• Kolejna stacja do BGA + kontroler stacji

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Kolejna stacja do BGA + kontroler stacji


przez tplewa 16 stycznia 2012, 11:54
Witam

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum to witam wszystkich, oraz dziękuję za odblokowanie tego działu dla nowych na forum :)

Jakiś czas temu pojawił się kolejny raz problem z przylutowaniem większego układu bga na moim sprzęcie, a przy okazji przeglądania Internetu trafiłem na projekt budowy własnego preheater-a i po linkach doszedłem do pomysłów budowy własnej stacji. Tak mniej więcej trafiłem tutaj – za sprawą kontrolera kolegi kmkm2.

Jak to w życiu bywa pojawiły się kolejne pomysły, więc gotowe rozwiązanie kontrolera trochę ograniczyło by ich realizacje. W chwili obecnej głównie wzorowałem się na stacji ERSA IR 650.

Z niej został między innymi zaczerpnięty pomysł na załączanie wybranych grzałek preheater-a z sterownika (a co za tym idzie z komputera PC). Niestety to rozwiązanie ma pewną wadę znacznie podnosi koszty – w moim przypadku jest to zastosowanie 6 przekaźników SSR. Choć zastanawiam się też nad rozwiązaniem 1 x SSR sterowany PWM i z niego dalej na zwykłe przekaźniki elektromagnetyczne. Tutaj jeszcze zobaczę za ile uda się kupić SSR-y, widziałem jakieś chińskie poniżej 30zł http://www.soltronik.pl/przekazniki/c-140.html - jednak nie mam pojęcia czy te wersje posiadają załączanie przy przejściu przez zero.

Kolejna funkcja to sterowanie pompką od chwytaka podciśnieniowego, diodą laserową pokazującą punkt grzania…

Generalnie udało by się większość zrealizować stosując hardware od sterownika kolegi kmkm2, oczywiście pisząc własny soft – jednak własna elektronika wydaje się bardziej optymalnym pomysłem (pozwala na większą elastyczność). Jednak nie ma co ukrywać że sterownik kolegi kmkm2 jest nie jako bazą wyjściową i zarazem stanowi powrót do AVR-ów po dość długim czasie. Jednak nie ma sensu stosować w takim rozwiązaniu jakiegoś większego ARM-a.

Wybór padł konkretnie na procesor ATmega32U4, czy to był dobry wybór zobaczymy. Na chwile obecną zaczyna już pojawiać się problem z brakiem portów I/O. Tutaj pomyślałem o zastosowaniu expandera PCF8574, jednak zamiast niego zastosuję chyba ATTiny2313 podpięty pod SPI – które to pałętają się po szufladzie w większej ilości.

Całość prac zaczynam od budowy właśnie preheater-a i kontrolera. Główna bariera w moim przypadku to brak jakichkolwiek możliwości odnośnie budowy mechanicznej – obudowa itd.

Będzie to na pewno powodem znacznego rozciągnięcia projektu w czasie, praktycznie większość prac będę musiał zlecać zewnętrznym firmą – co podniesie niestety koszty (a co za tym idzie wpłynie na czas realizacji). Tutaj jeśli ktoś korzystał z usług ciecia laserem itp. Wdzięczny był bym za polecenie jakiejś firmy w okolicach Warszawy.
W planie jest zastosowanie promienników kwarc owych Elcer z serii QP, przed świętami wysłałem e-mail z zapytaniem odnośnie wykonania promiennika na zamówienie – dostałem odpowiedź… ale na kolejny e-mail niestety brak odpowiedzi do dzisiaj. Na razie nie poganiałem gdyż ze względu na święta i kilka nieplanowanych wydatków w styczniu, na chwile obecna brakło funduszy na projekt. Ot nowe będą w lutym ;)

Myślałem tutaj nad pomysłem odnośnie zastosowania osobno sterowanego pola dolnego które „punktowo” podnosi temperaturę po podgrzaniu płyty (pomysł) z wątku kolegi kmkm2. Jednak po głębszych przemyśleniach – trudno było by to pole umieścić w optymalnym miejscu, tak aby możliwe było użycie na większej ilości PCB. Więc pomysł z tego powodu padł. Natomiast planowany układ grzejny wygląda tak:

