• Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#21 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez h3nry 25 czerwca 2011, 17:11
lutownicze napisał(a):@h3nry
Nie ma takiej konieczności można i do czyszczenia itd. Ale każdy ma swoje nawyki.
Do kulowania jest świetny, testowałem niejednokrotnie praktycznie każdy dostępny na rynku polskim i nie tylko. Do tego mam przekonanie i do kulowania jest niezawodny, nigdy nie popłyną kuleczki

Z tego co wiem to dużo osób tutaj używa sit bezpośrednich więc nie widzi w 100% działania fluxu, ja stosuję technikę sita podnoszonego i grzanie hotairem, wtedy widać który flux co robi jak wpływa na powierzchnie i same kule. Mam nadzieje, że niedługo gdy nabędę mikroskop który umożliwi sfotografowanie w bardzo wysokim przybliżeniu i rozdzielczości to podzielę się badaniami. W chwili obecnej takowego (umożliwiającego przechwyt obrazu nie posiadam)

Stary co Ty jarasz ...to ma być odpowiedź na posta ? Nadal nic nie rozumiem z tej wypowiedzi .

Re: Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez Google Adsense [BOT] 25 czerwca 2011, 17:11

#22 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez lutownicze 25 czerwca 2011, 17:30
Jaram dużo fluxu nawiasem mówiąc;)
Odopowiadając zwięźle : TAK.


AIM NC254 to bardzo dobry flux, wysoka czystość i niska "toksyczność" dla soldermaski to jeden z high-endów :) Choć nie wiem czy nie warto byłoby go jedynie stosować do samych wlutów (np ze wzgędu na cenę) Do finalnego wlutu lepiej używać wyższej klasy produktu.
Najważniejszy jest finałowy efekt prawda ?

#23 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez kamil198405 28 czerwca 2011, 08:06
[quote="AIM NC254 to bardzo dobry flux, wysoka czystość i niska "toksyczność" dla soldermaski to jeden z high-endów Choć nie wiem czy nie warto byłoby go jedynie stosować do samych wlutów (np ze wzgędu na cenę) Do finalnego wlutu lepiej używać wyższej klasy produktu.
Najważniejszy jest finałowy efekt prawda ?[/quote]

Tutaj będę się kłócić z Kolegą. Na efekt końcowy składa się kilka czynności, miałem AIM na próbę od użytkownika Ronson4, zrobiłem na nim parę układów i powiem tak BAJKA. Ale moim zdaniem warto używać tego topnika nawet do czyszczenia padów na płycie i do wylutu. Nauczyło mnie tego doświadczenie, szukałem taniego i dobrego topnika HF jest dobrym topnikiem ale zbyt agresywnym dla solder maski co nieraz kończyło się zdrapaniem farby przy najmniejszym pociągnięciu plecionką. Poza tym uważam iż w 100% nie umyjemy topnika po wylucie układu a nie wiadomo jak zachowa się np brown flux jelly po zmieszaniu z AIM.

#24 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez lutownicze 28 czerwca 2011, 08:38
Oczywiście, ale nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na A-Z używając wyższej klasy chemii.
Zadrapanie wiązać się może z jakością użytej plecionki i sprzętem lutowniczym.

#25 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez DjDave 28 czerwca 2011, 09:18
Do wylutu i czyszczenia używam czegoś takiego. Spisuje się nad wyraz wyśmienicie. Jednak spotkałem się z kilkoma różnymi wersjami w takim samym pudełku i tylko o pasta takim kolorze jak na zdjęciu i dość rzadkiej konsystencji jest dobra. Nałożyłem sobie ją do strzykawki co ułatwia aplikację. Pasta nie odparza solder maski i w ogóle nie twardnieje co sprawia że jest łatwa do usunięcia.

Obrazek

#26 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez lutownicze 28 czerwca 2011, 09:24
Tą samą pastę lutowniczą jak się nie mylę bo gdzieś mi śmignęło używa LAZY tak ?
AG ostatnio straciła dużo w moich oczach choć może, w tym produkcie nic jeszcze nie zmieniali.
Topnik jak zresztą piszą jest średnio aktywny, ale takie pytanko do Ciebie. (Tej kat. topników nie testowałem) Jaki posiada on aromat (żre nos, łagodny?), kolor po lutowaniu (czy w ogóle zmienia) i jak wygląda zadymienie / jego efekty. O temp. reakcji nie będę pytać, zdam się na to co mówisz.

PS a te kropki na wieczku od niego co to ? :twisted:

#27 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez DjDave 28 czerwca 2011, 09:39
Aromat mniej drażniący niż Kester czy Warton. Nie jest to topnik no-clean więc pozostawia ślady, jednak tak jak napisałem bardzo łatwo go usunąć. Dymi dość sporo, ale może dlatego że go nie żałuje, chociaż by dlatego że taka puszka kosztuje ok 3zł.

