• Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez pocinas 15 maja 2012, 11:32
Witam kolegów. Temacik nieco mnie zastanawiający.

Chcę kupić puchę 100g fluxu do wlutu chipów,mniej a zarazem też najlepiej do podlewania Socketów S1. I teraz generalnie tak.

Do wlutów swego czasu kupywałem w e-kafce zwykły NC-559 10g i muszę powiedzieć że byłem z niego bardzo zadowolony, pachniał, nie kopcił, szczególnie że po wlucie nawet nie trzeba było zmywać go bo ledwie co zostawał, a do tego nawet gdyby to świetnie się go zmywało, ale ktoś na forum pisał ze lepszy jest jednak NC-559-ASM-UV(TPF), więc wziołem próbkę z Diolutu, ale jakoś tak mi średnio on pasuje, gęsty i po wlucie trzeba czyścić i takie ogólne wrażenie średnie. Najlepsze co to ten zwykły NC-559 z E-kafki to nie wiem czy to nie podróbka była, a jednak wrażenia lepsze.
Na tę chwilę w Diolucie mają oba fluxy 100g, zwykły i -ASM-UV(TPF), na który na tę chwilę jest promocja.

I nie wiem na który się zdecydować.

Do podlewania Socketów fajnie aby był ten sam flux co do wlutów, chyba że polecacie coś innego, choć na czym mi zależy żeby nie zasychał mocno i szło go łatwo zmyć.
Kiedyś używałem RMA7 ale on twardniał i wymycie Socketu z tego fluxu to porażka. Chwalonym prze zemnie NC-559 nie miałem okazji, aczkolwiek ostatnio podlewam KINGBO RMA-218, fajne w nim to że nawet po lutowaniu ma nadal płynną konsystencję więc wymycie go jest łatwiejsze niż stwardniały RMA7, jednakże szukam jeszcze czegoś innego.
Ostatnio na spróbę wziołem ALPHA OM-338 niby najlepiej by się nadawał ale kopci i śmierdzi masakrycznie, że aż drażni, także odpada.


Dzięki za ODP

Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez Google Adsense [BOT] 15 maja 2012, 11:32

#2 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez MMP 15 maja 2012, 15:10
Generalnie używam pasty MBO MOB-39, W miarę dobrze pachnie, dobrze odparowuje i jak nie przesadzasz z ilością, to nie kopci. Można kupić próbkę, normalnie sprzedawany w opakowaniach 150g.

#3 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez Vogelek23 15 maja 2012, 22:06
Osobiście używałem NC-559-ASM (wersję normalną, nie UV) i generalnie nie narzekałem - warunkiem jest nie przekroczona data przydatności oraz przechowywanie w chłodni (na 1-2 minuty przed użyciem wrzucam strzykawkę do ciepłej wody).
Flux ten jest jednak nieco agresywny i potrafi zabarwić miedź na zielono, jeśli się go nie zmyje dość szybko, dlatego zaraz po lutowaniu trzeba go dokładnie usunąć z płyty. Jednakże samo lutowanie (czy kulkowanie lub stawianie układu na płycie) przebiega naprawdę bardzo dobrze, flux ten nie śmierdzi i nie kopci. W przypadku przeterminowania, flux ten ma przykrą właściwość krystalizacji, co może przeszkadzać w poprawnym lutowaniu BGA, zwłaszcza przy małych kulkach (0,3-0,5mm). Zdarza się także, że flux ten, gdy zbyt długo poleżakuje w temperaturze pokojowej, potrafi nieco rozpuścić tłoczek strzykawki i zabarwić się jego kolorem (podtrawianie tworzywa???).

Co do Alpha RMA7 - flux ma doskonałą konsystencję i ładny (jak na flux) zapach, jest mniej agresywny niż 559, ale do kulkowania już się niezbyt nadaje (szczególnie na ołowiu). W przypadku przeterminowania, ten flux niemal nie traci swojej konsystencji, a także nie krystalizuje się tak szybko, jak 559.

