ω, to należy wylutować kondensator C12 (o ile jest zamontowany) i zmierzyć rezystancję ponownie - brak zmian oznacza w 100% uszkodzenie KBC, znaczny wzrost rezystancji oznacza uszkodzony C12. W pierwszym przypadku wystarczy podnieść n. 119 KBC i ponowić pomiar rezystancji na RE40 - jeśli miernik wskaże 10kΩ, to do testu załączenia podświetlenia (deaktywacja sygnału BKOFF#) wystarczy przesunąć RE40 w pozycję RE36 - w ten sposób wymusisz załączenie podświetlenia matrycy. Ale tak jak pisałem, do tego potrzeba jeszcze zasilania logiki matrycy (+LCD_VDD), sygnału regulacji jasności (PCH_EDP_PWM -> INVT_PWM) oraz zasilania diod LED (+LED_VDD) - z tym ostatnim nie ma akurat problemu, bo jest to po prostu napięcie głównej gałęzi (B+ -> +LED_VDD przez zworę R17) i nie jest załączane przez żaden obwód (obwód z tranzystorem Q33 nie jest montowany z uwagi na obecność zwory R17).


ctro napisał(a):Jeśli obraz będzie, to PCH powinno być OK i jest spora szansa relatywnie taniego naprawienia sprzętu.
Tego akurat nie możesz być pewny - wystarczy, że PCH ma uszkodzony akurat jeden, jedyny port (PCH_EDP_ENBKL) i KBC nie zresetuje sygnału BKOFF#. Trzeba bowiem wiedzieć, że sygnał załączenia podświetlania matrycy bierze się także z PCH (PCH_EDP_ENBKL), a dopiero pojawienie się tego sygnału na n. 70 KBC (po stronie KBC to jest sygnał BKLT) wymusza na tym kontrolerze zresetowanie sygnału BKOFF# na n. 119.

Re: LENOVO Y700-17ISK - BRAK OBRAZU NA EKRANIE - dodatkowa próba przed wymianą KBC


przez Google Adsense [BOT] 18 października 2021, 21:29
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.