#28 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez lutownicze 28 czerwca 2011, 10:36
Hehe, powiem tak warton to niezle drażniący śmierdziel. Obrońcy mówią inaczej, ale chyba już mają przepalone nosy. Użycie odpowiedniej ilości topnika to też w swoim rodzaju sztuka, mniej do czyszczenia i ładniej wygląda, ale każdy przecież robi na swój opatentowany sposób.
Topnik przetestuję, dzięki za informacje.

#29 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez kamil198405 28 czerwca 2011, 11:12
lutownicze napisał(a):Oczywiście, ale nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na A-Z używając wyższej klasy chemii.
Zadrapanie wiązać się może z jakością użytej plecionki i sprzętem lutowniczym.


Dysponuje Quick 202D plecionki używam swisstone 4mm, a więc lutownica ma zapas mocy plecionka moim zdaniem bardzo dobra. Niestety ostatnio załatwiłem płytę klientowi od starego fujitsu m1427, dlatego wolę nie mieć kosztów zakupu płyt dla klientów i użytkować droższego topnika. Co do pasty lutowniczej faktycznie jest to dobra alternatywa dla tanich topników sam użytkowałem jej ale apetyt rośnie w miarę jedzenia.

#30 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez DjDave 28 czerwca 2011, 13:33
Jeżeli chodzi o plecionkę to Chemtronics 60-BGA-5 jest bezkonkurencyjna.

#31 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez marcinek 28 czerwca 2011, 15:23
Koledzy używający FUTURE HF REWORK JELLY FLUX
Napiszcie kilka + przemawiających za tym topnikiem.
Używam RMA223. W czym lepszy jest ten FUTURE HF REWORK JELLY FLUX

#32 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez Maciek279 28 czerwca 2011, 15:44
marcinek na tym rma223 da się wogóle bga postawić tak żeby komp ruszył??
Ja kiedyś probowałem używać go do stawiania małych bga w telefonach jednak nawet do tego on sie nie nadawał.
Chwilowo używam rma-7 da się na nim stawiać bga jednak ma wady powstają pęcheżyki powietrza po podgrzaniu oraz trochę za bardzo twardnieje po lutowaniu i słabo się zmywa cleanserem jak tylko on mi sie skończy to kupuje future hf znajomy miał i bardzo sobie go chwalił.

#33 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez kamil198405 28 czerwca 2011, 17:18
DjDave napisał(a):Jeżeli chodzi o plecionkę to Chemtronics 60-BGA-5 jest bezkonkurencyjna.


Naprawdę jest świetna ale cena niestety wysoka

#34 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez DjDave 28 czerwca 2011, 19:09
Jest dużo droższa, ale wiadomo, za jakość się płaci, jednak jest bardzo wydajna. Starcza mi na o wiele więcej niż zwykłe plecionki.

#35 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez marekprint 29 czerwca 2011, 14:38
Jeśli chodzi o plecionkę to tak Chemtronics 60-BGA-5 , a testowaliśmy już wiele i jest najlepszy jak na razie.
Flux:
-do zdejmowania i wkładania BGA Kester TSF6502 - jest bardziej płynny i dobrze wpływa pod układ , a po wgrzaniu chipa praktycznie nic po nim nie zostaje .
-do stawiania kulek RMA7 , jest gęściejszy i nie przesuwa się sito dedykowane .
Sprzęt do BGA na gorące powietrze.

A czy ta tania pasta co prezentuje DjDave czasem nie ma domieszek kwasu i nie jest za bardzo agresywna?
Kiedyś na takiej próbowaliśmy oczyszczać układ ze starych kulek i pozżerało soldermaskę z układu.

#36 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez terentak 29 czerwca 2011, 17:50
Witam
Proponuję spróbować AIM NC254 .
Każdemu kto chce wyślę darmową próbkę,
w zamian oczekuję tylko na szczere opinie.

Chętnych do sprawdzenia topnika zapraszam na PW, proszę o wysłanie adresu do wysyłki.
Zgłoszenia przyjmuję do 30 czerwca do godziny 12-stej.

#37 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez Sky 29 czerwca 2011, 18:11

Post Napisane: środa, 29 cze 2011, 17:50
Witam
Proponuję spróbować AIM NC254 .
Każdemu kto chce wyślę darmową próbkę,
w zamian oczekuję tylko na szczere opinie.


Topnik idealny do PB FREE. Stosujemy to już ze 3 lata i przy bezołowiu sprawdza się znakomicie. Warton HF i Kester 6502do całej reszty (tani i b. dobry). Handlujesz AIM`em ? Po ile wychodzi u Kolegi puszka tego topnika ?

#38 Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez smoovb 29 czerwca 2011, 18:13
terentak napisał(a):Proponuję spróbować AIM NC254


Jaka cena za ten topnik ?
W jakich pojemnikach można go zakupić ?

Re: Jaki Waszym Zdaniem Najlepszy FLUX do Reballingu


przez Google Adsense [BOT] 29 czerwca 2011, 18:27
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.