• Jak wyczyścić ME Region?

#1 Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 21 września 2017, 22:28
Witam,

Jeśli to nie jest wiedza tajmena, chętnie poprosiłbym o wytłumaczenie jak czyści się ME Region we wsadzie BIOS?

Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez Google Adsense [BOT] 21 września 2017, 22:28

#2 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez pawel80 22 września 2017, 00:43
Wiedza nie jest tajemna, wszystko jest w necie ładnie poopisywane, po prostu nie znalazła się osoba, która by miała na tyle czasu, aby to przełożyć na nasz ojczysty język.
W skrócie wszystko zależy od tego jakiemu mostowi PCH próbujesz wyczyścić ME-Region im starszy tym trudniej (HM65>HM55). ;)

#3 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 22 września 2017, 08:39
Mój problem w tym przypadku polega na tym, że potrzebuję wyczyścić ME Region we wsadzie z tego wątku:

schemat-lenovo-thinkpad-edge-e540-compal-aile2-nm-a161-t43854.html

Na forum znalazłem Flash image tool v.6, na podstawie anglojęzycznych poradników, mniej więcej łapię o co chodzi. Natomiast nie ma tam mostka HM87.

Skąd bierze się "czyste ME Region"?

Może ktoś rozwinąć ten temat? Może przyda się komuś jako poradnik?

#5 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 22 września 2017, 12:55
Z Biosu sczytanego z mojej płyty? Który wsad otworzyć? 4MB czy 8MB?

#6 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez grzewoj 22 września 2017, 13:30
Tak, ze sczytanego. To już zależy w którym z nich jest ME, próbuj najpierw ten 4MB. Trochę kreatywności :)

#7 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 22 września 2017, 23:04
Moja kreatywność przyniosła takie efekty? :) Czy o te informacje koledze chodziło?
Obrazek

Dodam, że BIOS 4MB nie otwiera się we Flash Image Tool.

#8 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez grzewoj 23 września 2017, 07:18
mcrobert napisał(a):Dodam, że BIOS 4MB nie otwiera się we Flash Image Tool.


czyli wychodzi że ME Region jest w tym drugim :)

Ok, czyli masz wersję 9.0.10. Potrzebujesz ją podmienić na wersję wyczyszczoną o podobnym numerze.

W podanym linku szukaj akapitu B1. Consumer Systems

interesuje nas plik Intel ME 9.0 1.5MB Firmware v9.0.31.1487

Po rozpakowaniu trzeba go podmienić za poprzedni w Flash Image tool i skompilować . Program wygeneruje Ci prawdopodobnie dwa wsady, wgrywasz ten 8MB i powinno działać.

#9 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 27 września 2017, 23:10
Niestety nie poradziłem sobie, po zrobieniu wszystkiego wg wskazówek i wgraniu wsadu płyta wisi na 0,6A bez obrazu, ale wentylator nie pracuje na maxa.
Posiłkowałem się również tym filmem:
https://www.youtube.com/watch?v=RjpU639q-3Q

Niestety oprócz tego okazało się, że to nie BIOS jest winowajcą w moim przypadku (Thinkpad e540) Płyta po resecie BIOS/wgraniu nowego (nawet tego na którym startuje bez obrazu) uruchamia się i działa poprawnie. Po odłączeniu i włączeniu zasilnia startuje na sekundę na 200mA i się wyłącza.

#11 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 20 października 2017, 14:09
Vogelek23 napisał(a):Twój problem wykracza, niestety, poza ramy tego działu.
Łukaszu jeśli możesz to poproszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.


Idąc dalej w stronę czyszczenia ME Region w takim razie.

Pacjent to ASUS K46CM, po programowaniu BIOS laptop wstał.

Po chwili wentylator na max, więc wzrok kieruje w stronę Me Region.

Użyłem Intel ME System Tools v8 r1 do otwarcia pliku BIOS, poszło gładko bez błędów. Z sekcji Me region wywnioskowałem, że mam wersję 8.1.0 i ściągnąłem plik Intel ME Firmware v8.1.70.1590 (1.5MB). Podmieniłem regiony ->Build i zaprogramowałem BIOS otrzymanym outimage. Laptop działa, ale wentylator dalej po chwili wchodzi w max obroty.

Spróbowałem również podmienić region w nowym Biosie na plik wyczytany przez flash image tool ze starego, również wentylator na max.

Może ktoś coś podpowiedzieć? :frustry: :frustry: :frustry:

#12 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez grzewoj 20 października 2017, 14:22
To nie przez me region. Laptop nie widzi grafiki

#13 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 20 października 2017, 15:18
U mnie laptop w wersji UMA. Bez nVidii

#15 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez mcrobert 20 października 2017, 16:41
Na płycie w tym Asusie miałem HM76, ale rzeczywiście wgranie innego wsadu od wersji UMA (poprzednie od wersji z nVidią) dało efekt i problem wentylatora znikł.

