• Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić

Regole del forum:Clicca per leggere le regole del forum

  1. Il titolo dell'argomento deve contenere: marca e modello completo del dispositivo e la breve descrizione del problema.
  2. Il messaggio di argomento dovrebbe contenere: un identificatore PCB (in caso di riparazioni hardware), descrizione estesa del problema, cosa è stato controllato/sostituito/misurato, eventuali conclusioni e la domanda. Se non riesci a individuare un identificatore PCB, leggi QUESTO ARGOMENTO. Se non riesci ancora a individuare un identificatore PCB, invia foto chiare di entrambi i lati della scheda madre; è necessario rimuovere qualsiasi pellicola o altri elementi che potrebbero coprire questo identificatore.
  3. Prima di pubblicare un nuovo argomento, leggere tutti gli argomenti nel subforum CORSI e fare una diagnosi preliminare basata sul contenuto di questi corsi.
  4. È VIETATO caricare diagrami completi, file BIOS / firmware o qualsiasi altro tipo di documentazione (o collegarsi a siti Web con tali file). Puoi caricare solo una piccola parte della documentazione o collegarti al file del BIOS nel subforum BIOS FILE NON VERIFICATI. Non è consentito caricare più di una pagina completa di istruzioni/diagrami per singolo argomento. Il file che carichi non deve contenere filigrane, contrassegni "Riservati", link o indirizzi email e non può essere protetto da password.
  5. È consentito descrivere un solo dispositivo difettoso per singolo argomento - dovresti sempre aprire un nuovo argomento per ogni dispositivo successivo.
  6. La richiesta degli diagrami completi, dei file BoardView, dei file BIOS o di qualsiasi altro tipo di documentazione NON È CONSENTITA in questo subforum. Se hai bisogno di chiedere uno di questi, dovresti aprire un nuovo argomento nel subforum DOCUMENTAZIONE E RICHIESTA BIOS/EFI.

#1 Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da inventco 15 maggio 2020, 22:42
Witam
Laptop jak w temacie
płyta NM-A481 v1.0

trafił do mnie nie działający, po zawilgnięciu

Wymieniłem parę kondensatorów wymyłem zalane miejsca, podniosłem układy wyczyściłem tam gdzie było zalanie.
Laptop odpalił.
windows się normalnie uruchamia.

Ale okazuje się, że jak podepnę akumulator laptop przez chwilę podaje 19V na płytę jest 3,3V na przycisku power i na zasilaniu kbc.
Ale po kilku sekundach prąd spada do 0mA
znika3V znika 19V (wyłączają się klucze wejściowe)
I laptop martwy.
Odpinam zasilacz podłączam ponownie i mam 2 -4s naciskając power laptop stara się wystartować ale po chwili off zasilanie prąd 0mA
Bez baterii wstaje normalnie.
Na stykach baterii brak napięć.
Przez chwilę pojawia się około 2V na plus i minus baterii po czym laptop robi off.

zastanawiam się czy może to być po prostu uszkodzony akumulator ?
Bo laptop nie miał nawet kropli zawilgnięcia w okolicy ani chargera ani kbc.

Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da Google Adsense [BOT] 15 maggio 2020, 22:42

#2 Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da clops35 15 maggio 2020, 22:55
Zmierz napięcia na wszystkich pinach złącza baterii (laptop włączony, bateria wyjęta).

Jak się zachowuje laptop gdy kolejno włożysz baterię i podłączysz zasilacz (nie uruchamiasz). Czy pobiera jakiś prąd?

#3 Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da inventco 16 maggio 2020, 11:26
Dzień dobry.
Pierwsze po podpięciu zasilania komputer daje się odpalić, po około 6s na zasilaczu widać, że w tym momencie pobiera jakiś śmieszny prąd. Przez pierwsze kilka sekund po podpięciu zasilania jest martwy. Po chwili normalnie odpala i działa, ale z baterią nie daje się odpalić w ogóle... LED coś miga ale raz widać 2 mignięcia raz jedno i ułamek drugiego... więc kodu błyskowego nie daje się rozpoznać.