Obrazek

Kolorami zaznaczone poszczególne pola grzejne. Zastanawiam się jeszcze nad mocą segmentów tak aby spokojnie radziły sobie z nagrzewaniem większych płyt, a z drugiej strony sprzęt nie powodował wywalania zabezpieczeń w instalacji domowej (standardowa jednofazowa – zabezpieczenie 25A). Oczywiście uwzględniając prace innych odbiorników elektrycznych w domu. Tutaj wdzięczny był bym za sugestie odnośnie mocy odo osób używających promienników kwarcowych Elcer-a.

Reszta założeń na chwile obecną:

1. Obsługa 4 termopar (trochę MAX-ów zostało mi z innego projektu więc mogę je wykorzystać).
2. Duży wyświetlacz tak aby można było obserwować temperaturę nie siedząc przy samym wyświetlaczu. Wybór tutaj padł na LCD 4x20 (LCD-AC-2004H-DIW W/KK-E6 C PBF) wysokość znaków 9,22mm (http://sklep.avt.pl/p/pl/489119/lcd+4x2 ... kline.html)
3. Praca z i bez komputera – z możliwością pełnego sterowania przez PC oraz łatwość tworzenia profili oraz ich wgrywania. W tym możliwość tworzenia profili z poziomu Menu stacji.
4. Zabezpieczenia przed odłączeniem termopary, złym włączeniem pól preheater-a itp. (na podstawie przyrostu temperatury na płycie PCB w czasie).
5. Możliwość dodania w przyszłości optyki do układania układów.

Odnośnie algorytmu sterującego to zastanawiam się nad jakimś PID itp. Na chwilę obecną nie mam z tym jednak doświadczenia i jestem na etapie czytania podstaw teoretycznych. Jednak starał się będę wyciągnąć ile się da z obecnego hardware pod kątem jak najlepszego trzymania się zaprogramowanego profilu. Wiem że temat nie jest łatwy, więc zbieram sobie już kolekcję płyt, które będą do „usmażenia” podczas testów.

Prace nad elektroniką rozpoczęły się w piątek, na chwilę obecną całość powstaje „na pająka” czyli płytki uniwersalne + kynar i stykowe. Tak aby ograniczyć koszt wykonywania obwodów oraz zapewnić elastyczność podczas projektowania.

Na chwilę obecną wykonane jest:

1. Sterowanie wyświetlaczem + regulacja jasności podświetlenia
2. Obsługa układów MAX6675

Z powodu jak pisałem chwilowego braku funduszy kolejne etapy to implementacja obsługi USB na ATMega32U4 oraz PC. Oprogramowanie expandera portów na ATTiny2313 (a zarazem dodanie klawiszy sterujących itd.).

Schemat na chwilę obecną jest bardziej poglądowy i wiele może się w nim jeszcze zmienić.

No i na koniec kilka fotek z prac nad sterownikiem, wdzięczny tak samo będę za wszelkie uwagi i pomysły – które w trakcie projektowania nie będą problematyczne do implementacji.

Pozdrawiam Tomek.

Kilka fotek z prac:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Kolejna stacja do BGA + kontroler stacji


przez Google Adsense [BOT] 16 stycznia 2012, 11:54

#2 Re: Kolejna stacja do BGA + kontroler stacji


przez figaro 24 stycznia 2013, 14:03
//fragment usunięto, to nie miejsce na reklamy

Jak chcesz mam jakieś obudowy pod stację co może trochę zminimalizować koszty zresztą zdjęcia stacji są w poście kmkm2.

#3 Re: Kolejna stacja do BGA + kontroler stacji


przez mikesh 19 marca 2013, 11:19
figaro napisał(a)://fragment usunięto, to nie miejsce na reklamy

Jak chcesz mam jakieś obudowy pod stację co może trochę zminimalizować koszty zresztą zdjęcia stacji są w poście kmkm2.


Może kolega podesłać namiar na tą firmę na PW?

Re: Kolejna stacja do BGA + kontroler stacji


przez Google Adsense [BOT] 19 marca 2013, 11:19
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.