Natomiast dziś jeszcze czyściłem region w MSI po wymianie HM86 i wszystko poszło gładko, także leci "pomógł" da Ciebie kolego, za przybliżenie tematu :) Dzięki!

Jeśli możesz się jeszcze podzielić jakimiś wskazówkami na temat czyszczenia regionów to chętnie poczytam :)

#16 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez pawel80 21 października 2017, 00:32
Tak jak kolega @grzewoj wspomniał i podlinkował to najprawdopodobniej najlepsza wiedza na temat ME. Z tym, że trzeba to przeczytać wszystko uważnie i ze zrozumieniem. ;)
Ja do odczytu wersji Region używam ME Analyzer, do tego powyżej HM7X, jeżeli pamięć mnie nie myli, do kompilacji bios wykorzystać można sam hex editor. Podmieniając stary Me-Region na nowy.
Z tym tylko, że też trzeba pamiętać, aby zacząć podmianę od wersji o jeden wyżej niż oryginał. A nie od razu najnowszy, bo gdyby nie zadziałał tak skompilowany wsad i wgramy z powrotem ze starszą wersją Me. Laptop może nie wstać z obrazem i jedynie pozostanie wymiana mostu lub AiO.

#17 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez Togu 8 stycznia 2018, 13:15
Witam mam pytanie czy jest możliwość sprawdzenie która wersje me region mam jeżeli uległy uszkodzeniu lub nie zrobiło sie kopi zapasowej kości bios i ec ? Napisałeś że wgranie złego me region może skutkować uszkodzeniem mostka.
Zastanawiam się co tak właściwie robimy podmieniając pewną cześć pliku bios z plikiem me region. Rozumiem że dane me region w starym pliku są uszkodzone i wgrywamy naprawione. Więc dlaczego nazywa się to czyszczeniem me region ? ;)


Pozdrawiam

#18 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez Vogelek23 8 stycznia 2018, 14:05
Togu napisał(a):Więc dlaczego nazywa się to czyszczeniem me region ?
Czyszczenie ME Region to, jak sama nazwa wskazuje, czyszczenie - czyli usunięcie fragmentu kodu z wsadu. Natomiast nadpisanie nowszym Regionem to po prostu UPDATE (aktualizacja) lub REBUILD (przebudowa).

Togu napisał(a):Rozumiem że dane me region w starym pliku są uszkodzone i wgrywamy naprawione.
Nie są uszkodzone - po prostu nie pasują pod dany most PCH.

Togu napisał(a):Zastanawiam się co tak właściwie robimy podmieniając pewną cześć pliku bios z plikiem me region.
Aktualizujemy ME Region dla konkrentego modelu PCH.

Togu napisał(a):czy jest możliwość sprawdzenie która wersje me region mam jeżeli uległy uszkodzeniu lub nie zrobiło sie kopi zapasowej kości bios i ec ?
Pozostaje poprosić kogoś na forum o sprawdzony wsad z wyczyszczonym ME Regionem.

Togu napisał(a):Napisałeś że wgranie złego me region może skutkować uszkodzeniem mostka.
Nie tyle uszkodzeniem fizycznym mostka, co jego nieprawidłową konfiguracją i w konsekwencji ryzykiem braku możliwości "wczytania" poprawnego ME. Podobnie jest w przypadku ustawień fusebitów w mikrokontrolerach: jeśli przez pomyłkę przestawisz wewnętrzny zegar na zewnętrzny, to - o ile nie przewidziałeś na płytce rezonatora kwarcowego lub generatora - nie będziesz mógł odczytać ani zapisać mikrokontrolera przez żaden z dostępnych interfejsów.

#19 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez Togu 9 stycznia 2018, 17:55
Czyszczenie ME Region powinno wskazywać na uśniecie z pliku informacji o ME Region.. pytanie tylko co to mi da? skoro bez tych informacji nie będzie się komunikował z PCH?
Wszystkie tutoriale/manuale opisują czynność czyszczenie ME Region poprzez nadpisanie pliku bios odpowiednim plikiem z tą samą wersja ME Region która była wcześniej w starym wsadzie BIOS.
Czy są pliki ME region czyste ? które nie zależnie od wersji która miało się wcześniej można dograć do wsadu bios i będą działać?

Generalnie ma dwa komputer HP 640 G1 - objaw ten sam włączają się czarny ekran wentylator na full. Jestem pewien na 100% że to kwestia biosu i właśnie problemu z tymi dany ME Region :/

#20 Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez RadekM 14 stycznia 2018, 16:18
Mam podstawowe pytanie. Czy można sczytać informację o ME Region z wadliwej kości bios?

Re: Jak wyczyścić ME Region?


przez Google Adsense [BOT] 14 stycznia 2018, 16:18

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.