Po podłączeniu zasilania jak już minie te pierwsze kilka sekund napięcia na stykach baterii:

Bez baterii:
1) 0,8V
2) 0,8V
3) 3,3V
4) 3,3V
5) 3,3V
6) 0V
7) 0V
8) 0V

Z baterią podłączoną:
1-8) 0V

To znaczy jest jakieś 10mV prócz masy oczywiście :D
Brak jest także 19V za mosfetami.

Baterię próbowałem wzbudzić z zasilacza ale nie ma żadnego przepływu prądu przez ogniwa.


Aktualizacja....
Okazało się, że przewody plus były złamane... naprawiłem i akumulator podładowałem z zasilacza chwilkę.
Laptop z akumulatora zadziałał, zadziałał także z zasilacza.... ale miga led od ładowania i bateria się rozładowuje aż do chwili gdy nie może już podtrzymać napięcia i laptop się wyłącza. I powrót do zabawy, nie daje się już włączyć.

#4 Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da clops35 16 maggio 2020, 12:11
Komunikacja z chargerem jest, detekcja baterii też jest.
inventco ha scritto:brak jest także 19V za mosfetami
O których mosfetach mówisz?
inventco ha scritto:Laptop z akumulatora zadziałał, zadziałał także z zasilacza.... ale miga led od ładowania i bateria się rozładowywuje aż do chwili gdy nie może już podtrzymać napięcia i laptop się wyłącza.
Tzn. że jak podłączony zasilacz i bateria to rozładowuje baterię do 0% i się wyłącza?
Proponuję podstawić na próbę sprawną baterię.

#5 Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da inventco 16 maggio 2020, 12:32
Chodzi o to, że znika napięcie za mosfetami PQ311 i PQ 312 (bazuję na schemacie starszej wersji płyty)
Po prostu brak B+
Nie ma także 3,3V na pwrsw itd...

Tak rozładowuje baterię aż do momentu gdy odcina ją wewnętrzna elektronika.

Niestety nie mam drugiej baterii póki co :-(

Zadziałał w sensie , że mając działającą baterię pobrał na chwilę prąd z zasilacza i dał się włączyć....

#6 Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić  [RISOLTO]


da clops35 16 maggio 2020, 12:58
Zmierz napięcia na wszystkich pinach chargera (BQ24780S?) podłączony zasilacz bez baterii.
Jeśli bazujesz na rev.0.3 to będę się posługiwał tym samym schematem.
Sprawdź czy nie są ze sobą zwarte n. 1-4, 4-8, 1-8 na PQ314.

#7 Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da inventco 17 maggio 2020, 01:21
Witam ponownie.
Okazuje się, że uszkodzony był tranzystor PQ311 (ale tak nie do końca bo się nie otwierał całkowicie no i z mniejszym obciażeniem wstawał laptop)
a drugie rezystor w zasilaniu BQ 10 ohm miał prawie 400 ohm... stad brało się opóźnienie włączenia kilku sekund.
Po usunięciu tych usterek ładuje i działa.
Pomijam usunięcie zgnitych kondensatorów i rezystorów :D
Pozdrawiam i dziękuję koledze klops35 to jego podpowiedź mnie nakierowała.

Re: Lenovo Ideapad 300-15isk po podpięciu baterii nie da się go uruchomić


da Google Adsense [BOT] 17 maggio 2020, 01:21

Chi c’è in linea

Visitano il forum: Nessuno e 4 ospiti

_______________________________
Tutti i diritti riservati. È severamente vietata la copia non autorizzata del contenuto di questo sito Web o di qualsiasi sua parte.
Eventuali marchi, nomi di società, prodotti o servizi pubblicati su questo sito Web appartengono ai legittimi proprietari, sono protetti da copyright e utilizzati solo a scopo informativo.