Najgorszą pozycją jest według mnie RMA-223 - tłuste to, ciężko zmywalne, kiepskie zarówno do lutowania jak i kulkowania (bez względu na to, czy ołów, czy PbFree). Proces krystalizacji (oraz mocnego zgęstnienia i zmatowienia) zdarza się nawet w przypadku nie przekroczenia okresu trwałości.

#4 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez adam1114 16 maja 2012, 03:09
Ja używam TPF i bardzo sobie chwalę.
Ten co w diolucie maja jako zwykły 559 w ciemno niebieskim opakowaniu to mogę odstąpić 100g za koszt przesyłki i "małpkę", zwróciłem diolutowi uwagę na allegro, iż jest to tragiczna podróbka ( allegro nr 2289243007 ) nawet etykieta ma błędy językowe, w stylu źle napisana nazwa miejscowości albo "ADVABCED", na co dostałem odpowiedz, o zadowolonych klientach. Cóż, może niektórym on się sprawdza, ale jak dla mnie w ogóle nie, na pewno nie taki produkt za taką cenę.

Tyle z mojej strony.

#5 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez pocinas 16 maja 2012, 06:33
Kolego Adam1114 a gdzie kupujesz tego TPFa..? też Diolut. Dodam że wolę go kupić w PL niż ściąganie z spoza PL.

#6 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez adam1114 16 maja 2012, 09:45
Spoza PL.

#7 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez Vogelek23 16 maja 2012, 10:18
adam1114 napisał(a):nawet etykieta ma błędy językowe (...) albo "ADVABCED"
To nie błąd językowy, lecz zamierzona "literówka".

Swego czasu na bazarze można było dostać podrabiane buty "adidas" - tam nazwę sprytnie zmieniano na "adldas", żeby się nikt nie czepnął o znaki towarowe, a jednocześnie żeby niezbyt spostrzegawczy kupujący myśleli, że za pół ceny kupują oryginał.

#8 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez pocinas 16 maja 2012, 14:53
A co jednak można powiedzieć o NC-559-ASM-UV(TPF) z Diolutu, jest wartny, w ogóle zainteresowania?

Co do literówki jest to jeszcze do przełknięcia jednakże skoro z doświadczenia źle się nim lutuje to nie ma co odpuszczę sobie zwykły z Diolutu. Pytanie co z tym NC-559-ASM-UV(TPF) brać czy nie brać.

#9 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez MMP 17 maja 2012, 14:21
Mam jeszcze w pracy Flux firmowany marką MARTIN. Jest najlepszy z topników na których pracowałem do tej pory, ma tylko jedną wadę. W Polsce sprzedaje go tylko LENZ, a jego cena to 59 EURO netto za 100g puszeczkę i trzeba kupić minimum 3 szt. Jeśli chcesz mogę podesłać Ci próbkę, którą dostałem od przedstawiciela LENZ. Poza tym polecam spróbować MBO. Mam puszkę i też mogę przełożyć Ci trochę do strzykawki na próbę.

#10 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez MMP 18 maja 2012, 18:35
W odpowiedzi na zapytanie na pw

LENZ nie ma go stale w swojej ofercie, ściąga na zamówienie. Martin dorzuca próbkę w słoiczku do każdego urządzenia, ale większość ludzi nawet go nie próbuje (ja spróbowałem go dopiero po 8 m-cach od dostawy MARTIN'a). Trzeba kupić min. 3 opakowania, żeby ściągnęli go z marszu.

Obejrzysz go tu: http://shop.martin-smt.de/shop.htm -> Verbrauchs-Material -> Flux / Klebstoffe

Niestety webshop MARTIN'a obejmuje tylko rynek niemiecki.

Obrazek

#11 Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez kamil198405 19 maja 2012, 19:35
Nie kupuj żadnego topnika z diolutu, są to chińskie podróbki miałem NC559 i nie dało się na tym pracować. Jeżeli znajdę puszkę mogę ci podesłać próbkę, podaj tylko adres na PW.

Re: Który wybrać Flux Zwykły Amtech NC-559 czy NC-559-ASM-UV(TPF)


przez Google Adsense [BOT] 19 maja 2012, 19:35
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.