• Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez demeo 12 czerwca 2011, 19:30
Witam,

Moje aktualne zapasy cyny polskiej produkcji powoli się kurczą, z ciekawości pytam czy są jakieś cyny/spoiwa, które
są bardziej polecane od innych, stopy, producenci?

Czy ktoś korzystał ze stopów z dodatkiem srebra (Ag)?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi. :)

--
pozdrawiam,
demeo

Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez Google Adsense [BOT] 12 czerwca 2011, 19:30

#2 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez AdamStar 12 czerwca 2011, 20:20
Swego czasu korzystałem ze spoiwa z dodatkiem srebra, potrzebuje trochę wyższej temperatury do poprawnego lutu. Ogólnie lutuje się bardzo podobnie jak w przypadku spoiwa Sn60Pb40, choć wymaga trochę treningu aby nie powstawały zimne luty. Jednakże ze względu na wyższą cenę tegoż spoiwa stosuję je tylko przy modyfikacjach sprzętu audio.

#3 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez Usunięty Użytkownik 402 12 czerwca 2011, 20:36
Tylko Cynel, nie łam zasad :D Szpulka cieniutkiej do lutowania smd, szpulka grubszej do lutowania gniazd power, usb, itp.

#4 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez demeo 12 czerwca 2011, 21:08
Ciekawią mnie jeszcze spoiwa z dodatkiem miedzi jak Sn60Pb38Cu2, czy ktoś lutował tym?

--
pozdrawiam,
demeo

#5 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez hanomag 12 czerwca 2011, 21:39
Wydaje mi się że Sn60Pb38Cu2 i Sn60Pb40 lutuje się tak samo bo temperatury topnienia praktycznie te same. Ta pierwsza podobno lepiej przewodzi.

Jeśli chodzi o cyny Ag, to niestety nie sprawdzają się w elektronice - przy lutowaniu trzeba bardziej uważać na zimne luty, oraz jeśli mieszanka nie zawiera bizmutu, antymonu lub ołowiu to taka cyna jest bardziej narażona na korozję w niskich temperaturach.

Używam Cynela SnPb i jestem zadowolony z tej cyny. :)

#6 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez michallus 12 czerwca 2011, 21:44
Osobiście stosuję cynę Kestera, aktualnie produkowany Cynel nie jest już taki sam wg. mnie jak kiedyś.

#7 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez Aldek 19 lutego 2014, 11:39
Też miałem epizod z cyną z domieszką srebra, ale trochę zębów zjadłem na zimnych lutach i dałem sobie spokój, wróciłem do zwykłej. Ale ostatnio jak brat lutował kable do radia, to korzystał z takich - jak to mówił - hermetycznych połączeń lutowniczych. Czyli w sumie koszulka termokurczliwa, w środku cyna. Wkładasz z dwóch stron kabelki, traktujesz opalarką i bam, połączenie gotowe. Jak jest ryzyko, że się coś cyną ufajda (albo co gorsza pracujesz np. pod przewodami i cyna może wlecieć do oka) to świetna sprawa.

#8 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez Cyb0rg 21 lutego 2014, 10:38
Chyba kolego coś pomyliłeś.
Zakładał koszulkę termokurczliwą na kawałek kabla, lutował kabelek, później nasuwał na polutowane miejsce i wówczas obkurczał - jeśli lut ze srebrem.
Nie wdziałem rurek termokurczliwych z cyną ze srebrem.
O rurkach z cyną pewnie mówisz takich:
http://www.auto-czesci.auto.pl/532,RURK ... CYNA-ZOLTA
Tylko to stosuje się bardziej do samochodów lub dla elektryków (grubsze kabelki).

#9 Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez amstel 21 lutego 2014, 17:49
Kester 24-6337-8806 0.4 mm do SMD.

Re: Jaka cyna/spoiwo lutownicze ?


przez Google Adsense [BOT] 21 lutego 2014, 17:49
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.