• Lenovo Ideapad 330-15IKB po zalaniu martwy

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo Ideapad 330-15IKB po zalaniu martwy


przez danielb406 19 stycznia 2024, 12:31
Lenovo 330-15IKB , płyta główna EG521 EG522 EZ511 EG721 NM-B452 Rev. 1.0

Laptop po zalaniu obok touchpada. Po wyczyszczeniu zalania, oraz po zdarciu wierzchniej warstwy tak to wygląda. Będę to próbował drutować i zabezpieczać soldermaską, ale potrzebuję pomocy. Ścieżkę zlutowałem tak by z każdą przelotką był kontakt (te 5 szt. widocznych), jednak niestety laptop dalej nie odpala.
PQ311 tuż przy gnieździe zasilania jest sprawny (wylutowałem i sprawdziłem), ale tylko do niego dochodzi 20V i koniec. Na zbliżeniu pod termowizją widać, że pulsuje temperatura na nim co sekundę regularnie, pobór prądu z zasilacza to najwyżej 20mA co kilka sekund widoczny, poza tym 0V. Co mogę zmierzyć by się to rozjaśniło? 5V, oraz 3V nie ma. Za chwilę zrobię próbę zwarciową na PR301, bo jest zwarcie i opiszę dalej problem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Doszedłem do limitu zasilacza 5A 20V, napięcie przysiada do 0,5V - dopiero przy takiej wartości pokazuje się ścieżka troszkę cieplejsza niż reszta. Jest to ścieżka, która dochodzi do punktu, który był zalany. Czy może to być spowodowane tym, że za mały przekrój ścieżki odtworzyłem, czy ewidentnie jest gdzieś zwarcie?

Re: Lenovo Ideapad 330-15IKB po zalaniu martwy


przez Google Adsense [BOT] 19 stycznia 2024, 12:31

#2 Re: Lenovo Ideapad 330-15IKB po zalaniu martwy


przez mayss 25 stycznia 2024, 02:35
Najprawdopodobniej występuje zwarcie między warstwowe płyty. Warstwy są różne: masowe, sygnałowe itp... Uszkodzenie w taki sposób laminatu to istny koszmar. Do puki nie zostaną usunięte wszelkie zwarcia i nie zostaną odbudowane ścieżki oraz przelotki to dalszą diagnostyką zwarciową można tylko pogorszyć sytuację. Długa mozolna naprawa laminatu pod mikroskopem się szykuje.

Re: Lenovo Ideapad 330-15IKB po zalaniu martwy


przez Google Adsense [BOT] 25 stycznia 2024, 02:35
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.